Goniec.pl > Polityka > Zerowy VAT na żywność zostaje. Premier zapewnia o "parasolu ochronnym", ale minister finansów ostrzega
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 29.11.2022 15:33

Zerowy VAT na żywność zostaje. Premier zapewnia o "parasolu ochronnym", ale minister finansów ostrzega

Zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany w Nowym Roku
Pawel Wodzynski/East News

Zerowy VAT na żywność zostaje utrzymany. Mateusz Morawiecki potwierdził to podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Premier deklaruje, że rząd zmienia strategię reagowania na trudne czasy, jednak minister finansów podzieliła się wymownym zdaniem. - Nie chce tutaj straszyć, ale ważne, żeby się przygotować - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Zerowy VAT na żywność nie zniknie wraz z nadejściem 1 stycznia 2023 r. Co innego z resztą pomniejszonych podatków. - Zmieniają się wyzwania, dlatego zmieniamy nasze sposoby reakcji - oświadczył we wtorek Mateusz Morawiecki.

- Do końca roku będziemy utrzymywać tarcze zgodnie z obietnicą, natomiast od 1 stycznia wprowadzamy nowe mechanizmy - dodał szef rządu w czasie wtorkowego posiedzenia.

Tak dla zerowego VAT-u na przyszłość

Zerowy VAT na żywność nie zniknie ze sklepów w całym kraju. - Staramy się, wtedy kiedy jest niepogoda gospodarcza, dać ludziom parasol, pomóc w ochronie ich budżetów. Takim parasolem był zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tarczę w takim kształcie jak do tej pory przez pierwsze dwa kwartały przyszłego roku - oświadczył premier.

Nie można jednak liczyć na to, że ceny zostaną w miejscu. Reszta tarczy antyinflacyjnej znika, więc koszt dostarczenia produktów będzie wyższy. Mowa przede wszystkim o koszcie paliwa i transportu.

Tarcza antyinflacyjna w obecnym kształcie zostanie tylko do końca roku. Później rząd ma inny plan na pomoc Polakom zmagającym się z rekordową inflacją.

Tarczy antyinflacyjnej nie będzie, ale rząd mrozi ceny

Czego w nowym roku spodziewać powinni się Polacy? Na pewno nieustającej drożyzny. Rząd zapewnia jednak, że zmienia front w sposobie pomocy i obecnie kieruje swoje myśli w stronę rachunków.

- Przede wszystkim - zamrożenie cen. Zamrożenie cen dla gospodarstw domowych do 2 tys. kWh - powiedział Mateusz Morawiecki. Przypominamy, że termin złożenia specjalnych oświadczeń dotyczących zakupu tańszej energii mija 30 listopada.

- My widzimy już światełko w tunelu, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka II kw. przyszłego kwartału inflacja ma szasnę być w mocnym trendzie spadającym - Dodał Mateusz Morawiecki.

Magdalena Rzeczkowska postanowiła ostudzić jednak wszystkich rozpalonych nadzieją po słowach szefa rządu. Minister finansów zwróciła uwagę, że trzeba brać pod uwagę poważną zmienną, która może namieszać w planach.

Wydatki na obronność mogą wzrosnąć

Minister finansów wskazała, że "budżetem bezpieczeństwa Polaków" są mechanizmy zastępujące tarczę antyinflacyjną. Mowa o tarczy energetycznej, gazowej oraz dodatkach ciepłowniczych.

Magdalena Rzeczkowska zapewniła jednocześnie, że do końca tego tygodnia pojawi się specjalne rozporządzenie regulujące przedłużenie zerowego VAT-u na początek 2023 r. Niemniej padły słowa, które rzucają cień na prośby o zachowanie spokoju i uwierzenie w parasol rozpościerany przez rząd.

Plany oszczędnościowe Rady Ministrów muszą być przygotowane na wydarzenia kryzysowe. - Nie chce tutaj straszyć, ale ważne, żeby się przygotować. W przypadku potrzeby, konieczności środki dodatkowe mogą być uruchamiane na te obszary, które są dla naszego bezpieczeństwa ważne. Przede wszystkim bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne i energetyczne. W tym zakresie do takich działań się przygotowujemy - oświadczyła szefowa Ministerstwa Finansów.

- Nie wiemy, czy one się wydarzą, ale chcemy być na to przygotowani. Poprosiłam ministrów o przygotowanie takiego planu - dodała Magdalena Rzeczkowska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap, interia.pl, goniec.pl