Ministerstwo Edukacji i Nauki
Uczniowie właśnie rozpoczęli drugi tydzień roku szkolnego co oznacza, że ich praca na dobre się rozpoczęła. Wielu rodziców od lat podnosi, że najmłodsi są przeciążeni wielogodzinnym pobytem w szkole, do którego od pewnego etapu dochodzi jeszcze obowiązek wykonywania dodatkowych zajęć w domu. W sieci pojawiło się zdjęcie planu zajęć z jednego z liceów. – Toż to robota na pełny etat, a potem zadania domowe – komentuje autor.
Ministerstwo Edukacji opublikowało komunikat w sprawie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Decyzją Barbary Nowackiej 9 sierpnia odwołany został Marcin Smolik, dotychczasowy dyrektor CKE. Wiadomo już, kto przejmie jego obowiązki do czasu wyłonienia nowego dyrektora, do którego ma dojść na podstawie konkursu.
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała wprowadzenie rozporządzenia ograniczającego lekcje religii w szkołach do jednej godziny lekcyjnej. Dodatkowe zajęcia mają być organizowane w przykościelnych salkach katechetycznych. Nowa zasada ma wejść w życie w 2025 roku.
Znamy nową podstawę programową, która zaczną obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. Zmiany dotkną uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała dziś ministra edukacji, Barbara Nowacka.
Koniec roku szkolnego za nami, więc z reguły mało kto zainteresowany jest tematami związanymi ze szkołą. Jeszcze mniej osób może się jednak pochwalić wynikiem takim, jak Natan Pietkiewicz z Olszyny. Chłopak przez dziewięć lat nauki nie opuścił ani jednego dnia. Jako jedyny… w całej Polsce. Jaką nagrodę otrzymał?
Ministra edukacji Barbara Nowacka i ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowały o nowym projekcie, mającym na celu wsparcie emerytów. Już tej jesieni ma ruszyć ”Szkoła międzypokoleniowa”, która w założeniu pozwoli na integrację między młodszymi i starszymi. Placówki mają zostać otwarte na zajęcia z udziałem seniorów, które dotyczyć będą np. obsługi cyfrowego sprzętu.
Ministerstwo Edukacji przekazało, że 12 lutego rozpoczęły się prekonsultację zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, dotyczące ograniczenia obowiązkowego zakresu nauczania. Opinie w tej sprawie mogą być przesłane do 19 lutego. Zmiany w podstawie programowej mają wejść w życie już w przyszłym roku szkolnym.
Barbara Nowacka przekazała informację o kluczowych zmianach w polskiej edukacji. W marcu nauczyciele powinni spodziewać się pensji zawierających podwyżkę, wraz z wyrównaniem za styczeń i luty. Z kolei od początku kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie o braku prac domowych dla uczniów szkół podstawowych.
Była kurator małopolskiej oświaty pozostaje aktywna w mediach społecznościowych, gdzie od dłuższego czasu sukcesywnie szokuje internautów swoimi przemyśleniami. Nie inaczej było w sytuacji planów nowego rządu co do reformy edukacji. Użytkownicy nie zwlekali z odpowiedzią. Padły mocne słowa.
Ojciec Tadeusz Rydzyk zaskoczył niedawno wielu swoimi słowami odnośnie Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka. Redemptorysta stwierdził, że jest "rozczarowany" jego działaniami. Teraz duchowny może mieć jednak powody do zadowolenia. Resort kierowany przez Czarnka podjął bardzo ważną decyzję, być może kluczową dla przyszłości Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu założonej przez Tadeusza Rydzyka.
Mimo że do inauguracji roku szkolnego 2023/2024 pozostał jeszcze niemal miesiąc, już wiadomo, że od 4 września polskich uczniów czeka wiele zmian. Jeden z elementów noworocznej rewolucji to zdjęcie jednego i wprowadzenie innego przedmiotu. Dodatkowo, w ramach nauki, wprowadzone mają być… gry komputerowe.
Przemysław Czarnek, który jeszcze niedawno zapowiadał zwolnienia wśród nauczycieli, sięgające nawet 100 tysięcy osób, teraz stara się wykręcić ze swoich własnych stwierdzeń. W rozmowie z Radiem Maryja minister edukacji i nauki znacznie złagodził ton i dodatkowo zaatakował media, które jego zdaniem nazbyt "manipulują".