Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie przyczyni się do pogłębienia głodu na świecie. Eksperci nie mają wątpliwości
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 01.04.2022 21:27

Wojna w Ukrainie przyczyni się do pogłębienia głodu na świecie. Eksperci nie mają wątpliwości

Putin głód
Rex Features/East News | MARCUS YAM/LOS ANGELES TIMES/Shutterstock / YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir uważa, że "Putin wykorzystuje niedobór żywności jako broń". Trwający za naszą wschodnią granicą konflikt przyczyni się do "pogłębienia głodu na świecie". Ukraina jest "spichlerzem świata" - ostrzegają eksperci.

O problemach związanych z pogłębiającym się głodem w najbiedniejszych krajach świata ostrzega niemiecki minister rolnictwa.

- Potępiamy tę perfidną strategię Putina, brania ludzi na całym świecie jako zakładników. Ta broń nie zabija tak bezpośrednio jak bomby, ale głód w najbiedniejszych krajach będzie się pogłębiał - powiedział Cem Ozdemir w rozmowie z gazetą "Bild".

W rozmowie minister rolnictwa opowiedział także o wsparciu ludności na Ukrainie

- Ponad 4000 palet pomocy dotarło na tereny przygraniczne z Ukrainą za pośrednictwem naszego centrum koordynacyjnego. W perspektywie będzie to również kwestia pomocy tamtejszemu rolnictwu w stanięciu na nogi, jesteśmy na to gotowi - zapewnił.

Dziennik "Bild" przypomina, że Ukraina jest piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, czwartym kukurydzy, trzecim jęczmienia oraz największym oleju słonecznikowego. Do tego dochodzą towary rolne, takie jak rzepak, proso, mąka pszenna, groch i miód.

Wojna w Ukrainie uderza w rynek żywności

W niedawno wydanym ostrzeżeniu, Ukraiński komitet polityki rolnej i wiejskiej, przestrzegł przed atakiem Putina na rolnictwo.

- Wróg atakuje bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju i świata - alarmował komitet.

Według nieoficjalnych informacji, w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, obszar upraw mógł zostać zmniejszony o 30 procent.

- Rosyjska marynarka wojenna blokuje obecnie dostęp do portów na Morzu Czarnym dla ponad 90 statków. Chcą przewozić zboże i inne towary na Bliski Wschód, do Afryki i Azji. Niektóre z nich podobno zostały nawet ostrzelane - poinformował były premier Szwecji i ekspert ds. Europy Wschodniej Carl Bildt za pośrednictwem Twittera.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl