Goniec.pl
Rząd ogłosił nowy obowiązek dla obcokrajowców

Pexels.com/Katerina Holmes

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. podróżnych z trzech krajów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Indii, Republiki Południowej Afryki i Brazylii. Zgodnie z uaktualnionymi regulacjami obcokrajowcy nie będą mieli możliwości zwolnienia z obowiązku na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godzin po powrocie do kraju. Taka możliwość pojawi się dopiero po upływie siedmiu dni.

- Zgodnie z nowymi regulacjami od północy osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają już możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godzin po powrocie do kraju. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd ogłosił nowy obowiązek dla obcokrajowców

Obowiązek odbycia kwarantanny będzie uznawany za zrealizowany, kiedy dane o negatywnym wyniku testu na koronawirusa zostaną wprowadzone przez diagnostyczne laboratorium medyczne do systemu teleinformatycznego.

Minister zdrowia zapowiadał wprowadzenie powyższego rozwiązania już podczas wtorkowej konferencji prasowej. Adam Niedzielski motywował nowe przepisy faktem, że wykryto ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 pod Warszawą i w Katowicach.

Podjęcie zdecydowanych działań ma być wyciągnięciem wniosków z zaistniałej sytuacji - oba ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Minister zdrowia przypomniał, że przewidują one poddanie się kwarantannie lub wykonanie testu na koronawirusa w ciągu 48 godzin.

Z informacji przekazanych przez resort wynika, że osoba będąca nosicielem nowego wariantu patogenu, wróciła do kraju z Indii. Test na koronawirusa wykonała w ciągu 48 godzin - badanie dało wynik negatywny. Rząd wnioskuje więc, że takie rozwiązanie straciło skuteczność.

- Okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny, o którym mowa [...] ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Adam Niedzielski zaznaczył, że zaostrzenie zabezpieczeń dotyczących pasażerów przylatujących z Indii, RPA i Brazylii jest inspirowane wzorcem amerykańskim. W przypadku tych trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny.

Od ponad tygodnia służby sanitarne prowadzą ścisłą współpracę ze Służbą Graniczną w celu skuteczniejszego monitoringu przyjezdnych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w czwartek 6 maja bieżącego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >