Goniec.pl > Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

PiS
17.10.2023 22:45 Ile kosztowały nas rządy PiS? Rząd ukrywał te dane do wyborów, teraz już wszystko jasne

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek 17 października bardzo szczegółowe dane dotyczące budżetu państwa. Dowiadujemy się z nich między innymi, ile wynosił deficyt budżetowy po sierpniu. Okazuje się, że urósł o kolejną porażającą kwotę. - Pilnie potrzeba zrobić audyt stanu finansów publicznych - apeluje były dyrektor w resorcie finansów.

dokumenty
19.09.2023 13:17 Ten relikt z czasów PRL może być wart fortunę. Sprawdź, czy nie masz go w swoim domu

Czasy PRL dla wielu kojarzą się z długimi kolejkami i zakupami na kartki. Zupełnie inaczej patrzą na ten okres kolekcjonerzy, którzy co chwila poszukują kultowych reliktów i przedmiotów z czasów Rzeczypospolitej Ludowej. Jak się okazuje, obiektem pożądania jest również pewien dokument, w którego posiadaniu niektórzy obywatele mogą być do dziś. Warto sprawdzić.

pieniądze
04.04.2023 14:47 Wspaniałe wieści dla milionów Polaków. Ważny podatek będzie znacznie niższy

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą w swoim domu bądź mieszkaniu, nie będą musieli płacić radykalnie wyższego podatku od nieruchomosci - informuje Rzeczpospolita. Wiele osób deklarowało swoje obawy w tej sprawie, jednak wątpliwości ostatecznie rozwiewa resort finansów.

magdalena rzeczkowska
02.01.2023 22:59 Minister finansów jasno na temat 14 emerytury w 2023. Jest też deklaracja w sprawie przyjęcia euro

Przełom grudnia i stycznia to zawsze dobry moment na podsumowania i snucie nowych planów. Minione 12 miesięcy w kwestii polskich finansów oraz nadchodzące, duże wyzwania w nowym roku, oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem kondycja budżetu naszego kraju jest bardzo dobra. Ma nie zabraknąć pieniędzy m.in. na tzw. czternastkę.

PIT-2
13.12.2022 23:38 Zmiany w PIT-2. Wielu Polaków ma powody do radości

Ministerstwo finansów poinformowało, że od nowego roku będą obowiązywały nowe formularze PIT-2. Najistotniejszą zmianę stanowi poszerzenie listy beneficjentów o m.in. osoby zatrudnione na umowę zlecenie oraz zwiększenie liczby pracodawców, u których można złożyć deklarację. W rzeczywistości ma to oznaczać, że więcej osób skorzysta z przesunięcia środków ze zwrotu podatku na comiesięczne wypłaty.

pilne goniec
03.12.2022 16:05 Zapadła ważna decyzja ministerstwa finansów. Chodzi o zerową stawkę VAT na żywność

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż - oznajmiła ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. Jest też decyzja odnośnie do podatku, w kwestii niektórych produktów nawozowych oraz darowizn przekazywanych na rzecz Ukrainy.

Bogusław Grabowski
19.11.2022 13:44 Ostre słowa eksperta o polskich finansach publicznych. "Mamy pożar w burdelu"

Były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski nie miał litości dla działań polskiego rządu. - Mamy pożar w burdelu. To jest jedyne, co można powiedzieć o finansach publicznych teraz - oznajmił bez cienia złudzenia na antenie "TVN24". W jego opinii, jako kraj znajdujemy się aktualnie w "dramatycznej sytuacji w zakresie finansów publicznych".

biskupi kięża Piotr Molecki/East News
06.10.2022 09:02 Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

Według czwartkowej "Rzeczpospolitej", w 2023 roku rząd chce przeznaczyć rekordową kwotę na składki emerytalne i zdrowotne osób duchownych, głównie katolickich. Ma to być o ponad 10 % więcej niż dotychczas. O jakich pieniądzach mowa?Fundusz Kościelny w 2023 roku ma wynieść 216 mln zł. Jak donosi "Rzeczpospolita", taka właśnie kwota została zapisana w projekcie budżetu, który trafił do Sejmu. W obecnym roku na ten cel przeznaczono 192,8 mln zł, w 2021 roku była to kwota 193,7 mln zł, tak więc obecna propozycja jest rekordowa. Z kolei na przestrzeni ostatnich 10 lat, państwowe wsparcie dla polskiego kleru miałoby się zwiększyć o ponad 100%. Do 2012 roku fundusz ten opiewał na kwotę poniżej 100 mln, z kolei po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość jego wysokość wyniosła 145,3 mln.

