Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zapadła ważna decyzja ministerstwa finansów. Chodzi o zerową stawkę VAT na żywność
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 03.12.2022 16:05

Zapadła ważna decyzja ministerstwa finansów. Chodzi o zerową stawkę VAT na żywność

pilne goniec
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż - oznajmiła ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. Jest też decyzja odnośnie do podatku, w kwestii niektórych produktów nawozowych oraz darowizn przekazywanych na rzecz Ukrainy.

Ważna decyzja ministerstwa finansów

Pojawiło się nowe rozporządzenie ministerstwa finansów. Najważniejszym jego założeniem jest utrzymanie obowiązującej zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe. Byłoby to kontynuowanie aktualnych działań rządu w ramach tzw. Tarczy antyinflacyjnej, która obowiązuje do końca bieżącego roku.

Jest też decyzja odnośnie do "utrzymania do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie" - poinformowało MF

Ostatnim elementem nowego rozporządzenia jest obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Mateusz Morawiecki ostrzega

Kilka dni temu Mateusz Morawiecki, podczas posiedzenia rządu oznajmił, że rząd zmienia strategię reagowania na trudne czasy, jednak minister finansów podzieliła się wymownym zdaniem. - Nie chce tutaj straszyć, ale ważne, żeby się przygotować - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Już wtedy premier zapowiedział, że zerowy VAT na żywność nie zniknie wraz z nadejściem 1 stycznia 2023 r. Co innego z resztą pomniejszonych podatków. - Zmieniają się wyzwania, dlatego zmieniamy nasze sposoby reakcji - oświadczył pod koniec listopada Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov.pl