Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Koniec czasu dla rodziny. Niedziele handlowe mają być nawet 30 razy w roku
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.05.2024 15:59

Koniec czasu dla rodziny. Niedziele handlowe mają być nawet 30 razy w roku

galeria handlowa
fot. Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt przepisów liberalizujących zakaz handlu w niedzielę. Za powrotem możliwości robienia zakupów tego dnia jest również Koalicja Obywatelska. Już niebawem zmiany, które dzielą obywateli, mogą wejść w życie. Niemal połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Przeciwni są głównie ci, którzy podkreślają, że jest to czas przeznaczony dla rodziny. Poparcie dla projektu również w rządzie nie jest jednoznaczne.

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony?

Sklepy i galerie handlowe ponownie otwarte w niedzielę? To możliwe. Projekt liberalizacji obowiązujących przepisów został złożony w Sejmie. Rządząca koalicja rozmawia jednak nad poparciem tej inicjatywy. Lewica bowiem nie patrzy do końca pozytywnie na zmianę dot. niedziel handlowych.

Koalicja Obywatelska jeszcze przed wyborami w "100 konkretach" podkreślała, że zniesie zakaz handlu w niedzielę, lecz "każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne".

Złożona propozycja Polski 2050 zakłada, że pracujące będą każda pierwsza i trzecia niedziela w miesiącu. Autorzy projektu przewidują dla pracowników co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu, a także inny dzień w tygodniu, który mógłby być odbierany za pracę w niedzielę. Dodatkowo za zmiany w tym dniu miałoby przysługiwać 200 proc. wynagrodzenia.

Seniorzy będą załamani tym, co czeka ich we wrześniu. Chodzi o 14. emerytury, tyle zabierze im rząd

Powrót niedziel handlowych. Polacy podzieleni

Polacy w kwestii zniesienia zakazu handlu w niedzielę również są podzieleni. Sondaże w tej sprawie wskazują jasno, że spore grono pracowników bardzo chętnie podjęłoby się zmian w niedzielę, otrzymując dodatkowe wynagrodzenie. Konsumenci i klienci sklepów również wskazują, że pomysł Polski 2050 jest jak najbardziej słuszny. Przeciwnicy podnoszą głosy o braku czasu dla rodziny i odpoczynku, który do tej pory niedziele handlowe gwarantowały. 

Niemal połowa Polaków w sondażu SW Research dla Gońca z września 2023 roku opowiedziała się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę:

[TYLKO U NAS] Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedziele?

Zakaz handlu w niedzielę nie ma pełnego poparcia w rządzie

Również w rządzie nie wszyscy są przekonani do zmiany obowiązujących przepisów. Przy założeniu, że KO i Trzecia Droga poprą złożony projekt, kluczowe będą głosy Lewicy, która sceptycznie podchodzi do pomysłu. W rządzie toczą się rozmowy nad poparciem projektu. Partia Razem, która jest częścią Lewicy, całkowicie sprzeciwia się zniesieniu handlowych obostrzeń w niedzielę.

ZOBACZ: Obowiązek dotyczy prawie 3 mln Polaków. Kto nie zrobi, zapłaci 5 tys. zł kary

Jeśli ustawa zyskałaby poparcie w Sejmie, do wejścia w życie potrzebowałaby jeszcze podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. To również kolejny problem dla autorów, ponieważ głowa państwa nie jest skora do poparcia zmian. Prezydent nie ukrywa, że jest zwolennikiem niedziel wolnych od handlu.