Goniec.pl

Pixabay/DimitroSevastopol

Wojna w Ukrainie. Wielki kryzys na moskiewskiej giełdzie. Putin zwołuje nadzwyczajne spotkanie

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Bolesne gospodarcze skutki wojny w Ukrainie dla rosyjskich finansów. W poniedziałek poinformowano, że moskiewska giełda nie zostanie otwarta do odwołania. W związku z kryzysem Władimir Putin organizuje nadzwyczajne spotkanie z udziałem szefa banku centralnego i prezesów innych rosyjskich banków.

Decyzję o nieotwieraniu giełdy w Moskwie miał podjąć sam Władimir Putin, a ogłosił ją rosyjski bank centralny. To efekt ogromnego kryzysu, jaki wisi nad Rosją po wyłączeniu jej z systemu SWIFT i drastycznego spadku wartości rubla.

Wojna w Ukrainie. Rosyjska giełda zamknięta do odwołania

Początkowo przedstawiciele banku centralnego informowali, że poniedziałkowa sesja rozpocznie się o godzinie 10 czasu moskiewskiego, podczas gdy normalnie otwiera się o 7.

Następnie do mediów przedostała się wiadomość, że handel rozpocznie się o godzinie 13, ale to także nie nastąpiło. Ostatecznie zapadła decyzja, że giełda pozostanie zamknięta aż do odwołania.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Władze Rosji mają poważny problem, gdyż nie spodziewały się tak dotkliwych sankcji ze strony Zachodu. Putin zgromadził sporą ilość gotówki, ale nie przypuszczał, że dojdzie do zablokowania systemu SWIFT, co błyskawicznie wpłynęło na rosyjską gospodarkę.

W związku z nieoczekiwanym tokiem wydarzeń na Kremlu zwołano kryzysowe spotkanie prezydenta z szefem banku centralnego i prezesów rosyjskich banków. Przypomnijmy, że wcześniej zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych z 9,5 do 20 procent.

Putin zaskoczony rozmiarem sankcji

- Sankcje znacząco zmieniają rzeczywistość gospodarczą - miał powiedzieć zaskoczony przywódca Rosji, który powoli zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Rosja straciła bowiem przez zachodnie sankcje dostęp do 350 mld dolarów.

Z kolei szefowa Komisji Europejskiej napisała w niedzielę na Twitterze, że Unia "paraliżuje aktywa rosyjskiego banku centralnego i zamraża jego transkacje". W odpowiedzi rosyjski bank centralny nakazał profesjonalnym uczestnikom rynku akcji wstrzymanie od poniedziałku realizacji wszystkich zleceń sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

Wielkie kłopoty ma jedna z największych instytucji finansowych w Rosji, SberBank, który jest właścicielem Sberbank Europe. Ten dość szybko traci płynność i jest zagrożony upadkiem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Wprost, TVN24

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na S8. Nie żyje młoda kobieta idąca poboczem. Kierowca zatrzymał się 2 kilometry dalej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Żona weszła do domu i znalazła ciało męża. 45-letni Polak został zamordowany
Czytaj więcej >

Wiadomości

USA: Dramatyczne odkrycie w zakładzie pogrzebowym. Właściciel stanie przed sądem
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]