Od pewnego czasu w polskich ogrodach popularne staje się jedno ekologiczne rozwiązanie. Wszystko ze względu na ulgi, które oferuje coraz więcej gmin w Polsce. Okazuje się jednak, że do korzystających ze zniżek wkrótce mogą zawitać kontrole. Zdradzamy, jakie wymogi trzeba spełnić oraz na co uważać, aby nadal cieszyć się niższymi opłatami.
Już za dwa dni Polaków czekają przełomowe zmiany. Dokładnie 10 listopada 2024 roku w życie wchodzi nowe prawo komunikacji elektronicznej, które niesie za sobą sporą zmianę. Od tej pory, operatorzy będą musieli zwracać klientom niewykorzystane środki. To nie wszystko. Polacy mają sporo zyskać również w innych aspektach.
Niedobra wiadomość dla kierowców. Już od 1 listopada szykują się nowe opłaty, dotyczące konkretnych odcinków na wielu polskich trasach. Przepisy, które wchodzą w życie w dniu Wszystkich Świętych, obejmą również konkretne pojazdy. Ministerstwo Infrastruktury właśnie przekazało.
Anteny na dachach czy balkonach to nieodzowny widok na budynkach w całej Polsce. Zapewniają one dostęp do telewizji czy radia, jednak nie wszyscy wiedzą, że mogą one też przesądzić o niemałej karze. Nieprzestrzeganie kilku podstawowych zasad przy ich montażu może prowadzić do niemałego problemu.
Sąd Najwyższy przychylił się do apeli Rzecznika Praw Obywatelskich. Już od dziś, 10 września, kierowcy nie będą narażeni na mandaty z art. 94 KW w sytuacjach, w których jeszcze dotychczas takie kary mogli otrzymać. Ważna zmiana dla posiadaczy aut właśnie wchodzi w życie. Co się zmieni?
Błędnie myślą Ci, którzy uważają, że policjanci zawsze trzymają się litery prawa. Przykładem jest chociażby oficer prasowa z komendy na Podkarpaciu, która ostatnio została zatrzymana przez swoich kolegów z pracy. Za złamanie przepisów czekają ją teraz poważne konsekwencje.
Już niebawem wielu konsumentów może zaskoczyć nieco wyższa kwota, którą przyjdzie im zapłacić za standardowe zakupy m.in. w Lidlu czy Biedronce. Największe sieci sklepów powoli wdrażają zmiany w związku z wprowadzonym przez rząd systemem kaucyjnym. Nowa opłata będzie doliczana w zależności od naszych zakupów. Wiemy, kiedy wejdzie w życie i ile wyniesie.
Piękna pogoda zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Szczęśliwcy, którzy posiadają własne działki, niemal każdy słoneczny weekend spędzają właśnie tam. Niektórzy być może nawet nie są świadomi, że mogą łamać jeden z przepisów, za co grozi grzywna w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych. Wszystko przez tzw. abisynki.
W czwartek 30 maja w życie wchodzi zmiana dotycząca przerywania ciąży i tzw. klauzuli sumienia. Nowe przepisy stanowią, że na szpitale zostaje nałożony obowiązek takiej organizacji pracy, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać aborcję. Jeżeli jednak odmówi tego, placówka będzie musiała zapłacić karę. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza także całkowitego rozwiązania umowy.
Polacy mają ogromny problem z wywiązywaniem się z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Politycy od lat zastanawiają się więc, jak temu zaradzić i zdaje się, że w końcu znaleźli skuteczny sposób. Zgodnie z pomysłem, na gospodarstwa domowe nałożona zostałaby opłata audiowizualna w wysokości 108 zł/rok za domownika. Problem jednak w tym, iż prace nad nią właśnie utknęły w miejscu. Co będzie dalej?
Precedensowa uchwała w Toruniu. Władze miasta podjęły decyzję o zakazie sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 proc. na lokalnych stacjach benzynowych. Co więcej, niewykluczone, że w ślady toruńskiego samorządu pójdą także i inne. Naczelny Sąd Administracyjny nie widzi ku temu żadnych prawnych przeszkód i daje wszystkim radnym zielone światło.
Od połowy listopada 2023 Polacy mogą zastrzec swój numer PESEL. Jak się okazuje, tylko nieco ponad 2 miliony obywateli skorzystało z tej opcji. Niebawem może się to jednak zmienić. Od 1 czerwca instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL. Co to oznacza dla obywateli? Wyjaśniamy.
Nadchodzą wielkie zmiany w publicznej ochronie zdrowia. Już od czerwca pacjenci będą mieli możliwość do umawiania wizyt u lekarzy specjalistów przez internet. Jak zaznacza szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, w pilotażowej fazie programu będzie można rezerwować wizyty tylko na konkretne badania. Wdrażanie e-rejestracji ma być stopniowe.
