Wojna w Ukrainie. Wielki kryzys na moskiewskiej giełdzie. Putin zwołuje nadzwyczajne spotkanie
Bolesne gospodarcze skutki wojny w Ukrainie dla rosyjskich finansów. W poniedziałek poinformowano, że moskiewska giełda nie zostanie otwarta do odwołania. W związku z kryzysem Władimir Putin organizuje nadzwyczajne spotkanie z udziałem szefa banku centralnego i prezesów innych rosyjskich banków.
Decyzję o nieotwieraniu giełdy w Moskwie miał podjąć sam Władimir Putin, a ogłosił ją rosyjski bank centralny. To efekt ogromnego kryzysu, jaki wisi nad Rosją po wyłączeniu jej z systemu SWIFT i drastycznego spadku wartości rubla.
Wojna w Ukrainie. Rosyjska giełda zamknięta do odwołania
Początkowo przedstawiciele banku centralnego informowali, że poniedziałkowa sesja rozpocznie się o godzinie 10 czasu moskiewskiego, podczas gdy normalnie otwiera się o 7.
Następnie do mediów przedostała się wiadomość, że handel rozpocznie się o godzinie 13, ale to także nie nastąpiło. Ostatecznie zapadła decyzja, że giełda pozostanie zamknięta aż do odwołania.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Władze Rosji mają poważny problem, gdyż nie spodziewały się tak dotkliwych sankcji ze strony Zachodu. Putin zgromadził sporą ilość gotówki, ale nie przypuszczał, że dojdzie do zablokowania systemu SWIFT, co błyskawicznie wpłynęło na rosyjską gospodarkę.
W związku z nieoczekiwanym tokiem wydarzeń na Kremlu zwołano kryzysowe spotkanie prezydenta z szefem banku centralnego i prezesów rosyjskich banków. Przypomnijmy, że wcześniej zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych z 9,5 do 20 procent.
Putin zaskoczony rozmiarem sankcji
- Sankcje znacząco zmieniają rzeczywistość gospodarczą - miał powiedzieć zaskoczony przywódca Rosji, który powoli zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Rosja straciła bowiem przez zachodnie sankcje dostęp do 350 mld dolarów.
Z kolei szefowa Komisji Europejskiej napisała w niedzielę na Twitterze, że Unia "paraliżuje aktywa rosyjskiego banku centralnego i zamraża jego transkacje". W odpowiedzi rosyjski bank centralny nakazał profesjonalnym uczestnikom rynku akcji wstrzymanie od poniedziałku realizacji wszystkich zleceń sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
Wielkie kłopoty ma jedna z największych instytucji finansowych w Rosji, SberBank, który jest właścicielem Sberbank Europe. Ten dość szybko traci płynność i jest zagrożony upadkiem.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wojna w Ukrainie. Rosja ponosi gospodarcze skutki agresji: ekonomia zrujnowana
Rosjanie chcieli pożyczyć od ukraińskiej policji paliwo. Przyszli na komisariat
Rosyjscy opozycjoniści i naukowcy powołali Antywojenny Komitet Rosji
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Wprost, TVN24