Goniec.pl > Wiadomości > Wiceminister zdrowia zabrał głos ws. zamykania cmentarzy. "Decyzje będą podejmowane punktowo"
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 19.10.2021 08:30

Wiceminister zdrowia zabrał głos ws. zamykania cmentarzy. "Decyzje będą podejmowane punktowo"

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, gościł dziś w radiowej Jedynce. Wypowiedział się m.in. na gorący ostatnio temat, czyli w sprawie zamykania cmentarzy na Wszystkich Świętych. Przed rokiem decyzja zapadła niespodziewanie, co przełożyło się na spory ruch na nekropoliach. Teraz wiceminister tłumaczy, że jeśli takie zamiary będą, to będą wprowadzane w sposób punktowy, a nie masowy.

Koronawirus przybiera na sile, a z dnia na dzień możemy zauważyć ogromny przyrost nowych przypadków. W związku z tym wiele osób obawia się, że rząd znów praktycznie bez uprzedzenia zamknie cmentarze. Jak się okazuje, może się to stać, ale w skali powiatowej.

Zamykanie cmentarzy na Wszystkich Świętych realne?

- Decyzje o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów. Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie, czy liczby osób zaszczepionych - wyjaśniał Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia grzmiał o tym, że Polacy zapomnieli już o podstawowych zasadach ochrony przed wirusem. Gdybał, że już pod koniec października możemy przekroczyć barierę 5 tys. zakażeń. W powiatach, gdzie sytuacja będzie najgorsza, mogą być wprowadzane dodatkowe restrykcje - niewykluczone, że również te dotyczące cmentarzy:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeżeli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać - kontynuował polityk.

Polacy mogą więc na tę chwilę czuć się bezpiecznie. Rząd nie powtórzy akcji sprzed roku, która odbiła się szerokim echem i niezadowoleniem w najdalszych zakątkach kraju. Waldemar Kraska na antenie radiowej Jedynki poinformował także o dzisiejszych statystykach.

Rosnący trend zakażeń

- Niestety, nie mam dobrych informacji. Jest prawie 4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, dokładnie 3931 nowych osób zostało zakażonych. Ten trend wzrastający utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - poinformował wiceminister.

Polityk porównał dzisiejsze liczby do liczb z ubiegłego wtorku. Wzrost wynosi aż prawie 85% i niestety, ale zakażeń z dnia na dzień będzie przybywać.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Tagi: