Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Głosować będziemy na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radnych gmin powiatów i sejmików wojewódzkich. Wszyscy uprawnieni do głosowania otrzymają trzy lub cztery karty. Wyjaśniamy, co należy zrobić, aby oddany przez nas głos był ważny.
Sondaż przedwyborczy dowodzi, że walka kandydatów będzie trwała do samego końca. IBRiS zbadał, na jakie poparcie mogą liczyć partie polityczne. PiS, KO oraz Trzecia Droga znajdują się na podium, ale jednocyfrowy wynik nie będzie dla Szymona Hołowni zadowalający.
Były premier Mateusz Morawiecki w ramach kampanii samorządowej odwiedził ostatnio Kraków. Polityk spotkał się tam z sympatykami partii, których przekonywał, by głosowali na kandydata PiS w wyborach na prezydenta miasta. W pewnym momencie, filigranowa blondynka próbowała zakłócić przebieg wydarzenia, wykrzykując skandaliczne hasła. Publiczność nie kryła oburzenia.
Ksiądz z Nienadówki pod Rzeszowem podczas kazania zwrócił uwagę na nadchodzące wybory samorządowe. Nie namawiał jednak parafian do samego udziału w głosowaniu, ale do oddania głosu na konkretnego kandydata. Wierni usłyszeli o obiecanych dla parafii pieniądzach.
Proboszcz wystąpił w filmie polityka PiS, ubiegającego się o stanowisko burmistrza Międzyrzecza Podlaskiego. W ramach rządowego programu odbudowy zabytków parafia proboszcza otrzymała ponad milion złotych. Na doniesienia zareagowała kuria, a materiał szybko zniknął z internetu.
Wielkie poruszenie w sieci wywołało ostatnio nagranie z mszy św. w Świdniku (woj. lubelskie). Słychać na nim, jak prowadzący nabożeństwo ksiądz dość jasno wypowiada się na temat nadchodzących wyborów samorządowych. Kapłan nie kryje się ze swoimi poglądami i wskazuje, na jakich kandydatów przykładny katolik nigdy nie powinien głosować. Część komentujących krytykuje taką postawę, wskazując, że na ambonie nie ma miejsca na nachalną agitację wyborczą.
Wybory kopertowe, które wszyscy pamiętają, choć nikt w nich nie zagłosował, kosztowały jeszcze więcej, niż się wszystkim wydawało. Do tej pory w obiegu funkcjonowała kwota 70 mln zł. Po poniedziałkowym posiedzeniu komisji śledczej badającej te wybory okazało się, że koszty były jeszcze wyższe.
Prezydium komisji śledczej ds. wyborów kopertowych podjęło decyzję o kalendarzu przesłuchań. Ujawniono, że według planu ostatnim świadkiem zostanie Jarosław Kaczyński. Według przewodniczącego komisji przesłuchanie prezesa PiS odbędzie się 23 maja.
Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, w trakcie rozmowy dla naszego portalu zdradził wszystkie najważniejsze informacje na temat dalszych działań komisji, której przewodzi. Wiemy, kto zostanie wezwany w charakterze świadka, a także znamy datę zakończenia prac komisji.
Jak poinformowała w poniedziałek 11 marca Kancelaria Prezydenta, wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie. Jak dodano, w różnych krajach UE wybory odbędą się w dniach 6 - 9 czerwca.
Już za trochę ponad rok Polacy pójdą do urn, by wybrać kolejnego prezydenta RP. Na ten moment lista kandydatów nie jest znana, bo w partiach wciąż trwają namysły i konsultacje, jednak emocje wokół sprawy już wydają się być ogromne. Ostatnio podkręciły je jeszcze Arleta Zalewska i Aleksandra Pawlicka, które przekazały sensacyjne informacje na temat Donalda Tuska. Czyżby szef polskiego rządu mierzył w Pałac Prezydencki?
Przed nami czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Kwestią szczególnie interesującą media w tym kontekście są potencjalni kandydaci na stanowiska europosłów, w tym m.in. udział w elekcji Zbigniewa Ziobry. Lider Suwerennej Polski wycofał się z życia politycznego po tym, jak zdiagnozowano u niego złośliwy nowotwór przełyku. Czy latem wróci na salony? Jego bliscy współpracownicy ujawnili całą prawdę.
Wiadomo już, kiedy odbędą się wybory samorządowe. Datę oficjalnie podał premier Donald Tusk. Kiedy Polacy ponownie ruszą do urn wyborczych? Wiosenny termin zbliża się wielkimi krokami. Było kilka ważnych czynników, których nie można było pominąć przy wyznaczaniu dnia wyborów.
Przed nami cała seria wycieczek do wyborczych urn, którą zwieńczą wybory prezydenckie w 2025 roku. Z pewnością nie wystartuje w nich już obecna głowa państwa, prezydent Andrzej Duda, dlatego pojedynek wydaje się być wyjątkowo pasjonujący. Partie już szykują się do typowania kandydatów, którzy zawalczą o tytuł przywódcy RP, a wybór nie jest prosty. Czy w takiej sytuacji rządząca większość zdecyduje się postawić na tylko jedno nazwisko? Robert Biedroń właśnie naraził się koalicjantom.
Szymon Hołownia zamieni fotel marszałka Sejmu na pałac prezydencki? Lider Polska 2050 ma poważnie myśleć na temat ponownego startu w wyborach prezydenckich 2025. Michał Kobosko skomentował te doniesienia i wcale nie uciął plotek na temat planów politycznych Szymona Hołowni. Niedawno głos w tej kwestii zabrał sam zainteresowany.
Szymon Hołownia nie zwalnia tempa i obok pełnienia funkcji marszałka Sejmu w pełni wciąż angażuje się w działalność partyjną. W sobotę 9 grudnia lider Polski 2050 wystąpił na konwencji partii w Warszawie, podczas której mówił o przyszłorocznych wyborach samorządowych. Jak zapewnił, walka trwa, a kampania ruszy tuż po świętach Bożego Narodzenia. Ku zaskoczeniu wszystkich, podczas spotkania padła także konkretna, najbardziej prawdopodobna data głosowania.
Mateusz Morawiecki ma tworzyć nowy rząd, ale szef gabinetu prezydenta podsycił plotki o możliwym scenariuszu. Polacy liczący na rządy opozycji będą rozczarowani. Nie można wykluczyć, iż dojdzie do wcześniejszych wyborów. Marcin Mastalerek wskazał winnego takiej sytuacji.
Za nami wybory parlamentarne 2023, których wyniki wywołały ogrom emocji i wrażeń, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Co jakiś czas dowiadywaliśmy się, jak głosowały Polonie w poszczególnych krajach. Teraz wiemy, jak głosowali więźniowie.
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Już wstępne wyniki badań exit poll i late poll wskazywały, że głosowanie nie zakończyło się pomyślnie dla Prawa i Sprawiedliwości. Obóz władzy, mimo że wybory wygrał, na ten moment nie ma szans na samodzielne budowanie rządu. Wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie.
W bastionie ojca Tadeusza Rydzyka sromotną porażkę w wyborach parlamentarnych poniosła Zjednoczona Prawica. W komisji, która sąsiaduje z siedzibą redemptorysty, wygrali jego polityczni oponenci. Politycy PiS, którzy są częstymi gośćmi zakonnika, zostali wręcz znokautowani.
15 października Polacy głosowali w wyborach parlamentarnych i ogólnopolskim referendum. Z wyników badania exit poll wynikało, że opozycja zdobyła sejmową większość. Znamy wyniki badania late poll. Jak wygląda poparcie dla poszczególnych partii?
Wybory 2023. Tuż po zakończeniu głosowania i ogłoszeniu wyników badania exit poll Aleksander Kwaśniewski ujawnił, kto jego zdaniem zastąpi Mateusza Morawieckiego w roli szefa rządu. Jego zdaniem polityk ten "będzie tym, który zatrzyma PiS, tak jak Tomaszewski zatrzymał Anglię". Atutem faworyta byłego prezydenta ma być doświadczenie.
Wybory 2023 za nami. Polacy czekają na oficjalne wyniki głosowania i zastanawiają się, jakie będą kolejne kroki Andrzeja Dudy. Niedawno głos na temat obecnego rządu zabrała Jolanta Kwaśniewska. Jej wypowiedź zdecydowanie nie spodoba się Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mateuszowi Morawieckiemu. Była pierwsza dama nie gryzła się w język.
Niedziela 15 października w całym kraju upłynęła pod znakiem głosowania w wyborach parlamentarnych i ogólnopolskim referendum. O godz. 21 pojawiły się wyniki badania exit poll, które wskazywały, że opozycja zdobyła sejmową większość. Naturalnym wydawałoby się powołanie opozycyjnego premiera, który zbuduje rząd. Nie cichną domysły na temat kolejnego kroku, który leży po stronie Andrzeja Dudy. Czy prezydent zdecyduje się na wyznaczenie PiS-owskiego szefa rządu?
Wybory 2023 za nami. 15 października o godzinie 21 poznaliśmy wyniki badania exit poll, które wskazują, że mimo wygranej Prawa i Sprawiedliwości, większość w Sejmie będzie miała opozycja. Jak głosowali mieszkańcy miast? Jak głosowali mieszkańcy wsi?
15 października, tuż po zakończeniu głosowania w wyborach parlamentarnych i ogólnopolskim referendum, poznaliśmy wyniki badania exit poll, które wskazują na sejmową większość opozycji. Mimo że TVP Info utrzymuje, że wybory wygrał PiS, atmosfera w studiu wyborczym była napięta. Danuta Holecka z trudem utrzymywała nerwy na wodzy.
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Lokale wyborcze zostały zamknięte po godzinie 21. Poznaliśmy już wyniki badania exit poll, które wskazują na sejmową większość opozycji. Kiedy jednak możemy spodziewać się oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych?
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Znamy już wyniki badania exit poll. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 31,6 proc., a trzecie - Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. Lewica zdobyła 6,8 proc. poparcie, a Konfederacja - 6,2 proc. Jak rozłożą się mandaty w Sejmie? Jak będzie wyglądał Sejm po wyborach parlamentarnych 2023?