Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelska – co to za partia? Podstawowe informacje

Platforma Obywatelska to polska partia polityczna, założona na początku 2001 roku z inicjatywy Donalda Tuska, Macieja Płażyńskiego i Andrzeja Olechowskiego. Wywodzi się z Unii Wolności. Od czasu jej założenia jest jedną z największych partii politycznych w Polsce i wielokrotnie sięgała po władzę w kraju. Sprawuje ją również dzisiaj, w ramach przywództwa w Koalicji Obywatelskiej.

Siedziba Platformy Obywatelskiej znajduje się w Warszawie przy ul. Wiejskiej 12a. Jej aktualnym przewodniczącym jest Donald Tusk, a łączna liczba członków w Polsce wynosi 25,5 tysiąca. Kolorami PO jest granat i pomarańcz. Platforma Obywatelska należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Platforma Obywatelska deklaruje poglądy socjalliberalne, odwołując się do chrześcijańskiej demokracji i podkreślając swój euroentuzjazm. W gospodarce PO opowiada się za społeczną gospodarką rynkową.

Najważniejsi działacze Platformy Obywatelskiej

Jednym z najważniejszych członków Platformy Obywatelskiej jest oczywiście Donald Tusk, jej aktualny przewodniczący i jeden z założycieli. W tej mierze wymienić należy jeszcze Andrzeja Olechowskiego i Maciej Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej (wcześniej wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości). Członkiem Platformy Obywatelskiej był również Prezydent RP Bronisław Komorowski. Na urząd premiera z kolei desygnowane z PO były dwie osoby – Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Do innych głośnych i liczących się współcześnie dla ugrupowania nazwisk, zaliczymy takie osoby jak Rafał Trzaskowski, Borys Budka, Grzegorz Schetyna, Małgorzata Kidawa – Błońska, Tomasz Siemoniak, Bartosz Arłukowicz, Cezary Tomczyk czy Zbigniew Konwiński. 

Platforma Obywatelska a Koalicja Obywatelska – czy to to samo?

Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska to nie to samo, choć PO w KO odgrywa znaczącą rolę. Koalicja Obywatelska to sojusz kilku ugrupowań politycznych, które niekoniecznie dzielą ze sobą te same poglądy, ale mają wspólny, polityczny cel.

Rolę przywódcy w Koalicji Obywatelskiej odgrywa właśnie Platforma Obywatelska, będąca zresztą największym z ugrupowań w sojuszu. Do innych, najbardziej znaczących partii w KO zalicza się Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Do Koalicji Obywatelskiej w ramach wyborów przyłączają się również inne ugrupowania, zarówno pomniejsze, jak i większe – na przykład Agrounia.

Pokaż więcej

Izabela Leszczyna
04.07.2024 10:39 Będą dwa nowe zakazy. Minister zdrowia podała szczegóły

Już niedługo rząd wprowadzi dwa nowe zakazy. Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że prace nad zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych zbliżają się ku końcowi. Nowe restrykcje dotkną także sprzedaż e-papierosów.

znicz
04.04.2024 21:12 Nie żyje b. poseł PO. Tragiczne informacje obiegły Polskę

Nie żyje Miron Sycz. Były poseł Platformy Obywatelskiej oraz wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego zmarł w wieku 64 lat. Walczył z ciężką chorobą. Bartosz Arłukowicz opublikował osobiste pożegnanie.

świeczka
27.03.2024 10:00 Nie żyje poseł Platformy Obywatelskiej. "Fantastyczny człowiek, lekarz, przyjaciel"

Smutna wiadomość ze świata polityki. W środę 27 marca poinformowano o śmierci posła Platformy Obywatelskiej Rajmunda Millera. Polityk odszedł w wieku 69 lat. W mediach społecznościowych pożegnał go m.in. Bartosz Arłukowicz. 

Donald Tusk
11.02.2024 19:33 Donald Tusk przyłapany. Co robił przed spotkaniem z wyborcami?

Donald Tusk w niedzielę 11 lutego po raz pierwszy po urlopie spotkał się z wyborcami. Premier wybrał się do położonego w województwie warmińsko-mazurskim Morąga. Kilka godzin przed wyjazdem dziennikarze Faktu przyłapali szefa rządu na nietypowej rozgrzewce. Ubrany w kominiarkę wybiegł z domu.

Donald Tusk
03.02.2024 21:43 Donald Tusk zabrał wnuczkę na narty. Internauci są zachwyceni

Donald Tusk korzysta z pięknej pogody i aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Towarzyszy mu ukochana wnuczka, która młodego wieku, wyraźnie podziela zainteresowania dziadka. Nagranie opublikowane przez premiera w mediach społecznościowych robi furorę wśród internautów.

Iwona Śledzińska-Katarasińska
01.01.2024 10:56 Nie żyje Iwona Śledzińska-Katarsińska, wieloletnia posłanka PO

Nie żyje była posłanka Platformy Obywatelskiej. O tragedii poinformowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. „Iwona Śledzińska-Katarsińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą”.

z ostatniej chwili
22.09.2023 12:42 Poseł PO Borys Budka zaatakowany w Galerii Katowickiej

Jak donosi Interia, poseł PO Borys Budka został napadnięty w piątek w Galerii Katowickiej, został mu wytrącony telefon z ręki. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do zniszczenia mienia. Sprawca miał zostać zatrzymany, a poseł składa zeznania na policji.

Jarosław Kaczyński
11.09.2023 22:37 Burza po nowym spocie PiS z Jarosławem Kaczyńskim. W sieci już krążą przerobione klipy

Wraz z początkiem nowego tygodnia Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sieci najnowszy spot wyborczy, w którym odegrano rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z niemieckim urzędnikiem. Klip miał być uderzeniem w Platformę Obywatelską i Donalda Tuska, jednak niespodziewanie obrócił się przeciwko partii rządzącej. Politycy opozycji natychmiast wykorzystali go do przerobienia go na własną wersję. Prezes PiS nie miał więc wyjścia i musiał gęsto tłumaczyć się z opublikowania nagrania.

screen z "Wiadomości" TVP
06.09.2023 10:06 Zdumiewający pasek w "Wiadomościach" TVP. "To jest fejk, prawda?"

“Wiadomości” TVP nie przestają zaskakiwać Polaków. Obok coraz bardziej manipulacyjnych materiałów, od lat na ekranach telewizorów możemy zobaczyć także towarzyszące im absurdalne paski. Nie inaczej było we wtorkowym wydaniu serwisu, w którym ponownie uderzono w opozycję. Wielu widzów przecierało oczy ze zdumienia, wskazując, że tak kuriozalnego stwierdzenia w poważnym, przynajmniej z założenia, programie jeszcze chyba nie było.

sejm
23.08.2023 19:18 Kompromitacja pracownika TVP. Chciał być cwany, ale nie wyszło

Zatrudniony w TVP mężczyzna próbował pogrążyć posłów Koalicji Obywatelskiej, zadając im pytanie o wiceministra z rządu PO-PSL. Sęk w tym, że on sam nie potrafił podać nazwiska polityka, co błyskawicznie obróciło się przeciwko niemu. Na sejmowym korytarzu doszło więc do potyczki słownej, zakończonej blamażem pracownika TVP. Michał Szczerba i Dariusz Joński byli dla niego bezlitośni.

Prawo i Sprawiedliwość
14.07.2023 15:23 Wpadka polityków PiS-u. Chcieli oczernić PO, ale wybrali niefortunne miejsce

Rzecznik PiS-u Rafał Bochenek zainaugurował wraz z posłami Janem Kanthakiem i Danielem Milewskim akcję partii rządzącej, która ma uderzyć w Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Okazało się, że wybrane przez nich miejsce jej inauguracji jest dość niefortunne… 

Jan Olbrycht
14.07.2023 13:37 Jan Olbrycht z PO odchodzi na emeryturę. "Teraz nadszedł mój czas"

Był obecny w Strasburgu i Brukseli przez 20 lat, teraz zamierza odejść na emeryturę. Europoseł z Platformy Obywatelskiej Jan Olbrycht potwierdził plotki o tym, że wkrótce wycofa się z życia publicznego. Wyjaśnił, czym będzie się zajmował po zakończeniu kadencji w Parlamencie Europejskim.

Michał Szczerba
12.07.2023 10:27 Poseł KO właśnie stracił mamę. Michał Szczerba zdecydował się na poruszający gest

Poseł Michał Szczerba poinformował w niedzielę o nagłym odejściu jego mamy, Elżbiety, z którą łączyła go bardzo bliska więź. Po zamieszczeniu w sieci poruszającego wpisu, polityk natychmiast został zasypany przez swoich znajomych oraz obserwatorów licznymi wyrazami wsparcia i współczucia. We wtorek z kolei na jego profilu przekazano szczegóły dotyczące pogrzebu 66-latki, który odbędzie się 14 lipca. Uwagę przykuła jednak zupełnie inna rzecz. Szczerba zdecydował się bowiem na bardzo poruszający gest, w pełni oddający jego ból.

