Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 10.06.2024 11:19

ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Goniec.pl

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można starać się o różne mniej popularne świadczenia i dodatki. Na jednym z nich można zyskać nawet ponad 1300 zł i to bez względu na wiek. Co trzeba zrobić?

Renta szkoleniowa z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która wypłaca nie tylko emerytury. W ZUS możemy starać się o cały szereg różnego rodzaju świadczeń i wsparcia. Są również takie, które można uzyskać bez względu na wiek. 

Jednym z nich jest renta szkoleniowa, czyli świadczenie przeznaczone dla osób, które z powodu wypadku lub choroby nie mogą kontynuować pracy w dotychczasowym zawodzie. Jednocześnie w celu przekwalifikowania chcą nauczyć się nowych umiejętności. Tym samym ZUS może sfinansować przeszkolenie do nowego zawodu.

Nie żyje matka, córka i wnuczka. Do sieci trafiło porażające nagranie

Jakie są warunki uzyskania tego świadczenia?

Renta szkoleniowa jest wsparciem dla osób, które chcą się przekwalifikować w celu powrotu na rynek pracy. Konieczne jest więc złożenie wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. O tym czy dana osoba ma szansę na przekwalifikowanie, po utracie możliwości do pracy w dotychczasowym zawodzie, opiniuje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

ZOBACZ: Wielu seniorów otrzyma dodatek. Nawet 1,2 tys. więcej do emerytury 

Od 1 marca 2024 r. wysokość renty szkoleniowej wynosi 1335,72 zł. Wciąż niewiele osób wie o istnieniu takiego świadczenia, jak zaznacza rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis - od kilku lat nie wypłacono ani jednego takiego świadczenia.

Wniosek o rentę szkoleniową

W celu uzyskania renty szkoleniowej musimy złożyć odpowiedni wiosek, który można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), wysłać pocztą lub złożyć osobiście w ZUS.

Do wniosku należy załączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okres aktywności zawodowej (np. pracy). Ponadto należy dodać informację o uzyskiwanym wynagrodzeniu, zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, kartę wypadku, protokół wypadku oraz decyzję o stwierdzeniu choroby. 

Świadczenie zazwyczaj przyznawane jest na pół roku. Może zostać jednak wydłużone, nawet do 36 miesięcy.