Zgubili promieniotwórcze urządzenie. "Zagrożenie dla życia i zdrowia"
Ważne ogłoszenie od małopolskich urzędników. W krakowskiej Nowej Hucie doszło do zgubienia przez jedną z firm budowlanych defektoskopu. Urządzenie jest niebezpieczne, ponieważ zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze. Osoby, które się na nie natkną, powinny jak najszybciej zawiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.
Kraków. Firma budowlana zgubiła defektoskop
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował, że do zaginięcia aparatu gammagraficznego - defektoskopu doszło w nocy z 21 na 22 marca br. Urządzenie zgubiła na terenie Nowej Huty firma, prowadząca drogowe roboty budowlane na trasie S7. Defektoskop posiada wysokoaktywne źródło promieniotwórcze, waży 6-8 kg, ma ok. 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości.
W związku z zaginięciem aparatu Państwowa Agencja Atomistyki ostrzegła i zaapelowała, aby w przypadku znalezienia przedmiotu nie otwierać go ani też nie rozcinać. Nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Troje dzieci w szpitalu. Dramatyczny wypadek w KościerzynieUrządzenie może zagrażać życiu i zdrowiu
Urząd podaje w swoim komunikacie, opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych, że w przypadku posiadania informacji na temat lokalizacji urządzenia, należy "niezwłocznie powiadomić: najbliższą jednostkę policji, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.
Wszelkich zgłoszeń można dokonywać, wybierając na telefonie następujące numery:
- Policja - 112 lub 997
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie - 987 lub 12 39 21 300;
- Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki - 22 19 430.
Czym jest defektoskop?
Defektoskopy to urządzenia wykorzystywane w budownictwie i przemyśle m.in. do sprawdzania instalacji, weryfikacji stanu nawierzchni czy też kontroli maszyn. Za ich pomocą można w nieinwazyjny sposób zbadać wnętrze różnego rodzaju materiałów.
Jak wskazuje portal wawa.pl, aparaty te bardzo często opierają się na ultradźwiękach, ale nie jest to jedyna technologia, z jaką można się spotkać. Wśród innych wymienić można m.in. defektoskopy elektromagnetyczne oraz radiologiczne. Oprócz nich funkcjonują także i inne metody badań tego rodzaju - defektoskopia penetracyjna i termograficzna.
Źródło: wawa.pl, X