Piotr Muller
07.07.2023 11:24 Rzecznik rządu ostro odpowiada PO. "Niech zapłacą pieniądze, których rzekomo nie trzeba płacić"

Rzecznik rządu zabrał głos ws. unijnego mechanizmu relokacji imigrantów. - Skoro politycy PO mówią, że nie ma żadnej przymusowej relokacji, to niech podpiszą weksel, że zapłacą te pieniądze za nieprzyjęcie migrantów, których rzekomo nie trzeba płacić - powiedział rządu Piotr Müller.

Donald Tusk
04.06.2023 11:39 PiS chciało uderzyć w PO tuż przed marszem 4 czerwca. Internauci wytknęli hipokryzję

Marsz 4 czerwca w ogniu PiS. Po kontrowersyjnym spocie ze scenami z Auschwitz przyszedł czas na kolejny materiał. Tuż przed wyjściem tłumów na ulicę, partia Jarosława Kaczyńskiego opublikowała nagranie pod hasłem “Marsz Nienawiści”. - Tak wygląda demokracja za rządów PO - czytamy na profilu PiS.

konferencja
01.06.2023 14:55 Ośmieszyła dziennikarkę TVP. Nagranie hitem sieci

Na ostatniej konferencji z udziałem Agnieszki Pomaski doszło do kuriozalnych scen. W pewnym momencie wysłanniczka TVP Info zadała posłance pytanie, na które otrzymała błyskawiczną ripostę. Zapadła cisza. Reporterka nie wiedziała, jak się ma do niej odnieść. 

Donald Tusk
24.05.2023 22:20 Zaskakująca ulotka z Donaldem Tuskiem stylizowanym na Jaruzelskiego. "Nie ma zgody na mordowanie niewiniątek"

Donald Tusk obiecał na spotkaniu wyborczym w Pszczynie, z której pochodziła zmarła ciężarna Izabela, że po przejęciu władzy doprowadzi do tego, iż decyzja o aborcji będzie zależała nie od TK, ale od kobiet i lekarzy. Po tym wydarzeniu w środowisku katolickim zapanowała istna histeria, której wyrazem jest krążąca po sieci petycja oraz rozdawane wśród ludzi ulotki. Ich autorzy powołują się na prawo kościelne i zapewniają, że lider PO chce wprowadzić “bezbożną dyktaturę”. Ku ich nieszczęściu, wniosek podpisało na razie jedynie trochę ponad 2000 osób.

awantura
17.05.2023 14:19 Karczemna awantura seniorów na ulicach Warszawy, doszło do przepychanek. "TVP pani mózg wyprało"

Trwające już prawie osiem lat rządy Prawa i Sprawiedliwości wywołują w Polakach skrajne emocje. Nie bez powodu mówi się, że partia Jarosława Kaczyńskiego podzieliła naród tak bardzo, jak jeszcze nikt wcześniej i patrząc na przekaz mediów publicznych, można mieć wrażenie, że nie zamierza na tym poprzestawać. O tym, że obecna sytuacja w kraju rozpala emocje, przekonał się reporter Gońca, który ruszył na stołeczne ulice. Wystarczyło jedno pytanie, aby wybuchła karczemna awantura, w której nie brakowało mocnych słów i wyzwisk.

Bronisław Komorowski TVN24
03.05.2023 14:25 Bronisław Komorowski stawia warunek ws. marszu Donalda Tuska. Chodzi o jego upartyjnienie

4 czerwca obędzie się organizowany przez Donalda Tuska marsz "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Bronisław Komorowski został zapytany o swój stosunek do tego wydarzenia. Były prezydent przyznał, że nie chciałby, aby rocznica wyborów z czerwca 1989 roku była upartyjniona.

awantura
07.04.2023 09:26 Wielka awantura w studiu Polskiego Radia. "Państwo słyszeli, jak mi groził"

Podczas audycji "Dwie Strony" na antenie Polskiego Radia 24 doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań. Prowadząca program Dorota Kania starła się słownie z posłem Platformy Obywatelskiej, który zapowiedział, że "rozliczymy przecież panią, za to co pani robi". - Państwo w tej chwili słyszeli, jak mi groził poseł - ripostowała dziennikarka.

nie zyje
28.03.2023 19:20 Nie żyje maleńki synek polityka PO. Miał tylko dziewięć miesięcy

Krakowski radny Tomasz Daros przekazał w mediach społecznościowych tragiczną wiadomość. Działacz Platformy Obywatelskiej właśnie doświadczył straty swojego cierpiącego na miopatię dziecka. - Nasz mały bohater został zabrany po 9 miesiącach - poinformował polityk. Przy okazji zaapelował o wsparcie dla fundacji działającej na rzecz innych chorych.

Kaczyński
19.03.2023 17:25 "Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?

Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami nabiera tempa. Wiele wskazuje na to, że główna batalia rozegra się, tradycyjnie od lat, pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską. Lider PO, Donald Tusk już jeździ po Polsce. Jarosław Kaczyński z kolei w dalszym ciągu nie powrócił do pełni formy po niedawnej operacji i na ten moment nie jest w stanie stanąć na czele walczącej o kolejną kadencję partii. 

Magdalena Filiks
08.03.2023 21:05 Magdalena Filiks przerywa milczenie po tragicznej śmierci syna. Podziękowała Piotrowi Borysowi

Magdalena Filiks po raz pierwszy od czasu przekazania tragicznych wieści o śmierci swojego syna przerwała milczenie i zabrała głos w dyskusji dotyczącej odpowiedzialności za nagonkę na jej rodzinę. Przeżywająca istne piekło nie tylko z powodu utraty ukochanego dziecka, ale także postawy mediów publicznych posłanka opublikowała wiele mówiący wpis na Twitterze, w którym wyjawiła, czy i jaką ewentualnie rolę w całej sprawie odegrał jej partyjny kolega Piotr Borys. Tak stanowcze słowa pogrążonej w rozpaczy matki miały zapewne raz na zawsze zamknąć usta wszystkim hejterom. Wiele wskazuje jednak na to, że reżimowe ośrodki nadal będą chciały grać na osobistej tragedii parlamentarzystki. 

Rówieśnicy młodego działacza PiS wystosowali petycję do rektora UW, by ten skreślił działacza z listy studentów.
06.03.2023 19:57 Oskar Szafarowicz zostanie wyrzucony z UW? Studenci wystosowali pismo do rektora

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wystosowali specjalnie pismo do rektora uczelni, w którym domagają się skreślenia z listy studentów młodego działacza PiS Oskara Szafarowicza. Działanie to ma związek z publikowanymi w mediach społecznościowych wpisami studenta, dotyczącymi posłanki KO Magdaleny Feliks oraz jej syna. 

None
04.03.2023 08:47 Posłanka PO przekazała tragiczne wieści, pożegnała ukochanego syna. Miał zaledwie 16 lat

Magdalena Filiks przekazała tragiczne informacje. Członkini PO pożegnała 16-letniego syna Mikołaja. Posłanka poprosiła o uszanowanie prywatności jej oraz jej rodziny. Pogrzeb zmarłego nastolatka odbędzie się 7 marca. 

Donald Tusk na spotkaniu w Pabianicach
28.02.2023 10:15 Niecodzienna scena na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. Lider PO nie mógł odmówić

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z mieszkańcami Pabianic. Po tradycyjnym wystąpieniu lidera Platformy Obywatelskiej przyszedł czas na pytania od publiczności, których, jak zwykle, nie brakowało. Wśród zainteresowanych znalazła się m.in. zrozpaczona kobieta, błagająca o nagłośnienie swojego problemu w Sejmie. Po tym, jak zalana łzami Pabianiczanka opisała dręczącą ją sprawę, obecni na miejscu przedstawiciele urzędu miasta nie mogli pozostać obojętni.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. Seniorka życzyła politykom PO śmierci
13.02.2023 08:48 Seniorka się nie hamowała, uderzyła w Donalda Tuska i PO. "Wszystkich na szubienicę"

Skandaliczne słowa padły podczas ulicznej sondy, prowadzonej przez reporterkę TVP Białystok. Pewna seniorka została zapytana, co sądzi o powrocie do władzy Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. Kobieta nie tylko nie szczędziła liderowi opozycji gorzkich słów, ale posunęła się zdecydowanie dalej. Telewizja Polska zapewnia, że ta wypowiedź nigdy nie została wyemitowana na antenie. Głos w tej sprawie zabrał dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w TVP, Jarosław Olechowski.

Donald Tusk
12.02.2023 14:31 Donald Tusk zachorował? Poseł PO tłumaczy jego niespodziewane zniknięcie

"Donald Tusk zachorował". Taką lakoniczną informację o stanie zdrowia byłego premiera przekazał dość przypadkowo jego kolega z Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Urbaniak. Polityk gościł w studiu TVP Info.