Goniec.pl
Jacek Kurski w TVP

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nagła wiadomość. Wiadomo, czy Kurski zostanie w TVP

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Już niedługo formalnie kończy się kadencja prezesa TVP oraz członków zarządu stacji. Rada Mediów Narodowych odrzuciła jednak wniosek o ogłoszenie otwartego konkursu na stanowisko zajmowane obecnie przez Jacka Kurskiego.

Wniosek o ogłoszenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej zgłosił były szef TVP oraz jeden z członków Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun. Pomysł nie uzyskał jednak większości, a informatorzy portalu wp.pl donoszą, że Jacek kurski może być niemal pewny przedłużenia swojej kadencji.

Jacek Kurski ma szansę zostać na swoim stanowisku

Jak podała „Wirtualna Polska”, w czwartek 27 maja Juliusz Braun złożył wniosek o ogłoszenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa TVP, członka zarządu TVP, członków rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Jak podkreślił Juliusz Braun, niedługo ich kadencja formalnie się kończy. Rada Mediów Narodowych odrzuciła jednak wniosek byłego prezesa TVP. Za pomysłem zagłosował przedstawiciel Lewicy Robert Kwiatkowski, a przeciwko posłowie PiS - Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk.

Z kolei od głosu wstrzymała się kolejna posłanka PiS, Joanna Lichocka. Brak uzyskania większości głosów oznacza, że wniosek przepadł, a Jacek Kurski może być niemal pewny przedłużenia swojej kadencji.

- Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański stwierdził, że konkursy stwarzają niepotrzebne problemy, a nie są wymagane przez ustawę - przekazał w rozmowie z portalem wp.pl Juliusz Braun.

Przedłużenie kadencji Jacka kurskiego nie jest jednak na rękę ani obecnemu prezydentowi, ani środowiskom związanym z premierem Mateuszem Morawieckim. W 2020 roku Andrzej Duda podpisał ustawę o 2 mld zł dla mediów publicznych w zamian za dymisję Kurskiego. Ten jednak szybko wrócił na swoje stanowisko.

Z kolei premier Morawiecki nie jest zadowolony z tego, że Telewizja Polska ignoruje jego wystąpienia i w niekorzystnym świetle przedstawia współpracowników szefa rządu. Jacek Kurski jest jednak wspierany przez Jarosława Kaczyńskiego, co bardzo umacnia jego pozycję na stanowisku prezesa TVP.

W 2020 roku o pozycję prezesa TVP z Jackiem Kurskim walczył reżyser Maciej Pawlicki. Niewykluczone, że i tym razem pojawi się drugi kandydat, jednak przedstawiciele partii rządzącej są niemal pewni, że Jacek Kurski po raz kolejny stanie na czele Telewizji Polskiej.

- Pozycja „Kury” jest pewna. Mimo kręcenia nosem przez prezydenta i premiera - mieli przekazać „Wirtualnej Polsce” informatorzy z PiS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >