Goniec.pl
ZUS wyliczył przyszłe emerytury, pieniądze dla seniorów będą jeszcze mniejsze

materiały własne Iberion

ZUS przygotował indywidualne prognozy emerytalne. Będzie jeszcze mniej pieniędzy dla przyszłych seniorów

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

ZUS zakończył gorący okres wzmożonej pracy urzędników. Chodzi o akcję udostępniania klientom informacji na temat stanu ich kont oraz prognozowanych emerytur. Spora część Polaków sprawdzi swoje konto emerytalne w ZUS i... zapłacze, bo nic innego nie zostanie. Dla przyszłych emerytów nie ma nadziei. Będą pracować dłużej, a dostaną mniej pieniędzy.

Nadzieja umiera ostatnia, ale przyszli polscy emeryci nie mają powodów do radości. Życie jest coraz droższe, a prognozy emerytalne ZUS nie napawają optymizmem.

14. emerytura zostanie zawieszona przez inflację? Rzecznik rządu zabrał głos

14. emerytura zostanie zawieszona przez inflację? Rzecznik rządu zabrał głos, nie ma wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont. Wraz z tą wiadomości przychodzi prognoza dotycząca możliwej emerytury. Polacy są załamani i łatwo to zrozumieć, gdy spojrzy się na wyliczenia urzędników.

Dzisiejszy 30-50 latkowie będą żyć inaczej niż obecni emeryci. Przejście na emeryturę przestanie być czymś normalnym, a stanie się luksusem. Dlaczego? Ta grupa będzie dostawała mniej niż... 2 tys. zł miesięcznie.

ZUS i emerytura: Polacy dostali wyliczenia, nie są one optymistyczne

Niemal 23,2 mln osób otrzymało od ZUS podsumowanie składek (stan na 31 grudnia 2021 roku). Zalogowanie się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) było (lub będzie) przeżyciem wyjątkowo emocjonalnym.

Emerytury przyszłych seniorów, którzy obecnie zasilają rynek zawodowy są bardziej, niż mizerne. Obecnie emerytom trudno związać koniec z końcem, a w przyszłości stanie się to praktycznie niemożliwe.

Osoby, które w 2021 roku skończyły 35 lat dostają od ZUS dodatkową prognozę. Prezentuje ona świadczenie emerytalne w kilku wariantach. Po zalogowaniu się do indywidualnego konta w ZUS ubezpieczeni ci dowiadują się m.in. jakich kwot mogą oczekiwać, dalej odprowadzając składki na średnim, dotychczasowym poziomie.

Przyszły emerycie, porzuć nadzieje i zacznij odkładać pieniądze już teraz

Emerytura zagwarantowana od państwa niedługo stanie się jedynie kosmetyczną kwotą wpływającą co miesiąc na konto? Wszystko na to wskazuje. "Fakt" rozmawiał z panią Renatą z Kołobrzegu.

51-letnia kobieta nie bez żalu wyznała, że przez całe swoje życie pracowała na etacie. ZUS poinformował ją, że dostanie... 1816 zł brutto emerytury. Chociaż trudno w to uwierzyć, dzisiejsi 20-30-latkowie są jeszcze w gorszej sytuacji.

Zbliżają się czasy, gdy bez osobistych oszczędności, lub przedłużeniu okresu aktywności zawodowej życie emeryta nie będzie możliwe. 28-letni Nicolas na swoim koncie w ZUS zobaczył.... szalone 838,11 zł brutto.

- Wygląda na to, że będę musiał jeszcze długo pracować - powiedział w rozmowie z "Faktem" 28-latek. - Aby świadczenia były wyższe, konieczna jest dłuższa praca, zatem im ubezpieczony będzie dłużej pracować, państwo powinno stwarzać warunki do dłuższej pracy - wyjaśnił dla "Faktu" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

14. emerytura stanie się świadczeniem stałym? Rząd przygotowuje specjalny projekt

Nieoficjalne: 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przygotowuje specjalny projekt ustawy

CZYTAJ DALEJ

ZUS nie pozostawia złudzeń. Dzisiejsi 40-latkowie będą dostawać emeryturę wynoszącą jedynie 38 proc. ich obecnych średnich zarobków. Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że godne życie na emeryturze jest wtedy, gdy świadczenie oscyluje w okolicach 70 proc. średnich zarobków.

Liczby wyjaśniają to dokładniej. Zarabiając obecnie 3550 zł miesięcznie, nie można liczyć na spokojną starość. Zgłaszając się za 20 lat do ZUS po emeryturę, będą dostawać przelewy wynoszące zaledwie 1300 zł netto.

Jak sprawdzić, ile dostaniesz emerytury? Zaloguj się do konta w ZUS

Ciekawość dotycząca wysokości prognozowanej emerytury będzie dla wielu osób impulsem do zajrzenia na indywidualne konto w ZUS. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość (i dla pewności w paczkę chusteczek w razie rozpaczy nad przyszłą emeryturą).

- Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - czytamy w specjalnym komunikacie Zakładu. Informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS można sprawdzić tylko i wyłącznie elektronicznie. Należy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jak to zrobić? Dostęp do profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie przy użyciu podpisu elektronicznego. Jedną z dopuszczalnych form jest logowanie przy użyciu profilu zaufanego. Inne sposoby to skorzystanie z bankowości internetowej, złożenia wniosku w czasie e-wizyty w ZUS lub staromodne odwiedzenie lokalnej placówki Zakładu.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl, ZUS

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz oświadczył, że to koniec wspólnych głosowań z PiS, Jarosław Kaczyński ma kłopoty

Wiadomości

Paweł Kukiz "zrywa" z PiS. Jarosław Kaczyński nie może liczyć na jego wsparcie w sejmowych głosowaniach

Czytaj więcej >
Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne kazanie na mszy dla dzieci w Lublinie. Ksiądz mówił o samobójstwach i medalikach, które "parzą szatana"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocna tragedia na DK11. Osobówka zmiażdżona przez ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >