Goniec.pl
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ukraińskie służby prześwietliły rosyjskie zaopatrzenie. Wojska okupanta przymierają głodem?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ujawnił na Facebooku, że Rosjanom kończą się zapasy. Z pozyskanych informacji wynika, że żołnierzom wystarczy amunicji, żywności i paliwa na maksymalnie trzy dni. Zabezpieczenie wojsk jest utrudnione, ponieważ Rosja nie zorganizowała niezbędnej infrastruktury, która zaspokajałby stale rosnące potrzeby.

Sztab przekazuje, że nie odnotował znaczących zmian w położeniu wojsk rosyjskich i charakterze ich działań. Tylko minionej doby zginęło około 300 Rosjan.

Matthew

Brytyjski snajper z legionu cudzoziemskiego o wojsku Putina: niekompetentne i słabe taktycznie

CZYTAJ DALEJ

Zapasy Rosji na wyczerpaniu. Ukraiński sztab: wystarczy ich na trzy dni

Sztab Generalny Sił Zbrojnych informuje w porannym wpisie, jak upłynęła 26. doba wojny w Ukrainie. Jednostki Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Powietrznej Wojsk Lądowych zestrzeliły ponad 9 celów powietrznych przeciwnika.

Wśród nich był jeden samolot, sześć bezzałogowych statków powietrznych i dwa śmigłowce. Nadal trwa ustalanie liczby zestrzelonych rakiet. Poza tym obrońcy Mariupola zniszczyli łódź patrolową "Raptor" i kompleks walki elektronicznej "Leer-3".

Minionej doby trwały walki powietrzne, ale Ukraińcom udało się przechwytywać rosyjskie cele. Sztab wskazuje, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotował większą aktywność rosyjskich samolotów.

Mimo tego z informacji sztabu wynika, że Rosjanie nadal zmagają się z ogromnymi problemami. "Rosyjskie siły okupacyjne działające na Ukrainie posiadają zapasy amunicji i żywności na nie więcej niż trzy dni. Podobnie sytuacja wygląda z paliwem, które uzupełniane jest przez cysterny", czytamy we wpisie na Facebooku.

Zdaniem sztabu zawiodła organizacja. Rosjanom nie udało się zapewnić rurociągu, który mógłby zaspokoić potrzeby zgrupowania wojsk.

To już kolejny dowód na słabą kondycję wojska rosyjskiego. W drugim tygodniu wojny w Ukrainie informowaliśmy, że niektóre rosyjskie czołgi są osłanianie kartonami po jajkach, a "kuloodporne" kamizelki mundurowych są wykonane z tektury.

Zełenski

Wołodymyr Zełenski odniósł się do żądań Rosji i zaskoczył pomysłem zorganizowania referendum

CZYTAJ DALEJ

Rosyjska mobilizacja wcale nie aż tak skuteczna. Żołnierze odmawiają

We wpisie sztab wskazuje, że odnotował przypadki nieposłuszeństwa wśród rosyjskich żołnierzy w rejonie Ochtyrki (obwód sumski). "Około 300 okupantów odmówiło wykonania rozkazu do prowadzenia działań wojennych i na 70 jednostkach sprzętu opuściło teren operacji", czytamy na Facebooku.

Mimo tego na tymczasowo okupowanych terenach obwodu ługańskiego Rosja nadal mobilizuje obywateli quasi-formacji Ługańskiej Republiki Ludowej. Sztab przekonuje, że wynika to z "dużych strat w ludnościach".

"Duża część ludności nie popiera polityki okupantów, nie chce brać do ręki broni i ukrywa się przed przedstawicielami władzy okupacyjnej", czytamy w poście. Sztab zaznacza, że mobilizacja jest przeprowadzana chaotycznie, a żołnierze nie są podzieleni według specjalności. Wielu z nich w ogóle jej nie posiada, ponieważ nigdy nie służyli w wojsku.

tiktok @valerisssh

Wojna w Ukrainie. Pokazuje, jak wygląda życie w schronie. Ma wiadomość specjalnie dla Putina

Ukraińska tiktokerka o pseudonimie Valerisssh publikuje za pomocą platformy filmiki, na których dzieli się z internautami tym, jak wygląda codzienne życie jej rodziny chroniącej się w bunkrze. Publikuje także obrazy zniszczeń poczynionych przez rosyjskie wojska.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >