Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zapytaliśmy Polaków, ile wydadzą w tym roku na Boże Narodzenie. Będziemy zaciskać pasa [SONDAŻ]
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.12.2023 19:08

Zapytaliśmy Polaków, ile wydadzą w tym roku na Boże Narodzenie. Będziemy zaciskać pasa [SONDAŻ]

Choinka
Unsplash @Tessa Rampersad

Grudzień to okres przedświątecznych zakupów i przygotowań do zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Czy w związku z inflacją i wzrostem cen Polacy zamierzają w tym roku wyjątkowo zacisnąć pasa przed świętami? SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl przeprowadził w tej sprawie specjalny sondaż. Wyniki mogą zaskoczyć.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Ile w tym roku planujemy wydać?

Grudzień to w dużej mierze czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Polacy przystrajają choinki, powoli kompletują prezenty i dekorują mieszkania. Również rynki miast przystrajane są zazwyczaj w piękne lampki i ozdoby, a klimatu dodają wszędobylskie jarmarki i unoszący się nad nimi zapach świąt.

Czy w związku z wysokimi cenami, Polacy zamierzają w tym roku wyjątkowo oszczędzać i pozwolić sobie na mniej w okresie świątecznym? O to zapytała obywateli pracownia SW Research, która specjalnie dla portalu Goniec.pl przeprowadziła szczegółową ankietę. Wyniki mogą zaskoczyć.

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Ile Polacy wydadzą w tym roku na święta? Sondaż SW Research

Ile wyda Pan/Pani w tym roku na święta Bożego Narodzenia? (Proszę wziąć pod uwagę wszystkie wydatki) – takie pytanie zadano 801 ankietowanym. Odpowiedzi prezentują się następująco:

Najwięcej osób odpowiedziało, że na świąteczne przygotowania wyda w tym roku od 501 zł do 1 tys. zł. Tę odpowiedź wybrały 233 osoby. Dalej 166 ankietowanych przyznało, że zamierza wydać od 300 do 500 zł, a 117 osób wskazało na odpowiedź od 1 tys. zł do 1,5 tys. zł.

Na świąteczne zakupy do 300 zł zamierza wydać natomiast 107 ankietowanych, a 40 z zapytanych odpowiedziało, że nie dotyczy ich ta kwestia, gdyż nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Najwyższe kwoty - od 1,5 tys. zł i powyżej 2 tys. zł - wskazało w odpowiedzi łącznie 138 osób.

sw.png
SW Research dla Goniec.pl

Polacy zaciskają pasa przed świętami. Sondaż mówi jasno

Na pytanie odnośnie świątecznych wydatków odpowiedziało łącznie 425 kobiet oraz 376 mężczyzn. Zdecydowana większość, bo aż 44% to osoby powyżej 50-tego roku życia z przeważającym wykształceniem średnim i wyższym. 

Jak widać, Polacy w tym roku nie zamierzają wydawać wielkich pieniędzy na święta. Dla przygotowujących Wigilię istotny jest przede wszystkim wzrost cen żywności, która według danych jest droższa w stosunku do roku ubiegłego o 7,2 proc. W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę, która miała być handlowa. W ostatnim czasie Sejm i Senat zdecydował jednak, że sklepy 24 grudnia będą finalnie zamknięte, a zamiast tego mają być otwarte 10 grudnia. Decyzja wciąż czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research w  dniach 28-29 listopada 2023 r. w formie wywiad on-line (CAWI). Zbadano reprezentatywną grupę 801 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.

 

Źródło: Goniec.pl