Goniec.pl > Wiadomości > Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.06.2022 12:19

Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?
Jakub Kaminski/East News

Boże Ciało 2022. Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy? Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku wypadania tego święta w środku tygodnia przysługuje im dodatkowy dzień wolny. Wyjaśniamy, wielu będzie zachwyconych tą wiadomością.

Zbliża się Boże Ciało 2022. Z racji, iż jest to święto ruchome, co roku przypada w inny dzień tygodnia i co roku pojawia się to samo pytanie: "czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?".

W tym artykule dowiesz się, czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypada 16 czerwca 2022 r. Jest to czwartek, a więc święto wypada w czasie pracującego tygodnia, a nie w weekend. To ważna wiadomość.

Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy?

W polskim prawie przewidziane są szczegóły dni, w które Polacy nie idą do pracy, ale czy Boże Ciało jest jednym z nich? Tak. Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy.

Znaczy to, że w Boże Ciało 2022 zamknięte będą sklepy, banki, a większość pracowników zostanie w domu i, mimo iż Boże Ciało przypada w czwartek, nie pojawi się w biurach i zakładach.

Co roku wiele osób ma wątpliwości, czy w Boże Ciało przysługuje dzień wolny od pracy. W większości przypadków w święto to pracownicy nie idą do firm. Osoby pełniące służbę w policji, czy straży pożarnej mimo tego, iż Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy, będą jednak musiały stawić się do wykonywania obowiązków zawodowych.

Mamy jednak wiadomość, która dla wielu osób będzie jeszcze większą radością niż informacja, iż w Boże Ciało 2022 nie muszą iść do pracy. Jeden trik pozwoli im cieszyć się długim weekendem.

Jeden dzień urlopu w połączeniu z Bożym Ciałem pozwoli świętować długi weekend

Dlaczego Boże Ciało co roku wypada w inny dzień? Jest to święto zależne od Wielkanocy, a to również święto ruchome. Boże Ciało wypada równo 60 dni po świętach wielkanocnych oraz 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego.

Boże Ciało 2022 przypada w czwartek 16 czerwca i tego dnia przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Nie znaczy to jednak, że odgórnie również piątek 17 czerwca jest wolny.

Wystarczy jednak wziąć jeden dzień urlopu, by cieszyć się długim weekendem. Dodatkowy dzień wolny przewidziany na 17 czerwca, czyli dzień po Bożym Ciele 2022, pozwoli na aż cztery dni ciągłego wolnego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl