Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zaczęło się po świętach. Strażnicy zapukają do drzwi Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 02.04.2024 21:49

Zaczęło się po świętach. Strażnicy zapukają do drzwi Polaków

straż miejska
fot. KAPiF (zdj. ilustracyjne)

Już od 1 kwietnia Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Poznaniu oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą prowadzić kontrole nieruchomości. Wszystko w związku z deratyzacją. Wyjaśniamy szczegóły. 

Strażnicy miejscy skontrolują nieruchomości

Strażnicy Miejscy oraz pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą prowadzić kontrole nieruchomości pod kątem wyłożenia odpowiednich preparatów do zwalczania gryzoni w związku z deratyzacją, oraz uporządkowaniem terenów.

Deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni za pomocą środków chemicznych lub biologicznych konieczna jest zwłaszcza w budynkach zabudowy wielolokalowej, a także obiektach gastronomicznych i handlowych. Dodatkowo, jak tłumaczy straż miejska Poznania procedura wymagana jest w we wszelkich obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie lub działalność w zakresie zbierania czy przetwarzania odpadów.

Nie żyje jedna osoba, nie dało się nic zrobić. Trudno uwierzyć kim była ofiara

Straż Miejska przypomina. O tym muszą wiedzieć zarządcy nieruchomości

Jak informuje poznańska straż miejska, zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości "są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia".

Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać - informują służby.

ZOBACZ: Wichury, ulewny deszcz i burze. IMGW wydał kolejne alerty, zrobi się niebezpiecznie

Strażnicy przypominają, że w pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze i zwracać uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, tak aby nie miały kontaktu z substancją.

Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury - przypominają strażnicy.

Wytyczne także dla mieszkańców

Nad akcją czuwają funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Mundurowi będą kontrolować i sprawdzać wyłożenie preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowanie terenu. Taka akcja prowadzona jest w Poznaniu dwa razy w roku. Ma pomóc ograniczyć populację gryzoni w mieście. 

Zgodnie z prawem właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości - informuje straż miejska Poznania.

ZOBACZ: Małżeństwo z Warszawy porzuciło synów. Teraz znowu zniknęli

Mieszkańcy również powinni stosować się do wytycznych i umieszczać resztki jedzenia w przeznaczonych do tego specjalnych pojemnikach. Ich wyrzucanie na trawniki sprzyja obecności gryzoni.