Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Zmiany w 500 plus już pewne. Andrzej Duda podpisał

22 Października 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Zapowiadane od jakiegoś czasu zmiany w programie 500 plus zostały oficjalnie potwierdzone. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i od 1 stycznia 2022 roku beneficjentów programu czekać będą spore zmiany.

Najważniejsza zmiana, jaką wprowadza podpisany przez prezydenta dokument, to przekazanie obsługi całego programu w ręce Związku Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory robiły to samorządy.

Ważniejszą jednak zmianą z perspektywy Polaków korzystających z 500 plus jest fakt, że od nowego roku wnioski o dofinansowanie będzie można składać wyłącznie przez internet. Może to być spore utrudnienie dla osób, które nie posiadają komputera lub internetu, jednak ZUS ma być na taką ewentualność przygotowany.

ZUS został zobowiązany do tego, by w oddziale, siedzibie czy wyznaczonej jednostce organizacyjnej przygotować dla takich osób stanowisko, na którym będzie można odpowiedni wniosek złożyć. Osoby nie potrafiące korzystać z komputera również będę mogły liczyć na pomoc pracownika.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi - czytamy we fragmencie komunikatu z Kancelarii Prezydenta RP.

Jak widać, w założeniu zmiany te mają doprowadzić do tego, by zmniejszyć koszty obsługi programu 500 plus. Te, ze względu na ilość beneficjentów, są olbrzymie. W latach 2016-2020 wyniosły one aż 1,6 mld zł. Z kolei polskie rodziny dostają z programu ok. 40 mld zł rocznie.

Ministerstwo Rodziny dokonało więc stosownych wyliczeń, z których wynika, że dzięki nowelizacji podpisanej przez Dudę, polski budżet zaoszczędzi ponad 3 mld zł w ciągu kolejnych 10 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] pl

Źródło: Radio Zet

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

"Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?
Czytaj więcej >

Polityka

Politycy i reklamy na Facebooku. Premier inwestuje w autopromocję równowartość swojej pensji
Czytaj więcej >

Polityka

Kompromitacja Jarosława Jakimowicza. Nawet nie umiał obrócić pomyłki w żart
Czytaj więcej >

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]