Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielkie remonty w rezydencjach prezydenta. Polscy podatnicy zapłacą fortunę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.05.2024 07:20

Wielkie remonty w rezydencjach prezydenta. Polscy podatnicy zapłacą fortunę

Andrzej Duda
Fot. Przemysław Keler/KPRP

Wielkie zmiany w prezydenckich nieruchomościach. Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta zamierza zrobić w nich kosztowne remonty, opiewające na sumę ok. 25 mln złotych. Odświeżone mają zostać m.in. letnia rezydencja w Juracie i zimowa posiadłość w Wiśle. Nie skorzysta z nich już jednak Andrzej Duda, którego kadencja nieubłaganie dobiega końca i ostatecznie upływa w sierpniu 2025 r.

Kosztowne remonty prezydenckich nieruchomości

Już tylko do sierpnia 2025 r. Andrzej Duda jest prezydentem RP. Później będzie musiał wynieść się z Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i na zawsze pożegna prezydenckie przywileje, w tym np. możliwość korzystania z rezydencji należących do głowy państwa.

Jak dobrze wiadomo, letnie wakacje Andrzej Duda bardzo chętnie spędza wraz z małżonką w słynnej nieruchomości w Juracie, natomiast zimą szusuje w Wiśle, gdzie posiada pałacyk. “Fakt” dotarł tymczasem do dokumentów, z których wprost wynika, że posiadłości prezydenta wkrótce zostaną gruntownie wyremontowane. Z państwowej kasy powędruje wówczas na ten cel nawet 25 mln złotych.

Wjechał w tłum na przejściu dla pieszych. Teraz napłynęły tragiczne wieści

25 mln złotych na odnowienie rezydencji głowy państwa

Jak wynika z zapisów, 16 mln złotych kosztować będą remonty tylko tych nieruchomości, którymi Kancelaria Prezydenta zarządza w okolicach stolicy. To, wbrew pozorom, nie tylko sam Pałac Prezydencki, ale też Belweder, rezydencja w Klarysewie i Promnik w Rudzie Tarnowskiej. W ostatnim z miejsc para prezydencka lubiła przebywać w czasach pandemii. To luksusowa willa w lesie z basenem, siłownią, kortem tenisowym i lądowiskiem.

Idąc dalej, następne 4 mln 650 tys. złotych podatnicy zapłacą za remont posiadłości we wspomnianej Wiśle. Prace remontowe nie ominą także Juraty, do której zapewne państwo Dudowie wybiorą się już za kilka tygodni, by tradycyjnie śmigać na skuterze pomiędzy wzburzonymi morskimi falami.

Ośrodek “Mewa” znajduje się tuż nad zatoką, a prowadząca do niego droga wiedzie przez las. Trzy lata temu Kancelaria Prezydenta kupiła do rezydencji nowe meble, w tym np. nowoczesne szezlongi i ławki za ponad 16 tys. złotych od polskiego producenta.

Kto zostanie nowym prezydentem RP?

Warto zauważyć, że w związku ze schyłkiem kadencji Andrzeja Dudy oraz tym, że umowa ramowa na remonty ma obowiązywać do 2026 r., z odnowionych wnętrz cieszyć się najprawdopodobniej będzie już następca obecnej głowy państwa.

Kto to będzie? Tego jeszcze nie wiadomo. Donald Tusk poinformował ostatnio w TVP Info, że nie zamierza się ubiegać o fotel prezydenta i ciepło wypowiadał się na temat Rafała Trzaskowskiego. W PiS-ie wciąż trwać mają poszukiwania kandydata. Jedynymi pewnymi nazwiskami są więc Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak, ale ich szanse są nikłe.

Źródło: Fakt