Goniec.pl

AFP PHOTO/ RUSSIAN DEFENCE MINISTRY - zdjęcie ilustracyjne

Ukraiński wywiad: Rosjanie próbują werbować Białorusinów. Oferują pieniądze i darmową edukację

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawnił najnowsze informacje dotyczące rekrutacji do rosyjskiego wojska. Z ustaleń wynika, że Rosjanie próbują werbować Białorusinów i nakłaniają do udziału w wojnie w Ukrainie. W zamian mają proponować pieniądze i darmową edukację wojskową.

Ukraiński wywiad wskazuje, że w jednej białoruskiej jednostce odnotowano wiele przypadków nakłaniania do udziału w wojnie po stronie Rosji.

Braki w rosyjskim wojsku

Wojna w Ukrainie trwa już prawie miesiąc - to znacznie dłużej niż zakładał Władimir Putin. W planach było zainstalowanie marionetkowego rządu w Kijowie już 72 godziny po rozpoczęciu inwazji.

Jednak Rosjan zaskoczył opór Ukraińców. Zdaniem ukraińskich służb kondycja rosyjskich sił jest każdym dniem coraz gorsza. Jak już informowaliśmy , rosyjskim żołnierzom kończy się amunicja, żywność i paliwo.

Rosja zmaga się także z niedoborami kadrowymi. Z najnowszego komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że od początku wojny w Ukrainie rosyjskie wojsko straciło około 15,6 tys. żołnierzy. USA wskazują, że w celu uzupełnienia tych braków Kreml stara się rekrutować syryjskich bojowników. W ostatnim czasie pojawiły się także doniesienia o wezwaniu na służbę nieletnich . Teraz do nowych informacji dotarł Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Pieniądze i szkolenia w zamian za udział w wojnie po stronie Rosji. Propozycja dla Białorusinów

Z ustaleń ukraińskiego wywiadu wynika, że Rosjanie próbują zwerbować Białorusinów. Mają przeprowadzać indywidualne rozmowy z poszczególnymi żołnierzami białoruskiej armii, aby przekonać ich do udziału w wojnie w Ukrainie.

W zamian oferują pieniądze. "Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie", czytamy we wpisie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na Facebooku.

Poza tym Rosjanie proponują Białorusinom "edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych np. w Riazańskiej Wyższej Szkole Dowódczej Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach". Z doniesień ukraińskiego wywiadu wynika, że tego typu akcje są prowadzone w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi.

Jednocześnie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zaznacza w komunikacie, że chęć udziału w wojnie w Ukrainie jest wśród białoruskich żołnierzy bardzo niska. O tym, jakie są szanse na to, aby Białoruś samodzielnie przystąpiła do działań wojennych po stronie Rosji pisaliśmy w tym artykule .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział
Czytaj więcej >

Wiadomości

7 i 9-latek uduszeni w sypialni, matka została powieszona. "Byli normalną rodziną"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarze podejrzewali, że bije własne dziecko. Prawda okazała się być równie dramatyczna
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]