Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybory samorządowe 2024. Nie będzie late poll. Kiedy poznamy wyniki?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.04.2024 11:34

Wybory samorządowe 2024. Nie będzie late poll. Kiedy poznamy wyniki?

wybory, lokal wyborczy, głosowanie
Fot. materiały własne

Wybory samorządowe bez badania late poll. Dyrektor Ipsos Paweł Predko potwierdził, że w niedzielę 7 kwietnia wyborcy mogą oczekiwać jedynie badania exit poll. Jak wygląda to badanie i kiedy zostaną ogłoszone wyniki? Wyjaśniamy.

Wybory samorządowe 2024: ważna informacja o late poll i exit poll

Badanie late poll i exit poll od dawna towarzyszą wyborom. W niedzielę 7 kwietnia będzie jednak nieco inaczej. To już pewne, że Polacy nie otrzymają po zakończeniu wyborów samorządowych 2024 wyników badania late poll.

Brak wyników late poll potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Predko dyrektor Ipsos. - Wybory samorządowe są jedynymi wyborami, dla których nie realizujemy badania late poll, a wyłącznie badanie exit poll - powiedział.

Pięć osób poszkodowanych, w tym dziecko. Lądował śmigłowiec LPR

Dlaczego nie będzie late poll w wyborach samorządowych?

Powodem braku przeprowadzania late poll jest fakt, że wybory samorządowe zliczane są przez członków komisji i samą Państwową Komisję Wyborczą dość długo z racji mnogości szczebli, na których odbywają się głosowania. Niemniej wyborcy nie powinni się martwić, jest to standardowa decyzja.

ZOBACZ: Policja w lokalach wyborczych. Są już pierwsze incydenty

Niezagrożone są natomiast badania exit poll. W 970 lokalach w całej Polsce, wybranych wcześniej w drodze losowania, pojawią się przedstawiciele Ipsos. Co piąty lub co dziesiąty wyborca zostanie zaproszony do anonimowego badania, które będzie wyglądało dokładnie tak jak głosowanie w wyborach samorządowych 2024.

Szacujemy, że zbierzemy tym samym około 100 tysięcy ankiet. Następnie te dane są przetwarzane, analizowane i dostarczamy prognozę wyniku głosowania naszym klientom - wyjaśnił dla WP dyrektor Ipsos.

Wybory: kiedy wyniki exit poll?

Pewne jest, że w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie oraz Wrocławiu w ramach exit poll badane badania nie tylko preferencje dotyczące potencjalnych wyników w sejmikach wojewódzki. W tych sześciu miastach w ankietach Ipsos pojawi się również pytanie dotyczący prezydenta miasta.

ZOBACZ: ZUS wysyła listy do Polaków. W środku ważne informacje

Kiedy podane zostaną wyniki exit poll w wyborach samorządowych 2024? Dane zostaną znane dopiero około godziny 21. Jest to związane z koniecznością zamknięcia lokali wyborczych oraz zakończenia ciszy wyborczej.

Źródło: wp.pl