Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ważne informacje dla seniorów. Zacznie się jesienią
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 08.05.2024 12:06

Ważne informacje dla seniorów. Zacznie się jesienią

seniorzy
Fot. Pixabay.com/pasja1000

Ministra edukacji Barbara Nowacka i ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowały o nowym projekcie, mającym na celu wsparcie emerytów. Już tej jesieni ma ruszyć ”Szkoła międzypokoleniowa”, która w założeniu pozwoli na integrację między młodszymi i starszymi. Placówki mają zostać otwarte na zajęcia z udziałem seniorów, które dotyczyć będą np. obsługi cyfrowego sprzętu.

Emeryci pójdą do szkół. ”Ważny jest kontakt”

Ministra edukacji przy uzasadnianiu projektu ”Szkoła międzypokoleniowa” podkreślała znaczenie kontaktu dzieci i osób starszych.

W świecie, w którym żyjemy często zatomizowanym, pełnym wewnętrznych migracji i zabiegania, zapominamy o tym jak ważne jest życie razem, bycie razem, jak ważna jest solidarność międzypokoleniowa, jak dla każdego dziecka ważny jest kontakt z dziadkami, i jak dla każdego dziadka czy babci, osoby starszej ważny jest kontakt z młodym pokoleniem – powiedziała Barbara Nowacka.

Dzięki takiemu kontaktowi zarówno jedna, jak i druga strona, mogłaby wiele się od siebie nauczyć.

A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków, mogą pokazać, w jaki sposób obsługiwać nowoczesne narzędzia, jakich słów warto używać, jak poruszać się w nowym cyfrowym świecie – podkreśliła.

Szokujące sceny na pogrzebie. Rodzina jest załamana

”Szkoła międzypokoleniowa” ruszy już tej jesieni

Ministra Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że ”Szkoła międzypokoleniowa” ma polegać na udostępnieniu placówek na różnego rodzaju zajęcia z udziałem seniorów, np. takich z obsługi cyfrowych urządzeń. Program ma objąć szczególnie te szkoły, które pustoszeją ze względu na niż demograficzny.

Szkoły będą otwierały swoje przestrzenie tak, by w tych budynkach mogły razem działać dzieci, młodzież i osoby starsze – powiedziała ministra ds. polityki senioralnej.

ZOBACZ TAKŻE: Tadeusz Rydzyk nie ma powodów do radości. Kosztowna inwestycja świeci pustkami

Projekt oparty na solidarności międzypokoleniowej

Nie ma innego wyjścia, musimy tak budować przestrzeń, by to wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo, było też wartością. Jest to możliwe, jeśli zrozumiemy to jako społeczeństwo i podejmiemy działania na szczeblu edukacyjnym – podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Ministra dodała, że projekt ma zaktywizować starsze i często samotne osoby zarówno do podjęcia nauki, podzielenia się swoją wiedzą, jak i zwyczajnie spotkania z nowymi ludźmi. W wystąpieniu przypomniano także kwestie wprowadzenia bonu senioralnego, który miałby pozwolić seniorom na dorobienie do emerytury nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

 

Źródło: Radio ZET, PAP.