Goniec.pl > Nowe Przepisy

Nowe Przepisy

grzybobranie
19.09.2023 17:30 Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na grzybobranie. To jedna z ulubionych jesiennych czynności wielu Polaków. Wiadomo, że podczas zbierania grzybów trzeba być ostrożnym. Chodzi zarówno o odróżnianie okazów jadalnych od trujących jak i znajomość przepisów, by uniknąć otrzymania mandatu. 

ludzie ulica
19.09.2023 16:37 Nowe przepisy wejdą w życie 1 października. Ogromna zmiana dla mieszkańców Warszawy

Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 października. Wszyscy, którzy nie dostosowali swoich domów i mieszkań do nowych regulacji, mają bardzo mało czasu. Uchwała antysmugowa dla Mazowsza jasno określa kwestie źródła ogrzewania.

Dowód osobisty
03.09.2023 20:06 Wielkie ułatwienie w bankach. Nie trzeba mieć przy sobie dowodu osobistego

Jak poinformował pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel, od 1 września można legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach finansowych. Nie powinno już dochodzić do odmowy uznania e-dokumentu.

Kamilek
06.08.2023 16:49 Prezydent podpisał tzw. ustawę Kamilka. Co oznacza nowe prawo?

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę Kamilka dotyczącą zwalczania i przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Zmiany w prawie to pokłosie tragedii, która miała miejsce w Częstochowie i która poruszyła całą Polskę.

Zmęczony kierowca
31.07.2023 15:31 Czy limit procentów w Polsce jest zbyt wysoki? W wielu krajach kierowcom pozwala się na więcej

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o nieodpowiedzialnych kierowcach, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. W wielu wypadkach internauci stają w ich obronie, tłumacząc, że "gdyby do zdarzenia doszło w innym kraju", stężenie alkoholu w ich krwi byłoby dopuszczalne. Ile w tym prawdy?

Tablice rejestracyjne
10.07.2023 17:11 Będzie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych. Bez tego auto zostanie wyrejestrowane

Ważna informacja dla kierowców. Właściciele aut mają czas do 10 czerwca 2024 roku, aby wymienić tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobią, pojazd zostanie wyrejestrowany. Wyjaśniamy, kto powinien podjąć stosowne kroki.

Prawo jazdy, dowód
01.07.2023 15:19 Ważne zmiany w prawie jazdy. Wielu kierowców będzie musiało wymienić dokument

W Polsce już nie ma możliwości posiadania nowego prawa jazdy na czas nieokreślony. Niektórzy kierowcy jednak nadal dysponują bezterminowym dokumentem. Zgodnie z przepisami muszą oddać dokument i wymienić go na nowy.

Pieniądze
04.06.2023 20:38 Nowy płatny urlop dla pracowników. Mało kto o tym wie

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w Kodeksie pracy. Mało kto wie, że pracownicy zyskali prawo do nowego rodzaju urlopu - od tzw. siły wyższej. Pracodawca nie może go odmówić, a ponadto musi zapłacić pracownikowi połowę pensji za czas przebywania na nim.

Andrzej Duda
29.05.2023 13:56 Fala oburzenia po decyzji prezydenta ws. "Lex Tusk". "Popełnił właśnie swój największy błąd polityczny"

Prezydent Andrzej Duda podjął dziś (29.05) decyzję o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badaniu wpływów rosyjskich, która potocznie jest znana jako “Lex Tusk”. Wywołało to falę zażartej krytyki po stronie opozycji. Politycy piszą o hańbie, łamaniu prawa i ciągnięciu Polski na Wschód, wykluczając ją tym samym z grona zachodnich demokracji.

Pogrzeb
26.05.2023 18:25 Weszły nowe przepisy spadkowe. Duże zmiany w zachowkach

Zachowek przysługuje najbliższym członkom rodziny, którzy zostali pominięci w testamencie. Właśnie wprowadzono przepisy, które przewidują pewne zmiany w tej kwestii. Od teraz istnieje możliwość zrzeczenia się prawa do zachowku, a także opcja rozłożenia płatności na raty, odroczenia terminu zapłaty, a nawet obniżenia wysokości zachowku przez sąd.

Pieniądze, ZUS
18.05.2023 14:16 Do Sejmu trafił projekt ustawy o rencie wdowiej. Miałaby wynosić nawet 7600 zł

Propozycja wprowadzenia nowego świadczenia została przedstawiona w Sejmie dzięki Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ) i partii Lewica, które zebrały ponad 200 tysięcy podpisów poparcia pod projektem. Z nowego świadczenia mogłoby korzystać 1,5 miliona Polek i Polaków. Wdowcy mieliby możliwość wyboru - czy chcą zachować swoje obecne świadczenie i zwiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czy też otrzymać połowę swojej emerytury oraz całą rentę rodzinną. 

sejm
26.04.2023 12:36 Już za chwilę wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Więcej dni wolnych i dodatkowe przerwy to nie wszystko

W środę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów i elastycznych zasad pracy. Ich beneficjentami mają być przede wszystkim wszyscy pozostający na rynku pracy rodzice. To rewolucja wymuszona unijną dyrektywą work life-balance, zakładającą bardziej sprawiedliwy podział obowiązków między matkami i ojcami. Co się zmieni?

blok mieszkalny
23.04.2023 14:45 Właściciele mieszkań będą mieli nowy obowiązek. Przepisy już niebawem wejdą w życie

Wielkimi krokami zbliża się piątek 28 kwietnia, czyli data, z którą w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży lub wynajmu mieszkania albo budynku. W myśl nowych regulacji, mających zwiększyć skuteczność dotychczasowych norm, absolutnie konieczne stanie się sporządzanie i przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej. W innym wypadku czekają nas surowe konsekwencje. Sprawdź, co warto wiedzieć. 

Trumna, pogrzeb
21.04.2023 22:23 Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Jest projekt ustawy, komisja zajęła jasne stanowisko

Zasiłek pogrzebowy nie był podnoszony od 12 lat, a ze względu m.in. na inflację za kwotę 4 tys. zł coraz trudniej zorganizować pochówek. Jest jednak szansa na jej podwyższenie. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwiększeniu zasiłku pogrzebowego.

None
05.04.2023 15:39 Rewolucja w przepisach od 7 kwietnia. Pracownicy długo na to czekali

Znowelizowane przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać już od 7 kwietnia. Zastąpią zapisy wynikające z dotychczas obowiązującej pracodawców i pracowników ustawy kowidowej. Co ulegnie zmianie i na co warto zwrócić uwagę, chcąc nadal pracować z domu?

None
01.04.2023 14:20 Wchodzą w życie poważne zmiany w Kodeksie pracy. To trzeba wiedzieć

Wchodzi w życie największa od lat zmiana Kodeksu pracy obejmująca m.in. korzystne dla zatrudnionych zasady wypowiadania umów na okres próbny i czas określony, które zaczną obowiązywać już pod koniec kwietnia. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?

Już od jutra pracodawca nie będzie musiał mieć zgody pracownika na badanie alkomatem
20.02.2023 20:28 Kodeks pracy. Nowe przepisy. Od jutra pracodawca nie musi mieć zgody pracownika

Od jutra w życie wchodzą zmiany w Kodeksie Pracy, regulujące postępowanie pracodawcy w przypadku sprawdzania trzeźwości pracowników. Za ich sprawą ci ostatni będą musieli być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem o przeprowadzeniu takiej kontroli. Nie będą oni jednak mogli odmówić jej przeprowadzenia.

Korek samochody Piotr Molecki/East News
01.11.2022 19:24 Od dzisiaj wchodzą w życie ważne zmiany dla kierowców. Nie wszyscy będą zadowoleni

Od dzisiaj (1 listopada) wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące badań technicznych dokonywanych w stacjach kontroli pojazdów. Część z nich ma charakter jedynie kosmetyczny, ale są też takie, które sprawiają, że diagnosta będzie miał większe pole manewru przy eliminowaniu z dróg samochodów w kiepskim stanie technicznym. Dodatkowo pojawiły się nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które spowodują znaczący wzrost cen polis OC.

O nowego roku w życie wejdą nowe zapisy uściślające warunki zatrudnienia na umowę o pracę.
02.10.2022 10:15 Od 2023 r. wejdą istotne zmiany dotyczące umowy o pracę. Czy jest się czego obawiać?

Zgodnie z europejskimi dyrektywami wraz z nowym rokiem wejdą zmiany w umowach o pracę. Dotyczyć one będą przede wszystkim samego okresu próbnego, lecz również warunków, w jakich pracodawca może złożyć wypowiedzenie w umowie na czas określony. Przyjęte modyfikacje zdają się faworyzować pracownika.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach

Samochody
22.06.2022 21:46 Czarna skrzynka w samochodzie. Od 6 lipca w życie wchodzą nowe przepisy. "Inwigilacja" obywateli

Już 6 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Chodzi o tzw. czarną skrzynkę rejestrującą wiele parametrów jazdy. Pomysł ma podnieść bezpieczeństwo, ale wzbudza kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że ułatwi inwigilację.