Rząd pochyla się nad problemem bezdomności zwierząt w Polsce. Już niebawem w życie mogą wejść zmiany, które zakładają, że każdy pies będzie musiał mieć wszczepiony mikroprocesor. Obecnie czipowanie czworonogów jest dobrowolne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa diametralne zmiany w tej kwestii.
Wszyscy muszą to zrobić. Mowa o wymienię dachu w przypadku, gdy do jego wykonania został użyty jeden ze szkodliwych materiałów. Termin został właśnie przesunięty o sześć miesięcy. Czasu jest jednak coraz mniej, a koszty usług remontowych i budowlanych rosną. Nie warto zostawiać usuwanie azbestu na ostatnią chwilę. Wyjaśniamy szczegóły.
Już niebawem w dyskontach może dojść do ważnych zmian. Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów, które miałyby zobowiązywać sklepy do umieszczania na świeżych owocach i warzywach informacji, z jakiego kraju pochodzą. Mowa konkretnie o etykiecie z flagą danego państwa. Taka decyzja ma m.in. wspierać świadomy wybór konsumenta.
Już niebawem kierowców mogą czekać wyższe opłaty za badanie techniczne pojazdu. Diagności nawołują, aby cenę podnieść do 246 zł. Wyższe stawki zyskały wstępne poparcie Komisji Infrastruktury Senatu RP. Zmiany niebawem mogą zatem wejść w życie.
Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą o zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości. Taką informację przekazał w Radiu ZET wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek. Stosowny projekt już za kilka tygodni ma trafić pod obrady Rady Ministrów, aby ta mogła go przyjąć. Poparcie dla zmian legislacyjnych wyraziła już Rzeczniczka Praw Dziecka mec. Monika Horna-Cieślak.
Już od 1 czerwca w życie wejdzie ważne rozporządzenie, o którym muszą wiedzieć kierowcy. Zgodnie z nowymi założeniami, część badań technicznych będzie mogła odbywać się poza stacją kontroli pojazdów. Lista takich przypadków nie będzie jednak długa.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w środę 17 kwietnia, że na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Ku zaskoczeniu wielu Polaków, dzień później pomysł ten publicznie pochwalił były premier Mateusz Morawiecki.
Komisja Europejska wprowadza ważne zmiany w przepisach, dotyczące prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają ukończone 65 lat, a wciąż chcą cieszyć się w pełni jazdą samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musieli spełnić ten obowiązek.
Lepiej wiedzieć, ile pieniędzy trzeba szykować w przypadku otrzymania mandatu. W niektórych wypadkach kwota widoczna na blankiecie będzie rekordowo wysoka. Ile wynoszą najwyższe mandaty w Polsce? Tych występków lepiej nie popełniać.
Przed nami kolejne przestawienie zegarków. Tym razem wskazówki popchniemy o jedną do przodu, dokonując zmiany czasu z zimowego na letni. W tym roku stanie się to w wyjątkowym dla wielu osób dniu, a mianowicie w Wielkanocną Niedzielę. A co z osobami, które będą wówczas w pracy? Wyjaśniamy, jakie prawa mają osoby zatrudnione na noce.
Od poniedziałku 26 lutego pacjenci mogą korzystać z nowej listy świadczeń dostępnych na SOR-ach, czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Zostały one podzielone na siedem kategorii. Mają przede wszystkim usprawnić działania opieki medycznej.
Nowy Rok, nowe przepisy. Te nie ominęły także gabinetów stomatologicznych, choć póki co wywołują w nich sporo zamieszania. Jak się bowiem okazuje, unijna dyrektywa i rozporządzenie ministra środowiska od 1 stycznia zobowiązują dentystów do obciążania nas podczas wizyty dodatkową opłatą. Warto wiedzieć o niej, zanim następnym razem wybierzemy się wyleczyć zęby. Inaczej możemy przeżyć niemałe zdziwienie.
Od 1 stycznia 2024 w Polsce dochodzi do wielu zmian w prawie. Od teraz na nowe przepisy uważać muszą kierowcy. Zakup używanego auta od dawna mobilizował ich do kilku obowiązków, których ci nie zawsze przestrzegali. Teraz ma się to zmienić.
Od 1 października w całym kraju w życie wchodzi nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Kierowcy muszą przygotować się na diametralne zmiany, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Oto co się zmieniło w przepisach.
Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na grzybobranie. To jedna z ulubionych jesiennych czynności wielu Polaków. Wiadomo, że podczas zbierania grzybów trzeba być ostrożnym. Chodzi zarówno o odróżnianie okazów jadalnych od trujących jak i znajomość przepisów, by uniknąć otrzymania mandatu.