Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Ślisko i bardzo niebezpiecznie". Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski
Bartłomiej Binaś
Bartłomiej Binaś 23.11.2023 10:22

"Ślisko i bardzo niebezpiecznie". Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski

Zima
Marek BAZAK/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek 23 listopada ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem i marznącym deszczem. Alerty obowiązują w całej Polsce. Może być bardzo niebezpiecznie.

Niż Niklas nad Polską. Niebezpieczne warunki pogodowe

Obecna pogoda panująca w Polsce związana jest z niżem Niklas, który powoduje wichury i opady deszczu oraz śniegu. - Wraz z niżem od północnego zachodu do południowego wschodu będzie się przemieszczał przez Polskę front atmosferyczny. [...] Najpierw będzie padał śnieg, potem deszcz ze śniegiem, później nawet krupa śnieżna przechodząca w marznący deszcz, a na końcu deszcz - informował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Niż Niklas spowoduje dużą różnicę ciśnienia pomiędzy północą i południem Polski, nawet do 30 hektopaskali. - W takiej sytuacji możemy spodziewać się silnego wiatru i jego porywów - dodał rzecznik IMGW.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

IMGW ostrzega. Ślisko na drogach i chodnikach

Jak informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej "obecnie przez północną i centralną część kraju przemieszcza się strefa marznących opadów deszczu i mżawki. Na drogach i chodnikach ślisko i bardzo niebezpiecznie". Bardzo silny wiatr, w porywach do 70 km/h.

Silny wiatr dzisiaj w całej Polsce. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują niemal cały kraj. Gorsze warunki nad morzem i w górach - tam obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Porywy wiatru nad morzem nawet do - do 85 km/h. Alerty również przed marznącym deszczem. W piątek 23 listopada silny wiatr utrzyma się w pierwszej połowie dnia, a po południu zacznie słabnąć.

Ostrzeżenia IMGW dla całego kraju

Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z opadami marznącymi powodującymi gołoledź, zostały wydane dla województw:

 • warmińsko-mazurskiego (z wyjątkiem zachodnich powiatów), gdzie będą ważne do godz. 12 w czwartek;
 • podlaskiego, gdzie będą ważne do godz. 15 w czwartek;
 • mazowieckiego (poza powiatami: białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim, zwoleńskim), gdzie będą ważne do godz. 12 w czwartek;
 • lubelskiego (poza powiatami: opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim), gdzie będą ważne do godz. 15 w czwartek

Ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z silnym wiatrem wydano dla województw:

 • pomorskiego, dla powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego, Słupsk;
 • zachodniopomorskiego, dla powiatów: sławieńskiego, koszalińskiego, Koszalin, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego, Świnoujście;
 • śląskiego, dla powiatów: żywieckiego, bielskiego, Bielsko-Biała;
 • małopolskiego, dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, Nowy Sącz, nowosądeckiego, gorlickiego;
 • podkarpackiego, dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, Krosno, krośnieńskiego, jasielskiego.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu - zostały wydane dla województw:

 • zachodniopomorskiego, dla powiatów: łobeskiego, świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego, szczecineckiego;
 • pomorskiego, z wyjątkiem powiatów: słupskiego, Słupsk, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego;
  warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: elbląskiego, Elbląg, braniewskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, olsztyńskiego, Olsztyn, ostródzkiego, iławskiego. 

Termometry pokazywać będą dziś temperaturę powyżej zera, jednak porywisty i chłodny wiatr sprawi, że odczuwalny może być znacznie większy chłód. W weekend poprawa w pogodzie. Wiatr osłabnie, a padać będzie głównie śnieg. Na termometrach do 2 stopni, cieplej nad morzem - do nawet 4 stopni. Nocami przymrozki i w wielu miejscach oblodzenia. 

Źródło: IMGW/TVN Meteo