Goniec.pl > Polska > Wyższa emerytura niemal z dnia na dzień. Wszystko przez zapomniany przepis
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 09.02.2023 12:00

Wyższa emerytura niemal z dnia na dzień. Wszystko przez zapomniany przepis

Wyższa emerytura przez zapomniany przepis, trzeba się śpieszyć
materiały własne Iberion

Wyższa emerytura? To da się zrobić. ZUS może wypłacić ci nawet 36 tys. zł wyrównania. Wszystko przez przepis, który został wprowadzony w pandemii, a o którym spora część osób zapomniała. Nie należy zwlekać. Sejm może w każdej chwili znieść korzystny dla emerytów zapis.

Sposób na wyższa emeryturę, to banalnie proste

Wyższa emerytura może przysługiwać sporej części seniorów. Wszystko za sprawą specjalnego przepisu, który obowiązuje od 2020 r. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez ZUS wyrównanie będzie opiewać na grube tysiące złotych.

Pieniądze ci się należą, ale dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego podkreśla, że nie należy czekać ze złożeniem specjalnego wniosku do ZUS. - W każdej chwili może pojawić się w Sejmie poprawka likwidująca dotychczasową możliwość ustalenia wysokości świadczenia - wyjaśnia ekspert od emerytur w rozmowie z "Faktem".

Wyższa emerytura z ZUS może trafić do kieszeni osób, które dwa lub nawet trzy lata temu osiągnęły wiek emerytalny. Dalsze dorabianie sprawia, iż świadczenie lawinowo wzrasta. Wszystko przez specjalne przepisy pandemiczne.

Pandemia zagwarantuje ci wyższą emeryturę. O co chodzi?

Tzw. tarcza covidowa pozwoli części seniorów sięgnąć po większe pieniądze z ZUS. Lockdown w 2020 r. sprawił, że pojawiło się wiele nowych przepisów mających ograniczyć mobilność Polaków. Urzędowe sprawy z dnia na dzień załatwiać trzeba było przez internet i wirtualne wizyty w ZUS stały się faktem.

- Wprowadzono przepisy, które zakładają, że osobom, które zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie wysokości świadczenia, ZUS wyliczy tę wysokość od dnia, w którym dana osoba spełniła warunki do świadczenia – jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r. - wyjaśnia "Fakt".

Co to oznacza? W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego w lutym 2020 r. i kontynuowaniu pracy, wystarczy jeden wniosek, by ZUS wypłacił emeryturę wstecz. Znaczy to, że należne pieniądze zostaną naliczone aż od marca 2020 r.

- Osoba, której ZUS wyliczy 2000 zł emerytury, może dostać świadczenia nawet za trzy lata wstecz – czyli nawet 36 tys. zł - wskazuje "Fakt". Co niezwykle ważne, ta kosmiczna kwota nie zawiera w sobie waloryzacji.

Trzeba się śpieszyć

Dr Antoni Kolek radzi spieszyć się ze składaniem wniosków, które realnie podwyższają emeryturę i sprawiają, że na kontach seniorów pojawi się mała fortuna. Posłowie mogą w każdym momencie zorientować się o korzystnym dla emerytów sposobie.

- Nie jest zasadnym likwidowanie przysługujących obywatelom uprawnień, jednak w przepisach covidowych jest mnóstwo pułapek, w które mogą wpaść zarówno rządzący, jak i obywatele - wyjaśnia ekspert z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem".

Co zrobić, aby skorzystać z pandemicznego przepisu? Do ZUS trafić musi formularz ZUS ERO wraz z oświadczeniem, gdzie zostanie wyraźnie zaznaczone, iż senior chce przyznania emerytury z datą wsteczną, bądź wnioskuje o jej ponowne przeliczenie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt