Goniec.pl
Ukraina

HANDOUT/AFP/East News, PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Ukraińska zasadzka na Rosjan w Siewierodniecku. "Rosyjskie dowództwo jest w szoku"

4 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Trwają zaciekłe walki o wschodnią Ukrainę. Jedne z najkrwawszych bitew toczone są w Siewierodoniecku, na którego zdobyciu bardzo zależy Rosjanom. Ukraińskie wojska nie zamierzają się jednak poddawać i przygotowały dla okupanta niemiłą niespodziankę. Armia Putina, przekonana o triumfie, wpadła w perfidną zasadzkę.

To już 102. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Celem rosyjskich wojsk jest obecnie opanowanie Donbasu, stąd m.in. koncentracja wysiłków na kierunku donieckim. Rosjanie prowadzą intensywne działania szturmowe w okolicach Siewierodoniecka, nie oszczędzając dzielnic mieszkalnych.

Straż pożarna wypadek

Mazowsze: Śmiertelny wypadek w Woli Pawłowskiej. Nie żyją trzy osoby

CZYTAJ DALEJ

Miasto wraz z przyległym do niego Lisiczańskiem to ostatnie duże miejscowości, które znajdują się pod kontrolą Ukraińców w zajętym w 95 proc. przez armię Putina obwodzie ługańskim.

W pewnym momencie okupant kontrolował już 80 proc. Siewierodoniecka, jednak w piątek wieczorem gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai poinformował o odbiciu części zajętych terenów.

Rosjanie wpadli w ukraińską zasadzkę

Do sukcesu Ukraińców z pewnością przyczyniła się jedna z ostatnich akcji, jaką przeprowadziła walcząca z Rosjanami armia. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowicz, ujawnił, w jaki sposób udało się przechytrzyć najeźdźcę.

- W Siewierodoniecku uwięziliśmy wojska rosyjskie, udając, że poddajemy miasto - przekazał, dodając, że "teraz rosyjskie dowództwo jest w szoku".

Jak podkreślił, Rosjanie przekonani byli o zdobyciu miasta, co sprytnie wykorzystali ukraińscy wojownicy. Rozpoczęto wówczas kontratak, z którym poradzić nie mogła sobie ani rosyjska artyleria, ani lotnictwo.

- Nasze oddziały wykazują niesamowitą odwagę, a dowódcy wykazują umiejętności taktyczne. Toczą się bardzo zacięte walki. Rosyjskie dowództwo rzuca teraz wszystkie dostępne siły do utrzymania  Siewierodoniecka - zaznaczył.

Trudna sytuacja na froncie

Sztab generalny ukraińskiej armii przekazał w ciągu ostatniej doby, że Rosjanie kontynuują ostrzał rakietowy obiektów wojskowych i cywilnych na wschodzie kraju. Poza Siewierodnieckiem i Lisiczańskiem, atak odbywa się także w okolicach Bachmutu i Słowiańska.

Lenin

Ukraina. Rosjanie stawiają w okupowanych miastach pomniki Lenina

CZYTAJ DALEJ

Od wczoraj wojskom Ukrainy udało się odeprzeć dziewięć rosyjskich prób szturmu, zniszczono jeden czołg i system artyleryjski oraz wozy opancerzone. Ponadto obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pociski manewrujące oraz bezzałogowe statki powietrzne.

Zmartwieniem Rosjan ma być opór miejscowej ludności. Według strony ukraińskiej, w Chersoniu dowództwo najeźdźcy porusza się po mieście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, w kamizelkach kuloodpornych i opancerzonych pojazdach.

Alarmujące są doniesienia z Białorusi. Tamtejsi żołnierze minują drogi i mosty w strefie przygranicznej z Ukrainą i Polską w obwodzie brzeskim.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >