Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Nowe Przepisy

Nowe Przepisy

pilot pieniądze
26.05.2024 22:33 Abonament RTV ma zastąpić nowa opłata. Zapłaci każdy Polak

Polacy mają ogromny problem z wywiązywaniem się z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Politycy od lat zastanawiają się więc, jak temu zaradzić i zdaje się, że w końcu znaleźli skuteczny sposób. Zgodnie z pomysłem, na gospodarstwa domowe nałożona zostałaby opłata audiowizualna w wysokości 108 zł/rok za domownika. Problem jednak w tym, iż prace nad nią właśnie utknęły w miejscu. Co będzie dalej?

stacja benzynowa
25.05.2024 10:06 Nowy zakaz na stacjach paliw. Wkrótce może objąć nawet cała Polskę

Precedensowa uchwała w Toruniu. Władze miasta podjęły decyzję o zakazie sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. na lokalnych stacjach benzynowych. Co więcej, niewykluczone, że w ślady toruńskiego samorządu pójdą także i inne. Naczelny Sąd Administracyjny nie widzi ku temu żadnych prawnych przeszkód i daje wszystkim radnym zielone światło.

mobywatel
20.05.2024 20:43 Ważna zmiana od 1 czerwca dla wszystkich Polaków. Chodzi o numer PESEL

Od połowy listopada 2023 Polacy mogą zastrzec swój numer PESEL. Jak się okazuje, tylko nieco ponad 2 miliony obywateli skorzystało z tej opcji. Niebawem może się to jednak zmienić. Od 1 czerwca instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL. Co to oznacza dla obywateli? Wyjaśniamy.

przychodnia
14.05.2024 18:45 Zacznie się już 1 czerwca. Przełomowe zmiany w publicznej ochronie zdrowia

Nadchodzą wielkie zmiany w publicznej ochronie zdrowia. Już od czerwca pacjenci będą mieli możliwość do umawiania wizyt u lekarzy specjalistów przez internet. Jak zaznacza szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, w pilotażowej fazie programu będzie można rezerwować wizyty tylko na konkretne badania. Wdrażanie e-rejestracji ma być stopniowe. 

spacer z psem
13.05.2024 13:40 Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego

Rząd pochyla się nad problemem bezdomności zwierząt w Polsce. Już niebawem w życie mogą wejść zmiany, które zakładają, że każdy pies będzie musiał mieć wszczepiony mikroprocesor. Obecnie czipowanie czworonogów jest dobrowolne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa diametralne zmiany w tej kwestii.

pieniądze, kalendarz
11.05.2024 14:31 Wymiana tego dachu to obowiązek. Jest nowy termin

Wszyscy muszą to zrobić. Mowa o wymienię dachu w przypadku, gdy do jego wykonania został użyty jeden ze szkodliwych materiałów. Termin został właśnie przesunięty o sześć miesięcy. Czasu jest jednak coraz mniej, a koszty usług remontowych i budowlanych rosną. Nie warto zostawiać usuwanie azbestu na ostatnią chwilę. Wyjaśniamy szczegóły.

sklep
07.05.2024 21:08 Ważne zmiany w sklepach. Rząd planuje wprowadzić nowy obowiązek

Już niebawem w dyskontach może dojść do ważnych zmian. Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów, które miałyby zobowiązywać sklepy do umieszczania na świeżych owocach i warzywach informacji, z jakiego kraju pochodzą. Mowa konkretnie o etykiecie z flagą danego państwa. Taka decyzja ma m.in. wspierać świadomy wybór konsumenta.

dowód rejestracyjny
01.05.2024 16:39 Wyższe ceny za badanie techniczne auta? To już niebawem może czekać kierowców

Już niebawem kierowców mogą czekać wyższe opłaty za badanie techniczne pojazdu. Diagności nawołują, aby cenę podnieść do 246 zł. Wyższe stawki zyskały wstępne poparcie Komisji Infrastruktury Senatu RP. Zmiany niebawem mogą zatem wejść w życie.

samochody
26.04.2024 21:54 Ważne zmiany dla kierowców. Wchodzą w życie już od 1 czerwca

Już od 1 czerwca w życie wejdzie ważne rozporządzenie, o którym muszą wiedzieć kierowcy. Zgodnie z nowymi założeniami, część badań technicznych będzie mogła odbywać się poza stacją kontroli pojazdów. Lista takich przypadków nie będzie jednak długa. 

kierowca
28.03.2024 21:10 Będą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy

Komisja Europejska wprowadza ważne zmiany w przepisach, dotyczące prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają ukończone 65 lat, a wciąż chcą cieszyć się w pełni jazdą samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musieli spełnić ten obowiązek.

pieniądze, mandat
11.03.2024 22:50 Wysokie mandaty za recydywę dla kierowców. Nawet 5 tys. zł kary

Lepiej wiedzieć, ile pieniędzy trzeba szykować w przypadku otrzymania mandatu. W niektórych wypadkach kwota widoczna na blankiecie będzie rekordowo wysoka. Ile wynoszą najwyższe mandaty w Polsce? Tych występków lepiej nie popełniać.

szpital
26.02.2024 16:44 Od dziś ważne zmiany na SOR-ach. Jest nowa lista świadczeń

Od poniedziałku 26 lutego pacjenci mogą korzystać z nowej listy świadczeń dostępnych na SOR-ach, czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Zostały one podzielone na siedem kategorii. Mają przede wszystkim usprawnić działania opieki medycznej.

dentysta
06.01.2024 18:07 Dentysta doliczy do rachunku dodatkową opłatę. Nie ma sposobu, by jej uniknąć

Nowy Rok, nowe przepisy. Te nie ominęły także gabinetów stomatologicznych, choć póki co wywołują w nich sporo zamieszania. Jak się bowiem okazuje, unijna dyrektywa i rozporządzenie ministra środowiska od 1 stycznia zobowiązują dentystów do obciążania nas podczas wizyty dodatkową opłatą. Warto wiedzieć o niej, zanim następnym razem wybierzemy się wyleczyć zęby. Inaczej możemy przeżyć niemałe zdziwienie.

dowód rejestracyjny
02.01.2024 18:45 Od 1 stycznia nowy obowiązek dla kierowców. Kary nawet do 2 tys. zł

Od 1 stycznia 2024 w Polsce dochodzi do wielu zmian w prawie. Od teraz na nowe przepisy uważać muszą kierowcy. Zakup używanego auta od dawna mobilizował ich do kilku obowiązków, których ci nie zawsze przestrzegali. Teraz ma się to zmienić.

kierowca
01.10.2023 08:15 Uwaga kierowcy, od 1 października zmiany w przepisach. Kary będą bardzo surowe

Od 1 października w całym kraju w życie wchodzi nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Kierowcy muszą przygotować się na diametralne zmiany, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Oto co się zmieniło w przepisach.

grzybobranie
19.09.2023 17:30 Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na grzybobranie. To jedna z ulubionych jesiennych czynności wielu Polaków. Wiadomo, że podczas zbierania grzybów trzeba być ostrożnym. Chodzi zarówno o odróżnianie okazów jadalnych od trujących jak i znajomość przepisów, by uniknąć otrzymania mandatu. 

ludzie ulica
19.09.2023 16:37 Nowe przepisy wejdą w życie 1 października. Ogromna zmiana dla mieszkańców Warszawy

Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 października. Wszyscy, którzy nie dostosowali swoich domów i mieszkań do nowych regulacji, mają bardzo mało czasu. Uchwała antysmugowa dla Mazowsza jasno określa kwestie źródła ogrzewania.

Dowód osobisty
03.09.2023 20:06 Wielkie ułatwienie w bankach. Nie trzeba mieć przy sobie dowodu osobistego

Jak poinformował pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel, od 1 września można legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach finansowych. Nie powinno już dochodzić do odmowy uznania e-dokumentu.

Kamilek
06.08.2023 16:49 Prezydent podpisał tzw. ustawę Kamilka. Co oznacza nowe prawo?

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę Kamilka dotyczącą zwalczania i przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Zmiany w prawie to pokłosie tragedii, która miała miejsce w Częstochowie i która poruszyła całą Polskę.

Tablice rejestracyjne
10.07.2023 17:11 Będzie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych. Bez tego auto zostanie wyrejestrowane

Ważna informacja dla kierowców. Właściciele aut mają czas do 10 czerwca 2024 roku, aby wymienić tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobią, pojazd zostanie wyrejestrowany. Wyjaśniamy, kto powinien podjąć stosowne kroki.

Prawo jazdy, dowód
01.07.2023 15:19 Ważne zmiany w prawie jazdy. Wielu kierowców będzie musiało wymienić dokument

W Polsce już nie ma możliwości posiadania nowego prawa jazdy na czas nieokreślony. Niektórzy kierowcy jednak nadal dysponują bezterminowym dokumentem. Zgodnie z przepisami muszą oddać dokument i wymienić go na nowy.

Pieniądze
04.06.2023 20:38 Nowy płatny urlop dla pracowników. Mało kto o tym wie

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w Kodeksie pracy. Mało kto wie, że pracownicy zyskali prawo do nowego rodzaju urlopu - od tzw. siły wyższej. Pracodawca nie może go odmówić, a ponadto musi zapłacić pracownikowi połowę pensji za czas przebywania na nim.

Andrzej Duda
29.05.2023 13:56 Fala oburzenia po decyzji prezydenta ws. "Lex Tusk". "Popełnił właśnie swój największy błąd polityczny"

Prezydent Andrzej Duda podjął dziś (29.05) decyzję o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badaniu wpływów rosyjskich, która potocznie jest znana jako “Lex Tusk”. Wywołało to falę zażartej krytyki po stronie opozycji. Politycy piszą o hańbie, łamaniu prawa i ciągnięciu Polski na Wschód, wykluczając ją tym samym z grona zachodnich demokracji.

Pogrzeb
26.05.2023 18:25 Weszły nowe przepisy spadkowe. Duże zmiany w zachowkach

Zachowek przysługuje najbliższym członkom rodziny, którzy zostali pominięci w testamencie. Właśnie wprowadzono przepisy, które przewidują pewne zmiany w tej kwestii. Od teraz istnieje możliwość zrzeczenia się prawa do zachowku, a także opcja rozłożenia płatności na raty, odroczenia terminu zapłaty, a nawet obniżenia wysokości zachowku przez sąd.

Pieniądze, ZUS
18.05.2023 14:16 Do Sejmu trafił projekt ustawy o rencie wdowiej. Miałaby wynosić nawet 7600 zł

Propozycja wprowadzenia nowego świadczenia została przedstawiona w Sejmie dzięki Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ) i partii Lewica, które zebrały ponad 200 tysięcy podpisów poparcia pod projektem. Z nowego świadczenia mogłoby korzystać 1,5 miliona Polek i Polaków. Wdowcy mieliby możliwość wyboru - czy chcą zachować swoje obecne świadczenie i zwiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy też otrzymać połowę swojej emerytury oraz całą rentę rodzinną. 

sejm
26.04.2023 12:36 Już za chwilę wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Więcej dni wolnych i dodatkowe przerwy to nie wszystko

W środę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów i elastycznych zasad pracy. Ich beneficjentami mają być przede wszystkim wszyscy pozostający na rynku pracy rodzice. To rewolucja wymuszona unijną dyrektywą work life-balance, zakładającą bardziej sprawiedliwy podział obowiązków między matkami i ojcami. Co się zmieni?

blok mieszkalny
23.04.2023 14:45 Właściciele mieszkań będą mieli nowy obowiązek. Przepisy już niebawem wejdą w życie

Wielkimi krokami zbliża się piątek 28 kwietnia, czyli data, z którą w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży lub wynajmu mieszkania albo budynku. W myśl nowych regulacji, mających zwiększyć skuteczność dotychczasowych norm, absolutnie konieczne stanie się sporządzanie i przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej. W innym wypadku czekają nas surowe konsekwencje. Sprawdź, co warto wiedzieć. 

Trumna, pogrzeb
21.04.2023 22:23 Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Jest projekt ustawy, komisja zajęła jasne stanowisko

Zasiłek pogrzebowy nie był podnoszony od 12 lat, a ze względu m.in. na inflację za kwotę 4 tys. zł coraz trudniej zorganizować pochówek. Jest jednak szansa na jej podwyższenie. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwiększeniu zasiłku pogrzebowego.

  • 1
  • 2