Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wiek emerytalny będzie wyższy? Polacy nie pozostawili wątpliwości
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.02.2023 13:41

Wiek emerytalny będzie wyższy? Polacy nie pozostawili wątpliwości

Wiek emerytalny do poprawki? Jasne zdanie Polaków
materiały własne Iberion

Wiek emerytalny zostanie podwyższony i seniorzy będą dostawać wyższą emeryturę? Polacy jasno powiedzieli, co sądzą o tym pomyśle. Najnowszy sondaż wskazał, że aż 41,4 proc. ankietowanych nie chce zmian w granicach wieku emerytalnego. Niektóre wyniki badania są zaskakujące.

Wiek emerytalny do poprawki?

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat. Mężczyźni muszą pracować o 5 lat dłużej, czyli do 65. roku życia. Kwestia ta od lat budzi wielkie emocje. Chociaż idealnym rozwiązaniem byłoby jego zmniejszenie przy jednoczesnym podniesieniu świadczeń, to nie jest to możliwe.

Coraz głośniej mówi się jednak o możliwości ponownego podniesienia wieku emerytalnego. Polacy powiedzieli, co sądzą o tym pomyśle. Po najnowszym sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" pojawiły się ciekawe wnioski.

W opublikowanym w niedzielę sondażu dla "Rz" odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego Polacy wprost powiedzieli, że niemal większość nie chce pracować dłużej. Aż 41,4 proc. ankietowanych wskazała, że obecny wiek emerytalny powinien pozostać bez zmian.

Polacy nie chcą wyższego wieku emerytalnego

Polacy chcą cieszyć się jesienią życia z dala od pracy. Zaledwie 26,8 proc. ankietowanych wskazało, iż jest za tym, by pracować dłużej. Wydłużenie okresu aktywności zawodowej wiąże się z jednym, ważnym skutkiem: wyższą emeryturą.

Większe pieniądze z ZUS nie zachęcają do pozostania w pracy. Z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy wolą mniejszą emeryturę i szybsze odejście z pracy.

Niecodzienne wniosku po sondażu na temat wieku emerytalnego

Ciekawi fakt, że aż 31,8 proc. badanych nie miało zdania w kwestii podniesienia wieku emerytalnego. Ogromna grupa ludzi nie ma zdania na temat, który bezpośrednio ich dotyczy. To nie koniec intrygujących wniosków wynikających z badania.

Osoby gorzej wykształcone wolą niższy wiek emerytalny? - Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny - przekazał Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Kto jeszcze jest za pozostawieniem niższego wieku emerytalnego? - Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto - komentował wyniki ankiety zleconej przez "Rzeczpospolitą" ekspert.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rp.pl