Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Władimir Putin podpisał specjalny dekret. Wielka czystka w rosyjskiej armii
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.06.2022 09:03

Władimir Putin podpisał specjalny dekret. Wielka czystka w rosyjskiej armii

Czystka w rosyjskiej armii, Władimir Putin podpisał dekret
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Aż pięciu generałów i pułkownik policji zostali zdymisjonowani przez Władimira Putina. Media dotarły do kopii dekretu podpisanego przez prezydenta Rosji. Przyczyna utraty stanowisk pozostaje niejawna, ale nie jest tajemnicą, iż "specjalna operacja wojskowa" w Ukrainie nie idzie zgodnie z założeniami.

Łącznie sześć wykwalifikowanych osób z najwyższych szczebli rosyjskiej armii zostało zwolnionych dekretem Władimira Putina. Do dokumentu na ten temat dotarła rosyjska gazeta "Prawda".

Autentyczność kopii dekretu z podpisem Władimira Putina potwierdziła osoba z kręgów rządowych. Osoby zdymisjonowane przez prezydenta Rosji straciły swoje stanowisko niedługo po tym, jak z racji niepowodzeń na wojnie w Ukrainie swoje stanowisko straciło dwóch wysokich generałów. Czystka w rosyjskiej armii trwa.

Władimir Putin zwolnił pięciu generałów

Doniesienia rosyjskiej "Prawdy" powołującej się na wiadomości zdobyte przez koncern medialny RBC mogą być sygnałem, że Władimir Putin szuka winnych niepowodzeń w Ukrainie.

Pięciu generałów i pułkownik policji stracili swoje posady. Lista nazwisk jest imponująca i chociaż nie jest znana pełna lista osób, które rozkazem Władimira Putina odsunięci zostali od obowiązków służbowych, to pewne jest, że nie są to szeregowe nazwiska.

Mowa między innymi o majorze Aleksandrze Laasie, Andrieju Lipilinie, Aleksandrze Udowenko i Jurim Instrankininie. Zdymisjonowanym przez Władimira Putina generałem dywizji policji jest Wasilij Kukuszkin.

Zajmowali czołowe stanowiska w armii

Oficjalna linia propagandowa Kremla zapewnia, że sytuacja w Ukrainie jest opanowana. Co więcej, utrzymywana jest teza, że rosyjscy żołnierze odnoszą kolejne sukcesy i wykonują założone cele.

Dymisje pokazują, że w rzeczywistości sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Anonimowy urzędnik, który komentował okoliczności dymisji wojskowych i generała policji przez Władimira Putina wskazał, że jest to jedynie standardowa rotacja na stanowiskach.

Wszyscy generałowie, którzy na mocy władzy Władimira Putina stracili swoje stanowiska, zajmowali czołowe stanowiska w różnych częściach kraju.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2