Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wichury, ulewny deszcz i burze. IMGW wydał kolejne alerty, zrobi się niebezpiecznie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.04.2024 09:18

Wichury, ulewny deszcz i burze. IMGW wydał kolejne alerty, zrobi się niebezpiecznie

wichura straż
Fot. Państwowa Straż Pożarna

Wielkanocny poniedziałek w wielu miejscach w Polsce nie był taki, jakbyśmy sobie tego życzyli. Silny wiatr na południu kraju doprowadził do śmierci pięciu osób, którym nie udało się uniknąć starcia z żywiołem. Niestety, synoptycy nie mają dla nas dobrych wiadomości i alarmują, że to nie koniec zagrożenia. IMGW właśnie wydał alerty przed kolejnymi wichurami, a także ulewnym deszczem.

Przed nami gwałtowna zmiana pogody

Słońce i wysokie, jak na przełom marca i kwietnia, temperatury. Lepszej Wielkanocy mieć nie mogliśmy, ale piękną niedzielę przypłaciliśmy tragicznym poniedziałkiem, w który, w wyniku wichur na południu Polski, zginęło aż pięć osób, w tym dwoje dzieci.

Załamanie pogody przyszło nagle i bardzo zaskoczyło skalą zniszczeń, jakich dokonało, a tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że to nie koniec niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych w Polsce.

Kolejne dni przyniosą zupełnie inne obrazy od tych, jakie towarzyszyły nam w ostatnich dniach marca, bowiem czyste, słoneczne niebo osnuje się chmurami, z których gdzieniegdzie obficie popada. To jednak nie wszystko, bo w wielu miejscach znów silnie powieje. Alerty IMGW przed silnym wiatrem wydano dla aż siedmiu województw.

Trzy ofiary śmiertelne wichury w Rabce-Zdroju. Burmistrz podjął ważną decyzję

IMGW wydał ostrzeżenia przed wichurami i deszczem

Jak przekazuje IMGW, we wtorek (2 kwietnia) silnym wichurom czoła będą musieli stawić mieszkańcy województw dolnośląskiego, lubuskiego, lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenie ma I stopień i dotyczy wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach mogących dochodzić do nawet 75 km/h. Kierunek wiatru - zachodni i południowozachodni. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska synoptycy oceniają na 70-80 proc. Alert obowiązywać ma w godzinach 11-19.

ZOBACZ: Cyklon Patrycja nad Polską. Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody

Jak już wspomniano, w niektórych częściach kraju niewykluczone są także ulewne deszcze. Przed południem obowiązywać ma ostrzeżenie przed intensywnymi opadami dla woj. opolskiego. Miejscami możliwe, że opady sięgną wysokości 35 mm. Lokalnie mogą pojawić się podtopienia.

Niebezpieczna pogoda w Polsce. Służby apelują o ostrożność

W związku z zagrożeniem, jakie niosą ze sobą wspomniane zjawiska atmosferyczne, służby apelują do wszystkich o zabezpieczenie luźnych przedmiotów, które wiatr może porwać i które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych osób. 

Oprócz tego, najlepiej pozostańmy w domach, a jeśli już musimy je opuścić, nie przechodźmy bezpośrednio pod drzewami i liniami energetycznymi. W czasie burzy nie korzystajmy też z urządzeń elektrycznych i na bieżąco monitorujmy komunikaty IMGW.

Zgodnie z klasyfikacją, poziom pierwszego stopnia ostrzeżenia oznacza, że prognozowane zjawiska mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Źródło: IMGW, Fakt