Goniec.pl > Życie > Zaskakujące ceny w polskich więzieniach. Tyle płacą skazani za podstawowe produkty
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.11.2023 17:29

Zaskakujące ceny w polskich więzieniach. Tyle płacą skazani za podstawowe produkty

więzienie
Jakub Kaminski/East News

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w polskich zakładach karnych istnieją specjalne kantyny, w których więźniowie przebywający w placówce mogą robić zakupy. Pomimo zakazu alkoholu, skazani mogą zaopatrzyć się tam m.in. w artykuły spożywcze, higieniczne czy papierosy. Ceny są jednak bardzo zaskakujące.

Więzienne kantyny w zakładach karnych. Co oferują?

Więźniowie osadzeni w polskich zakładach karnych mogą udać się na jego terenie na zakupy. Według regulaminu mają do tego okazję cztery razy w miesiącu oraz każdorazowo podczas widzeń z bliskimi.

Więzienna kantyna to swego rodzaju sklep, w którym więźniowie mogą zakupić m.in. żywność, w tym owoce czy warzywa, ale także podstawowe produkty do higieny osobistej, a nawet papierosy czy kawę. Z oczywistych względów nie mogą nabyć alkoholu. Zakupy są możliwe nie tylko w dni robocze, ale także w niedziele i święta.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Więzienne kantyny oferują osadzonym wiele produktów

Według prawa skazani nie mogą posiadać przy sobie żadnych pieniędzy, jednak otrzymują wynagrodzenie za sprawowaną pracę w zakładzie karnym. - Ich środki finansowe, uzyskane przede wszystkim z tytułu odpłatnego zatrudnienia podczas wykonywania kary, jak i przelewów dokonywanych przez osoby im bliskie, mogą być gromadzone na ich specjalnym (więziennym) osobistym koncie bankowym - czytamy na stronie Służby Więziennej.

Dymitr Błaszczak, prowadzący w serwisie YouTube popularny kanał "Sprawdzam Jak", wziął pod lupę ceny w więziennych kantynach. Wnioski są zaskakujące.

Porównanie cen w więziennych kantynach i na wolności

W ramach porównania cen prowadzący skupił się na popularnych produktach codziennego użytku. I tak płatki kukurydziane Corn Flakes, kosztują w kantynie zakładu karnego 14,50 zł. Dla porównania, na sklepowych półkach cena wynosi około 8,99 zł. Mleko w porównaniu do cen w osiedlowych sklepach, jest droższe w więziennej kantynie o około 1,20 zł. Kawa Prima, której cenę sklepową prowadzący przedstawił jako 19,98, w więzieniu kosztuje już 24 zł. Cukier na wolności kosztuje 5,78 zł podczas gdy w zakładzie karnym, który pod lupę wziął prowadzący kanału "Sprawdzam Jak", jego cena to 7,50 zł.

Finalnie w swoim filmie prowadzący podsumował wszystkie produkty, które porównywał. Wnioski mogą wydawać się zaskakujące. Średnio, w zakładzie karnym ceny tych samych produktów są wyższe o 32,45%. 

Źródło: YouTube @Sprawdzam Jak, sw.gov.pl