Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Bon senioralny ma pomóc Polakom. O jakich pieniądzach mowa?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 09.03.2024 11:06

Bon senioralny ma pomóc Polakom. O jakich pieniądzach mowa?

pieniądze, seniorzy
Fot.: Zofia i Marek Bazak/East News

Niedługo faktem stać ma się bon senioralny. Specjalne rozwiązanie skierowane do najstarszych Polaków ma pojawić się na 100 dni rządu Donalda Tuska. Oznacza to, że już 22 marca 2024 r. mają wejść zupełnie nowe regulacje. Skupiać będą się na pieniądzach. Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, zabrała głos.

Bon senioralny ma już niedługo wejść w życie

Szumne zapowiedzi bonu senioralnego już niedługo powinny wejść w życie. Obiecane przez rząd Donalda Tuska rozwiązanie skierowane w stronę seniorów i ich rodzin ma pomóc w opiece nad najstarszymi członkami rodzin. Co ważne, bon senioralny ma leżeć w gestii samorządów.

Marzena Okła-Drewnowicz poruszyła temat bonu senioralnego w wywiadzie dla Super Expressu. Minister ds. polityki senioralnej wyjaśniła plan, na specjalny bon. Kluczem jest to, by odciążyć rodziny aktywne zawodowo i zapewnić im właściwą opiekę. Padły konkretne kwoty.

Nowy limit płatności gotówką. UE szykuje specjalne przepisy

Na czym polega bon senioralny?

Dla kogo bon senioralny? Minister ds. opieki senioralnej uchyliła rąbka tajemnicy. Przede wszystkim na rozwiązaniu skorzystać mają osoby aktywne zawodowo. Bon senioralny ma zlikwidować konieczność decydowania między dalszą pracą a opieką nad babcią czy ojcem.

ZOBACZ: Można dostać nawet 822 zł dodatku. Czasu coraz mniej, trzeba złożyć wniosek

- Będzie to (bon senioralny - przyp. red.) narzędzie finansowe na usługę w miejscu zamieszkania. To samorządom będzie bardziej się opłacało organizować opiekę w miejscu zamieszkania, zatrudniać opiekunów niż kierować ludzi do DPS-ów - tłumaczyła Marzena Okła-Drewnowicz.

Ile pieniędzy z bonu senioralnego?

Jakie mają być dokładne zasady działania bonu senioralnego? Z wiadomości na temat nowego rozwiązania wynika, iż kluczowy będzie wiek. Bon senioralny należeć będzie się osobom, które ukończyły 45. rok życia, a senior, którym się opiekują, ma ukończone 75 lat. Na jakie pieniądze można liczyć w ramach bonu senioralnego?

ZOBACZ: Prognoza pogody na marzec. Zima znów zaatakuje

Zgodnie z założeniami bonu senioralnego, pieniądze, na jakie liczyć mają Polacy, będą wynosić maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, iż gdyby bon wszedł w życie 22 marca 2024 r. (wtedy wypada 100 dni rządu Donalda Tuska), to aż do lipca 2024 r. pieniądze należne z bonu senioralnego wynosiłyby 2121 zł brutto. Po późniejszym podniesieniu płacy minimalnej kwota ta wzrosłaby do 2150 zł brutto.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze z bonu senioralnego? Ustawodawcy chcą dokładnie uściślić, że środki wydawane mają być na usługi opiekuńcze. Oznacza to, że osoba opiekująca się seniorem nie będzie musiała rezygnować z pracy, aby zapewnić właściwą opiekę. Ma to również pomóc w aktywizacji lokalnej polityki senioralnej. Fakt, że bon senioralny będzie w gestii władz lokalnych, ma pomóc w zatrudnianiu kolejnych opiekunów medycznych i pielęgniarek, zamiast masowo kierować potrzebujących do DPS-ów.

Źródło: super express