KE zaakceptowała KPO, miliardy euro trafią do Polski
09.06.2022 15:03 Czy możemy liczyć na 12 mld zł z KPO jeszcze w tym roku? MF: "Większość kamieni milowych jest już spełniona"

Polska będzie chciała jak najszybciej wystąpić o wypłatę pierwszej transzy pieniędzy z KPO – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem w tym roku wielkość środków z KPO w postaci grantów i pożyczek może wynieść do 12 mld zł. W przyszłym roku będzie to około 30 mld zł.

telefon
31.05.2022 12:18 CERT Polska ostrzega, oszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Finansów. Dostałeś takiego SMS-a?

250 złotych od ministerstwa za wypełnienie krótkiej ankiety? Uwaga, to nowy sposób oszustów. CERT Polska ostrzega i pokazuje przykładową wiadomość od fałszywego Ministerstwa Finansów. Złodzieje korzystają ze starego mechanizmu, nie daj się nabrać.Cyberoszuści nieustannie szukają nowych sposób na wyłudzenie danych i kradzież zgromadzonych na kontach bankowych pieniędzy. Zmasowany atak trwa, teraz złodzieje podszywają się pod Ministerstwo Finansów.CERT Polska ostrzega przed najnowszym oszustwem, gdzie oszuści bezprawnie wykorzystują wizerunek resortu finansów, którym od niedawna kieruje Magdalena Rzeczkowska.

Magdalena Rzeczkowska kandydatką Morawieckiego na minister finansów
26.04.2022 12:40 Mateusz Morawiecki potwierdził medialne doniesienia. Prezydent otrzymał wniosek o powołanie minister finansów

Mateusz Morawiecki ogłosił, że złożył wniosek o powołanie nowego ministra finansów. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi premier chce, by fotel po Tadeuszu Kościńskim objęła Małgorzata Rzeczkowska. Andrzej Duda zaakceptował już kandydatkę szefa rządu.Od lutego Ministerstwo Finansów nie ma swojego ministra, ale Mateusz Morawiecki znalazł wreszcie kandydatkę na to miejsce. Szef rządu chce, by Magdalena Rzeczkowska zaczęła kierować resortem finansów.

Problem z Ministerstwem Finansów Mateusza Morawieckiego, kandydatka na fotel ministra odmówiła
16.02.2022 07:49 Miała objąć fotel ministra finansów, odmówiła. Mateusz Morawiecki ma problem z rządem

Od czasu dymisji Tadeusza Kościńskiego Mateusz Morawiecki nie ma ministra finansów. Wcześniejsze doniesienia dotyczące kandydatów się nie potwierdziły. Premier ma spory problem, gdyż według portalu onet.pl prezes ZUS Gertruda Uścińska nie chce wchodzić do polityki i naprawiać błędów Polskiego Ładu.- Ktoś wizerunkowo musiał położyć głowę pod topór - usłyszeli w nieoficjalnych rozmowach z politykami PiS dziennikarze portalu onet.pl. Mateusz Morawiecki ma problem ze znalezieniem osoby, która po Tadeuszu Kościńskim zasiądzie w fotelu szefa Ministerstwa Finansów.Politycy PiS mają świadomość, że to naciski z Nowogrodzkiej wymusiły zmianę ministra finansów. Okazuje się jednak, że nikt nie chce przejąć kierowaniem kluczowym resortem, który musi uporać się z naprawą flagowego programu PiS.

goniec.pl
08.02.2022 15:14 Nieoficjalnie: Prezes ZUS może zostać ministrem finansów

Tuż po dymisji Tadeusz Kościńskiego ruszyła giełda nazwisk. Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zdradził, że stanowisko ministra finansów może objąć osoba spoza rządu. Z nieoficjalnych ustaleń "Wprostu" wynika, że stery resortu ma przejąć prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.To właśnie nowy minister finansów ma decydować o wyciąganiu dalszych konsekwencji za błędy w Polskim Ładzie. O tym, kto zdaniem Jarosława Gowina tak naprawdę odpowiada za tę reformę pisaliśmy tutaj.