Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Seniorzy będą załamani tym, co czeka ich we wrześniu. Chodzi o 14. emerytury, tyle zabierze im rząd
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.05.2024 12:40

Seniorzy będą załamani tym, co czeka ich we wrześniu. Chodzi o 14. emerytury, tyle zabierze im rząd

pieniądze
Fot. materiały własne

Ważą się losy tegorocznych czternastek. Rząd najprawdopodobniej zdecyduje dziś o wypłacie dodatkowych świadczeń wraz z wrześniową emeryturą. Niestety, to jedyne dobre wiadomości, bowiem seniorzy nie mają co liczyć na solidny zastrzyk gotówki. Dlaczego? Ekstra pieniądze zostaną nie tylko opodatkowane, ale i uszczuplone o składkę zdrowotną.

Rada Ministrów zdecyduje o 14. emeryturach

Jak podaje dziennik “Fakt”, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało Radzie Ministrów, aby w tym roku 14. emerytura była wypłacana razem ze świadczeniem na miesiąc wrzesień. Nad rozporządzeniem w tej sprawie gabinet Donalda Tuska ma obradować podczas dzisiejszego (28 maja) posiedzenia. Wydaje się jednak, że jego przyjęcie to czysta formalność.

Co ważne w przypadku gubiących się w formalnościach seniorów, aby dostać czternastkę, podobnie jak w poprzednich latach, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Płatnik sam wypłaci dodatek tym, którzy się na niego załapią. Jego planowana maksymalna wysokość to tyle, co minimalna emerytura, czyli 1 tys. 780 zł i 96 gr brutto.

Akcja straży miejskiej w całej Polsce. Pójdziesz na zakupy i mocno się zdziwisz

14. emerytura będzie znacznie mniejsza niż kwota brutto

Wczytując się w projekt rozporządzenia łatwo zorientować się, że resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk nie ma w zamiarze podwyższenia dodatków, mimo iż prawo daje taką możliwość. Co więcej, wiadomo już, że 14. emerytura nie będzie zwolniona z podatku dochodowego i składki zdrowotnej.

ZOBACZ: "13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę

Co to oznacza dla beneficjentów? To, że różnica między kwotą netto a brutto będzie bardzo duża. Przykładowo, osoba z emeryturą w wysokości 2000 zł brutto dostanie całą czternastkę, czyli 1 tys. 780 zł i 95 gr brutto, ale pomniejszoną aż o 314 zł. Z kolei emeryt ze świadczeniem na poziomie 2500 zł brutto, dostanie czternastkę w wysokości 1406,95 zł, uszczuploną o 374,01 zł.

Podatek od 14. emerytur zostanie zwrócony dopiero w 2025 r.

Takie postawienie sprawy powoduje, że wielu emerytów nie rozumie, dlaczego od czternastki, która miała wspierać najuboższych seniorów, pobrana zostanie składka zdrowotna, skoro i tak pobiera się ją od standardowej emerytury.

“Fakt” wskazuje również, że jeśli chodzi o zaliczkę na PIT, teraz zapłacą ją wszyscy beneficjenci, ale niektórzy dostaną zwrot, choć dopiero przy rozliczeniu z fiskusem w przyszłym roku.

Źródło: Fakt