NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Uwaga kierowcy, od 1 października zmiany w przepisach. Kary będą bardzo surowe
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.10.2023 08:15

Uwaga kierowcy, od 1 października zmiany w przepisach. Kary będą bardzo surowe

kierowca
Pixabay/epicantus

Od 1 października w całym kraju w życie wchodzi nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Kierowcy muszą przygotować się na diametralne zmiany, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Oto co się zmieniło w przepisach.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Prawo o ruchu drogowym z dniem 1 października przechodzi nowelizację. Co prawda jej zmiany w dużej mierze dotykać będą głównie kierowców nieodpowiedzialnych i to oni powinni się najbardziej martwić, to wszyscy powinni zaznajomić się z nowymi zasadami, oraz tym, co może czekać nas np. w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia.

Prawo obowiązujące w wielu krajach Europy, teraz zacznie być również surowo egzekwowane także w Polsce. Nie będzie już pobłażania wobec pijanych kierowców, a uczestnicy wypadków, którzy zbiegną z miejsca, będą traktowani i odpowiadali za swoje wykroczenie tak, jakby byli pod wpływem alkoholu. Duże zmiany będą czekać również wszystkich jeżdżących na podwójnym gazie.

Świadek wypadku na autostradzie A1 zabrał głos. BMW mijało ich chwilę przed tragedią

Przepisy drogowe. Już od października ważne zmiany

Kierowcy znacznie przekraczający dopuszczalną prędkość mogą obawiać się nawet konfiskaty pojazdów. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym uderzy jednak najmocniej w pijanych kierowców. Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców ma zmniejszyć liczbę osób, które pod wpływem wsiadają za kierownicę. Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku policja zatrzymała ponad 47 tysięcy osób, które właśnie w ten sposób łamały prawo.

Ważna i bardzo zdecydowana zmiana dotyczyć będzie recydywistów. Jeśli ktoś po raz kolejny dopuści się przewinienia pod wpływem alkoholu, dostanie bezwzględną karę pozbawienia wolności. 

Ważne zmiany dla nieodpowiedzialnych kierowców

Sprawca wypadku, który będzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, w którym będą ofiary śmiertelne, trafi do więzienia na 5 do 16 lat. Jeśli poszkodowany dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wówczas sąd będzie mógł orzec karę od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.

Co warte podkreślenia, w nowelizacji przepisów ruchu drogowego prawo będzie zakładać, że ucieczka z miejsca zdarzenia - być może w celu uniknięcia badania alkomatem - traktowana będzie na równi z obecnością alkoholu we krwi.

Ważna zmiana czekać będzie na kierowców również od 14 marca 2024 roku. Wtedy sąd będzie mógł nałożyć na sprawcę wypadku, który był pod wpływem alkoholu nawet konfiskatę pojazdu. Tak się stanie, jeśli kierujący miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu.