Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tak może wyglądać Europarlament
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 09.06.2024 22:57

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Tak może wyglądać Europarlament

urna wyborcza
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału mandatów w Brukseli. Po raz kolejny największą liczbą przedstawicieli będą się mogły pochwalić Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci. Do tej pierwszej należą w Polsce Platforma Obywatelska i PSL, natomiast do drugiej należy Lewica. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się w niedzielę punktualnie o godzinie 21. Chociaż na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać, znamy już sondażowe rezultaty głosowania, których margines błędu wynosi najwyżej 2 proc. W Polsce zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska (38,2 proc.), za nią jest PiS (33,9 proc.), Konfederacja (11,9 proc.), Trzecia Droga (8,2 proc. ) i Lewica (6,6 proc.). 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO wygrała, Kaczyński mówi o sukcesie

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Prognozy Parlamentu Europejskiego

W niedzielę Parlament Europejski opublikował własne prognozy dotyczące podziału mandatów. One również opierają się na sondażach exit poll przeprowadzanych w państwach Unii Europejskiej, które przez cztery ostatnie dni głosowały w wyborach do PE. 

Prognozy europarlamentu wskazują, że największą grupą pozostanie centroprawicowa Europejska Partia Ludowa. Partia, do której należy między innymi Platforma Obywatelska oraz PSL, zwiększy liczbę deputowanych ze 176 do 186. 

Na drugim miejscu również bez zmian – Socjaliści i Demokraci. Ugrupowanie ma mieć tym razem 133 mandaty, czyli o 6 mniej niż podczas kończącej się kadencji. Do tej grupy w Polsce należy Lewica. 

Trzecie miejsce zajmie ugrupowanie Odnówmy Europę. Po wyborach ma liczyć 82 eurodeputowanych, co oznacza największą porażkę. W kończącej się kadencji PE ugrupowanie ma bowiem 102 mandaty.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Ugrupowanie, do którego należy PiS w tyle, ale na plusie

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zwiększą liczbę deputowanych z 69 do 70. Do tego właśnie  ugrupowania należy w Polsce PiS.

Dalej plasują się skrajni prawicowcy, czyli Tożsamość i Demokracja, do której należy między innymi francuska partia Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. W nadchodzącej kadencji europarlamentu mogą liczyć na 60 mandatów. Siła Zielonych spadła z 72 do 53 europosłów, natomiast skrajna europejska Lewica straci jeden mandat i w konsekwencji będzie miała ich 36.