Goniec.pl > Polityka > Waloryzacja i dodatkowe świadczenia emerytalne w 2023. 14 emerytura nie dla każdego?
Jakub Franek
Jakub Franek 16.01.2023 17:54

Waloryzacja i dodatkowe świadczenia emerytalne w 2023. 14 emerytura nie dla każdego?

ZUS rozpoczyna informowanie ponad 3,1 miliona osób o ich stanie konta za 2022 r.
iberion

Nie każdy dostanie pełną 14. emeryturę, a wielu emerytów będzie miało swoje świadczenia zwaloryzowane o mniej niż 250 zł. Najnowsze informacje, jakie docierają z resortu rodziny, mogą stanowić powód do zmartwienia dla seniorów.

14. emerytura zależna od dochodu

Ustanowione na rok 2022 14. emerytury trafiły do około 9 mln emerytów i rencistów. Rząd od dłuższego czasu zapowiada uczynienie z nich stałego świadczenia. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy ma trafić pod obrady sejmu już w marcu. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na uzyskanie "czternastki".

Jak zapowiada Marlena Maląg, ministra rodziny i polityki społecznej, rząd planuje wprowadzić kryterium dochodowe, które ma warunkować przyznanie dodatkowego świadczenia. Jak do tej pory nie pojawiły się szczegóły, ile ma ono wynosić.

Nie wszyscy emeryci mogą liczyć na 250 zł podwyżki

Zapowiedziana minimalna waloryzacja emerytur ma wynosić 250 zł. Nie wszyscy pobierający świadczenia mogą jednak na nią liczyć. Warunkiem przyznania waloryzacji kwotowej, oprócz miesięcznej wysokości poniżej 1700 zł brutto, jest odbycie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Mężczyźni, którzy płacili składki krócej niż 25 lat i kobiety, które odprowadzały je przez mniej niż 20, nie mogą liczyć na znacznie wyższe świadczenie.

Zgodnie z obecnym projektem — każda emerytura, która nie zostanie zwaloryzowana kwotowo, będzie podwyższona procentowo. Budżet na rok 2023 został zaplanowany z prognozą podniesienia świadczeń o 13,8%. Inflacja w 2022 wyniosła z kolei 14,8%. Najprawdopodobniej ta druga wartość będzie stanowiła podstawę do podwyższenia emerytur, jednak ostateczne informacje na ten temat uzyskamy dopiero w lutym.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!