Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybuch w polskim mieście. Wezwano służby kryzysowe, jest pilny apel do mieszkańców
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.11.2023 16:53

Wybuch w polskim mieście. Wezwano służby kryzysowe, jest pilny apel do mieszkańców

pożar magazynu
Facebook/KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu

Niebezpieczny pożar w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). Na terenie miasta płonie magazyn, w którym składowane są nielegalnie substancje chemiczne. W akcji biorą udział aż 33 zastępy straży pożarnej. Okoliczni mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach.

Pożar nielegalnego składowiska w Kędzierzynie-Koźlu

Jak przekazał w rozmowie z portalem Goniec.pl rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu kpt. inż. Piotr Krok, zgłoszenie o pożarze wpłynęło do stanowisko kierowania w czwartek 23 listopada przed godziną 11.

- Otrzymaliśmy informację o pożarze w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego. Ta lokalizacja była nam znana z uwagi na to, że jest tu zlokalizowane składowisko nielegalnych odpadów - podał strażak.

Na miejscu cały czas trwa akcja gaśnicza. Pożar jest rozwinięty i na razie nie udało się go opanować. Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia, obecne są także służby kryzysowe i środowiskowe oraz prezydent miasta Sabina Nowosielska i starosta powiatu Paweł Masełko.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Palą się niebezpieczne substancje chemiczne

Jeśli chodzi o sam budynek objęty pożarem, ma on wymiary ok. 20 na 40 metrów, ale dokładnych informacji na temat tego, co może się w nim znajdować nie ma. Substancje składowane są w ok. 400 plastikowych pojemnikach o pojemności tysiąca litrów każdy.

ZOBACZ: Dramatyczny wypadek, auto rozpadło się na dwie części. 31-latek nie żyje

- W akcji biorą udział obecnie aż 33 jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, także spoza naszego powiatu. Staramy się ustalić charakterystykę składowanych materiałów, z całą pewnością jest ich bardzo dużo i są niebezpieczne - poinformował kpt. inż. Krok.

Apel do okolicznych mieszkańców

Portal Polsat News, który rozmawiał z komendantem KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu, st. bryg. Piotrem Dudkiem, przekazuje, że strażacy na ten moment próbują ochronić przyległe budynki magazynowe, które nie są użytkowane.

ZOBACZ: Akcja ratunkowa na Bałtyku. Trwają poszukiwania marynarza

Na szczęście, nie ma informacji o poszkodowanych lub ofiarach, ale mieszkańcy okolicy proszeni są o niewychodzenie z domów i nieotwieranie okien, jeśli nie jest to konieczne. Na miejscu występuje potężne zadymienie i co jakiś czas dochodzi do drobnych eksplozji.

Źródło: Goniec.pl, Polsat News