Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Kontrolerzy Poczty Polskiej zapukają do drzwi w całym kraju. Sprawdzają jedną rzecz
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.06.2024 10:03

Kontrolerzy Poczty Polskiej zapukają do drzwi w całym kraju. Sprawdzają jedną rzecz

kontrola
Fot. East News/Marek BAZAK

W najbliższych tygodniach Polacy muszą spodziewać się wizyty pracowników Poczty Polskiej. Masowe kontrole dotyczą obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Kontrolerzy sprawdzą więc, czy płacisz za abonament RTV. Kary już teraz liczone są w milionach.

Ruszają masowe kontrole. Chodzi o abonament RTV

Kontrolerzy Poczty Polskiej znowu ruszają w teren. Wszystko w związku z koniecznością sprawdzenia, czy Polacy posiadają w swoich domach zarejestrowane odbiorniki RTV. Według szacunków spośród 13,6 milionów gospodarstw domowych aż 96,4 proc. ma przynajmniej jeden telewizor. Tymczasem rejestracji odbiorników dokonało zaledwie 4,7 miliona obywateli. Wyłącznie do końca kwietnia urzędy skarbowe ściągnęły od osób ukaranych przez kontrolerów Poczty Polskiej niemal 6 milionów złotych.

Ksiądz wystosował zaskakujący apel. ”Dawaj dziesięcinę”. Nagranie niesie się po Polsce

Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Około 2,5 miliona osób jest zwolniona z opłat ze względu na określone warunki (m.in. stan zdrowia czy możliwości finansowe). Pozostali obywatele muszą się mieć na baczności. Jeśli kontrolerzy Poczty Polskiej odkryją, że ktoś nie zarejestrował swoich sprzętów, nałożą na taką osobę karę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej kwoty abonamentu. Czy można nie wpuścić kontrolera? Jak się okazuje, tak – właściciel nieruchomości nie ma obowiązku wpuszczenia przedstawiciela Poczty Polskiej do swojego domu.

ZOBACZ: Zbigniew Łuczyński nie krył uśmiechu. Przekazał imponujące wieści w “19.30”

Abonament RTV w 2024 roku – ile wynosi?

Ile wynosi opłata za abonament RTV w 2024 roku? Koszt ten pozostał na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Jeśli zechcemy opłacać nasze sprzęty raz w miesiącu, opłata wyniesie:

  • 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik,
  • 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny.

Jeśli zdecydujemy się na uiszczanie opłaty co miesiąc, wyniesie ona w ciągu 12 miesięcy 327,60 zł. Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, należy ją uiścić z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Warto pamiętać, że możemy zapłacić za abonament RTV z góry za cały rok, lub za wybrane miesiące.