Wojna w Ukrainie. Australia rezygnuje z rosyjskiego gazu i ropy
Australia nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Tym razem rząd zdecydował o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu i ropy naftowej. To już kolejny cios, który Australia wymierza Kremlowi w związku z wojną w Ukrainie.
Z każdym dniem rośnie liczba państw, które nakładają sankcje na Rosję. Mimo tego Władimir Putin nadal kontynuuje inwazję na Ukrainę. Nie zniechęca go nawet nielojalna postawa bliskich współpracowników, o czym pisaliśmy tutaj.
Australia rezygnuje z rosyjskich surowców
We wtorek 8 marca prezydent Joe Biden ogłosił, że USA wprowadzają zakaz importu rosyjskiego gazu i skroplonego gazu ziemnego. Niedługo później embargo nałożyła także Wielka Brytania. Teraz do grona państw, które uderzają w energetykę Rosji dołącza Australia.
Oficjalny komunikat w tej sprawie pojawił się na oficjalnej stronie australijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu. Z oświadczenia wynika, że Australia rezygnuje z zaopatrywania się m.in. w rosyjski gaz i ropę naftową.
Pełna lista dóbr, z których rezygnuje Australia została ujęta w dokumencie "Autonomous Sanctions (Import Sanctioned Goods - Russia) Designation 2022" [Sankcje autonomiczne (sankcjonowane towary importowane – Rosja) Oznaczenie 2022 - przyp. red.].
W katalogu znajduje się w sumie 15 pozycji - węgiel brunatny, torf, koks, koks pakowy, koks naftowy i półkoks z węgla, gaz, smoła, oleje i pozostałe produkty destylacji wysokotemperaturowej smoły węglowej, oleje ropy naftowej, gazy ziemne, wazelina, parafina, wosk, bitum, mieszanki bitumiczne i asfalt.
Restrykcje dopiero od końca przyszłego miesiąca. Rzecznik ministerstwa tłumaczy
Z dokumentu wynika, że sankcje wejdą w życie dopiero po 45 dniach. W rezultacie oznacza to, że Australia może korzystać z rosyjskich surowców tylko do 25 kwietnia 2022 r.
Do tego dnia dwie główne australijskie rafinerie - Viva Energy i Ampol, będą odbierać dostawy ropy, które zostały zamówione i opłacone jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Taki okres umożliwi australijskim firmom, które posiadają ważne kontrakty na import wyszczególnionych towarów, przestrzegać zakazu - tłumaczył rzecznik australijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, cytowany przez The Epoch Times.
Kolejny cios od Australii
Ograniczenie dostaw surowców to nie pierwsze sankcje, które na Rosję nałożyła Australia. 4 marca w australijskich instytucjach finansowych zamrożono rosyjskie fundusze o wartości 45 mln dolarów australijskich (około 33 mld dolarów amerykańskich). Minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne odmówiła podania do publicznej wiadomości, do jakiej instytucji lub osoby należą zablokowane środki.
Poza tym Australia wprowadziła restrykcje obejmujące ponad 350 Rosjan, w tym samego prezydenta Rosji Władimira Putina. Na liście znalazło się również 13 białoruskich podmiotów, w tym minister obrony Wiktar Chrenin.
Z kolei 8 marca rząd nałożył sankcje na 10 osób o "strategicznym znaczeniu dla Rosji" z powodu zachęcania do wrogiej postawy wobec Ukrainy. Na tej liście znaleźli się m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wojna w Ukrainie. Rosja blokuje Instagram, obywatele załamani
Wojna w Ukrainie. Putin jest "wściekły". Otrzymał błędne informacje wywiadowcze
Wojna w Ukrainie. Donald Tusk podsumował orędzie Andrzeja Dudy. Padły zaskakujące słowa
Źródło: goniec.pl, Radio ZET, Business Insider Polska, o2.pl