Goniec.pl > Wiadomości > To ona zastąpi Jensa Stoltenberga na czele NATO? PiS nie będzie zadowolone
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 07.07.2023 13:40

To ona zastąpi Jensa Stoltenberga na czele NATO? PiS nie będzie zadowolone

Jens Stoltenberg
FRANCOIS WALSCHAERTS/AFP/East News

Jens Stoltenberg został poproszony o pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO jeszcze przez rok. Najważniejsi kandydaci na jego następcę obeszli się smakiem. Pojawiły się jednak doniesienia, że prezydent USA Joe Biden osobiście poprosił wpływową polityczkę o pokierowanie sojuszem.

Pat ws. wyboru nowego sekretarza generalnego NATO. Stoltenberg musi zostać na stanowisku

Jens Stoltenberg poinformował we wtorek, że pozostanie sekretarzem generalnym NATO do końca września 2024 roku. To już trzeci raz, gdy przywódcy państw członkowskich przedłużyli kadencję byłemu premierowi Norwegii, który kieruje sojuszem od października 2014 roku. Stoltenberg nie jest tym zachwycony. Miał stawiać silny opór, a w wywiadzie dla norweskiego pisma “Aftenposten” zapowiadał powrót do ojczyzny.

Socjaldemokrata będzie musiał jeszcze przewodniczyć NATO, ponieważ nie osiągnięto porozumienia w sprawie możliwych kandydatur. Obecnie najpoważniejszymi kandydatami byli sekretarz stanu ds. obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oraz premierka Danii Mette Frederiksen.

13-latka zaczęła rodzić podczas wakacji u babci. Ojcem dziecka był 71-latek. Sprawę umorzono

Była premier Danii i były sekretarz ds. obrony Wielkiej Brytanii stracili szanse

Dunka, która mogłaby być pierwszą w historii NATO kobietą na tak ważnym stanowisku, ma silną osobowość, posiada umiejętność odpowiedniego ważenia słów, rozległe kontakty na świecie i jednoznaczne nastawienie wobec putinowskiej Rosji. “Problem” w tym, że pochodzi z Danii. Duńczykiem był poprzednik Jensa Stoltenberga, czyli Anders Fogh Rasmussen. Na czele NATO byłoby więc ostatnio zbyt duże nagromadzenie Skandynawów i samych Duńczyków.

Najważniejszym kontrkandydatem Mette Frederiksen był były brytyjski sekretarz ds. obrony. Ben Wallace części przywódców wydawał się dobrym kandydatem ze względu na silne antyrosyjskie poglądy. Miał on jednak stracić szanse na kierowanie NATO ze względu na przedwczesną zapowiedź przekazania Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Przeciwko Brytyjczykowi miał być prezydent USA Joe Biden.

Ursula von der Leyen stanie na czele sojuszu?

"The Telegraph" i "Bild" donoszą, iż Amerykanie mieliby wynegocjować ze Stoltenbergiem przedłużenie kadencji i poczekać na moment, w którym wolna od aktualnych obowiązków będzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która w latach 2013-2019 była ministrem obrony Niemiec.

Niemka kończy swoją kadencję jesienią 2024 roku, czyli wówczas, gdy ma ustąpić sekretarz generalny NATO. Według informatorów "The Telegraph" Biden miał już wstępnie poprosić von der Leyen o pokierowanie sojuszem.

"Bild" wskazuje na "silną więź", którą szefowa KE nawiązała z prezydentem USA w ostatnich latach, a szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie. Ponadto przyjaźni się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z tego wyboru na pewno nie będą zadowoleni politycy PiS-u, którzy krytykują von der Leyen i kierowaną przez nią unijną administrację.

Źródło: “The Telegraph”, “Bild”