Goniec.pl
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Rosyjscy opozycjoniści i naukowcy powołali Antywojenny Komitet Rosji

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Grupa rosyjskich opozycjonistów i naukowców utworzyła Antywojenny Komitet Rosji. W ten sposób sprzeciwiają się agresywnej polityce Rosji, w tym rozpętaniu wojny w Ukrainie. Niezależne badania wskazują, że działaniom Putina sprzeciwia się większość Rosjan, którzy coraz liczniej wychodzą na ulice, by zaprotestować.

Agresywne działania Władimira Putina spotykają się z coraz większą krytyką. Sprzeciwia się im już nie tylko cały demokratyczny świat, ale i sami obywatele Rosji. W rosyjskich miastach gromadzą się tłumy nawołujące do zaprzestania militarnej ofensywy na Ukrainę, głos zabierają także krytycy Kremla i ważne autorytety.

Dzieci Władimira Putina: córki nie chciały nazwiska ojca, jedyna wyjechała z Rosji

Kim są dzieci Putina? Córki nie chciały jego nazwiska, jedna na stałe wyjechała z Rosji

CZYTAJ DALEJ

Antywojenny Komitet Rosji

Jak informuje portal Inisder, rosyjscy opozycjoniści i naukowcy powołali do życia Antywojenny Komitet Rosji, mający walczyć z "agresywną dyktaturą Putina".

Wśród jego członków znalazł się m.in. Michaił Chodorkowski, niegdyś najbogatszy człowiek w Rosji, mocno potępiający dyktaturę Putina. Do grupy dołączyli także ekonomiści, historycy, przedsiębiorcy, szachowy mistrz Garri Kasparow, pisarz Wiktor Szenderowicz i polityk Dmitrij Gudkow.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Komitet wystosował już swój pierwszy apel, zwracając się do pozostałych państw o zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec rosyjskich decydentów łamiących międzynarodowe prawo.

Z kolei wszyscy "prawdziwi patrioci Rosji" wezwani zostali do zjednoczenia w walce przeciwko swojemu przywódcy niezależnie od politycznych sporów i osobistych sympatii.

W oświadczeniu podkreślono również, że uczestników agresji na Ukrainę należy nazwać przestępcami wojennymi, odpowiedzialnymi za masową śmierć ludzi.

Kolejne ciosy we Władimira Putina

Wiele wskazuje na to, że powołanie grupy to kolejny w ostatnich dniach cios we Władimira Putina. Wielkie zjednoczenie Zachodu, dotkliwe sankcje i klęski w realizacji planu blitzkriegu w Ukrainie muszą poważnie boleć rosyjskiego przywódcę.

>>> ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO <<<

W samej Rosji działania Kremla popiera coraz mniej osób. Choć w czwartek, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "zdecydowana większość" obywateli jest "za" uznaniem samozwańczych republik i działaniami zbrojnymi, niezależne badania podważają tę narrację.

Centrum Lewada podaje, że wsparcie dla tego ruchu deklaruje nie więcej niż 45 proc. Rosjan. Coraz więcej osób wychodzi także w ostatnich dniach na ulice, manifestując solidarność z Ukrainą. Największe protesty odbywają się w Moskwie, Petersburgu i Nowosybirsku. Łącznie objęły one aż 53 miejscowości.

Ludzie przychodzą na nie z transparentami głoszącymi hasła „Putin, zostaw Ukrainę!”, „Nie w moim imieniu”, „Nie chcemy wojny”, „Nie zgadzamy się na agresję”.

Nie zraża ich nawet fakt, że protesty uznawane są przez władze za nielegalne, a za udział w nich grozi aresztowanie. Od początku wojny w rosyjskich miastach zatrzymano już około 6000 protestujących.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: PAP, OKO.Press

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, w tle duże pieniądze i pomówienie

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Zasądzono ogromne zadośćuczynienie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >