Uwaga, czasu tylko do poniedziałku 2 października. Część wyborców musi złożyć specjalne dokumenty, aby dotrzeć do lokalu wyborczego. Czas na ich złożenie mija już za kilkadziesiąt godzin. Muszą wiedzieć o tym emeryci i seniorzy.
Vademecum wyborcze dla Polaków-katolików ujrzało światło dzienne. Kościół postanowił pomóc wiernym przy wyborcze kandydatów, których 15 października wybiorą na karcie do głosowania. Księża postanowili wyjaśnić, na kogo powinno się głosować i co zrobić, gdy wygra kandydat, które wartości nie są zbieżne z kościelną wizją świata.
Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Wybory 2023 coraz bliżej i coraz więcej osób zastanawia się, czy warto zasiąść w komisji wydającej karty do głosowania w lokalach wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) bardzo dokładnie wyjaśnia, kto może zostać członkiem takiej komisji. Wiadomo również, jakie pieniądze można za to dostać. Kwota należna za jeden dzień pracy kusi wielu.
Wybory 2023. Program wyborczy PiS staje się coraz klarowniejszy. Jakie obietnice ujawnili obecnie politycy Jarosława Kaczyńskiego? Cztery konkrety zostały odkryte i mają one przekonać Polaków do głosowania na Zjednoczoną Prawicę. Wyjaśniamy, co w swoim programie ma PiS.
Były minister spraw zagranicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jacek Czaputowicz ma poważne obawy odnośnie do zachowania tajności i uczciwości nadchodzących wyborów parlamentarnych. Uznał, że Polska zbliża się w tym wymiarze do standardów białoruskich. Te słowa skrytykował szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Zjednoczona Prawica walczy w tym roku trzecią kadencję. Czy rządzący w swoim programie wyborczym mają jeszcze jakieś propozycje, którymi zaskoczą Polaków? Oto obietnice Prawa i Sprawiedliwości na wybory parlamentarne 2023.
Wybory parlamentarne już za 67 dni. Czy Zjednoczona Prawica zapewni sobie trzecią kadencję rządzenia? Oto najnowszy sondaż poparcia partii politycznych zrealizowany przez pracownię Social Changes.
Jasnowidz Krzysztof Jackowski podzielił się mocno niepokojącą przepowiednią dotyczącą wyborów do Sejmu w 2023 roku. Opowiedział o tym w wywiadzie dla “Super Expressu”. Wiele osób na pewno się zastanawia, czy ta przepowiednia naprawdę się spełni. Co dokładnie przewiduje Jackowski?
Już niedługo wybory parlamentarne. Warto zastanowić się czy jesteśmy wpisani do odpowiedniego rejestru wyborców, szczególnie jeśli nasze miejsce zamieszkania i zameldowania się różnią. Wyjaśniamy, jak dopisać się do rejestru.
Rada Unii Europejskiej poinformowała, że dziś (22.05) formalnie zatwierdzono termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku. Teraz władze poszczególnych państw wybiorą dzień głosowania w swoich krajach.
Kadencja Andrzeja Dudy kończy się za dwa lata, jednak rozważania w obozie rządzącym na temat tego, kto mógłby go zastąpić, już pewnie trwają. W najnowszym sondażu Polacy wskazali, kto według nich może zostać kandydatem PiS w kolejnych wyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują, ponieważ poza podium znalazł się lider ugrupowania, Jarosław Kaczyński.
Według sondażu IPSOS Zjednoczona Prawica zwyciężyłaby w wyborach parlamentarnych, osiągając 35% głosów i wyprzedzając Koalicję Obywatelską. W Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań politycznych. Jednak w przypadku osobnego startu partii PiS i Suwerennej Polski, partia Zbigniewa Ziobry nie uzyskałaby wystarczającego poparcia i znalazłaby się poza parlamentem.
W niedzielę (14.05) w Turcji odbyły się wybory prezydenckie oraz parlamentarne, określane jako najważniejsze wybory w 2023 roku na świecie. W związku z tym, że żaden kandydat na urząd prezydenta nie uzyskał 50% głosów, szef Wysokiej Komisji Wyborczej przekazał, że dojdzie do drugiej tury wyborów, która ma się odbyć 28 maja.
W obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych polscy biskupi zrzeszeni w ramach Konferencji Episkopatu Polskiego postanowili zabrać głos w sprawie swojego poparcia. W obszernym stanowisku polscy hierarchowie kościelni jasno określili swoją sympatię co do strony na politycznej scenie. Zaskoczenie?
Dziś (3.05) rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Podczas uroczystości celebrujących ten fakt prezydent Andrzej Duda opowiedział o wartościach dokumentu przez pryzmat współczesnych wyzwań. Przekazał też, komu i za co dziękuje na kolanach oraz poprosił Polaków o udział w wyborach.
Solidarna Polska zmienia dziś (3.05) nazwę na Suwerenna Polska. Z tego zabiegu wyraźnie zakpił sekretarz Prawa i Sprawiedliwości, który na kilka miesięcy przed wyborami zadał cios Zbigniewowi Ziobrze. Wiadomo też, co o posunięciu koalicjanta uważa Jarosław Kaczyński.
Już jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Z tej okazji Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zdecydowała się podzielić swoim stanowiskiem ws. nadchodzącego głosowania oraz trwającej kampanii wyborczej. Biskupi wystosowali jednoznaczne słowa zarówno do wyborców, jak i rywalizujących ze sobą polityków.
Paweł Kukiz ma nową partię. Jak informuje na swoich łamach Rzeczpospolita,19 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował nową partię lidera Kukiz'15. Dotychczas istniały obawy, że charyzmatyczny polityk pozostanie bez politycznego ugrupowania przed nadchodzącymi wyborami - tak się jednak nie stanie.
Wybory parlamentarne odbędą się w Polsce dopiero za kilka miesięcy, jednak politycy już prześcigają się w wyborczych obietnicach. Tematy dotyczące drożyzny, bezpieczeństwa Polski, relacji z Unią Europejską czy praw kobiet mogą zdecydować o tym, która partia przejmie władzę. Co okaże się najważniejsze?
Jasnowidz Jackowski od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych jasnowidzów, który zabiera głos w wielu sprawach. Medium opowiadało nam między innymi o wynikach nadchodzących wyborów, pomagało w poszukiwaniach zaginionych, a teraz ponownie wieszczy, co przyniosą najbliższe wybory.
Na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie ugrupowanie Pawła Kukiza K'15 zostało rozwiązane. Jak donoszą dziennikarze “Rzeczpospolitej” polityk ma już przygotowany wniosek o rejestrację nowej partii.
- Jest to koniec tej konfederacji, którą znamy - padło z ust Dobromira Sośnierza. 13 lutego posłowie Wolnościowców ogłosili w Sejmie zakończenie współpracy z Konfederacją i utworzenie swojego koła parlamentarnego. Jak podkreślili główni zainteresowani, decyzja ta jest związana z piątkowym skreśleniem z listy członków partii prezesa Wolnościowców Artura Dziambora oraz nieprawidłowościami podczas organizowanych prawyborów w Konfederacji.
Według doniesień Wirtualnej Polski, AGROunia i Porozumienie stworzą nowe ugrupowanie polityczne, które wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. Jak przekazali dziennikarze, proces rejestracji partii już się rozpoczął, a dwojgiem liderów zostanie Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka.
Jednym z kluczowych pytań na polskiej scenie politycznej dotyczy tego czy ugrupowania opozycyjne zjednoczą się w zmaganiach, stworzą wspólną listę i po ewentualnej wybranie utworzą wspólny rząd. Z sondażu przeprowadzonego dla rp.pl wynika, że więcej Polaków nie wierzy w taki obrót spraw niż sądzi, że punkty sporne zostaną przezwyciężone.
Liderzy partii opozycyjnych już od wielu miesięcy negocjują w sprawie tego, ile będzie list wyborczych przy zbliżających się wyborach parlamentarnych. W ostatnich dniach idea wspólnego startu znacznie się oddaliła, a między partiami narósł kolejny już konflikt. W związku z obowiązującą w Polsce ordynacją wyborczą, w której sposobem dzielenia głosów na mandaty jest metoda d’Hondta - system premiujący większe komitety wyborcze kosztem tych mniejszych - jakiś czas temu na opozycji powstał pomysł, aby do wyborów pójść razem. Stworzenie wspólnej listy Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego miałoby zagwarantować im zdecydowane zwycięstwo nad PiS. Od czasu powstania tego pomysłu partie opozycyjne napotkały jednak sporo problemów w drodze do jego realizacji, w związku z czym wspólny start w wyborach wydaje się już bardzo mało prawdopodobny.
PiS chce zmienić zapisy Kodeksu wyborczego tuż przed wyborami parlamentarnymi. Posłowie partii rządzącej przekonują, że chodzi wyłącznie o zwiększenie frekwencji, jednak pojawiają się wątpliwości w tej kwestii. Opozycja mogła w środę (11.01) wygrać głosowanie i odrzucić projekt ustawy proponowany przez PiS, ale tego nie zrobiła, bo niektórzy posłowie wstrzymali się od głosu. Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampania wyborcza się rozkręca. Ostatnie sondaże wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem ze zdobyciem większości parlamentarnej, przez co partia rządząca stara się zrobić wszystko, aby zwiększyć swoje szanse na wyborcze zwycięstwo. Posłowie opozycji jako jeden z takich zabiegów postrzegają zaproponowany przez PiS projekt ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy.
Nastał 2023, a więc rok wyborów parlamentarnych w Polsce. Najbliższe miesiące to bez wątpienia zacięta rywalizacja o to, kto będzie rządził naszym krajem przez kolejne cztery lata. To, że czeka nas twarda walka o dominację na scenie politycznej, potwierdzają ostatnie sondaże wyborcze. Nie są one jednak korzystne dla Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości.
Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych został wykonany na zlecenie dorzeczy.pl. Zgodnie z jego wynikami Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory, ale nie mogłoby samodzielnie sprawować władzy.