Goniec.pl
Zniesienie maseczek

pixabay.com Candid_Shots CC0

Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Minister zdrowia został spytany przez Beatę Lubecką w audycji Radia ZET o termin, w którym przestanie obowiązywać nakaz zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Padł zakres czasowy, który daje nadzieję, że w wakacje będzie już lepiej z s

Adam Niedzielski wyjaśnił, kiedy będzie można ściągnąć maseczki. Oczywiście najpierw nastąpi to na świeżym powietrzu, a dopiero później obejmie budynki i zamknięte pomieszczenia. Jak się okazuje, jest duża nadzieja, że tuż przed wakacjami będziemy mogli odetchnąć pełną piersią i to dosłownie.

Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski odpowiada

- To zależy przede wszystkim od częstotliwości występowania wirusa. Jeżeli tego wirusa będziemy mieli stosunkowo mniej, a to jest mierzone liczbą pojawiających się nowych przypadków, no to wtedy rzeczywiście jest przestrzeń do podjęcia takiej decyzji. Kiedy to będzie? No myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, to w pierwszej połowie maja będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba, która wskazuje na dosyć dużą częstotliwość występowania wirusa - tłumaczył Adam Niedzielski w Radiu ZET.

Oprócz tego minister zdrowia poinformował, że w przeciągu dwóch dni zostaną podjęte decyzje o formie i kolejności ściąganych obostrzeń. Być może przed majówką dojdzie do następnych zmian.

Adam Niedzielski zabrał również głos w kwestii poważniejszego zdejmowania obostrzeń. Według ministra zdrowia powinniśmy nastawiać się na przełom maja i czerwca, jednak nadal jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Zarówno jeśli chodzi o maseczki, jak i o odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki, nie można pochopnie podejmować decyzji. Liczba hospitalizowanych osób nadal jest dość wysoka. Mimo spadków wskaźników zakażeń nie jest wskazane rzucanie się w wir luzowania obostrzeń.

Jeśli chodzi o branże, które mogą spodziewać się jako pierwsze zdjęcia restrykcji, są to branża kosmetyczna oraz fryzjerska. Następnie przywrócony zostanie handel wielkopowierzchniowy oraz funkcjonowanie galerii handlowych.

W perspektywie pojawiają się hotele, a także restauracje, niestety wymieniane jako jedne z ostatnich. Miłośnicy sportu będą musieli poczekać o wiele dłużej - siłownie i kluby fitness wrócą do funkcjonowania na samym końcu. Ryzyko transmisji koronawirusa ma być tam dość wysokie.

Minister zdrowia zaznaczył, że odnośnie restauracji miał na myśli przestrzenie zamknięte. Inne kraje decydują się na otwieranie ogródków gastronomicznych - można wysnuć wniosek, że być może w czerwcu lub w lipcu ruszy przyjmowanie gości.

Dzieci mają wrócić do szkół jako pierwsze, w grę może wchodzić regionalizacja - przykładowo sytuacja na Śląsku a na Podkarpaciu jest całkowicie inna. Wstępnie Adam Niedzielski wraz z ministrem edukacji zakłada, że jeszcze w tym roku szkolnym wszystkie dzieci wrócą do szkół.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia potwierdził prace nad luzowaniem obostrzeń

  • Wypadek w Brodnicy. Nie żyje 34-latka, dzieci przewiezione do szpitala

  • Marian Lichtman wydał oświadczenie. Zwrócił się do wdowy po Krzysztofie Krawczyku

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >