Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 19.03.2023 17:25

"Obolały i osłabiony". Jarosław Kaczyński póki co nie jest w stanie poprowadzić PiS w kampanii?

Kaczyński
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami nabiera tempa. Wiele wskazuje na to, że główna batalia rozegra się, tradycyjnie od lat, pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a Platformą Obywatelską. Lider PO, Donald Tusk już jeździ po Polsce. Jarosław Kaczyński z kolei w dalszym ciągu nie powrócił do pełni formy po niedawnej operacji i na ten moment nie jest w stanie stanąć na czele walczącej o kolejną kadencję partii. 

PiS kontra PO

Dawno żadne wybory parlamentarne nie budziły tyle emocji w naszym kraju, co te planowane na jesień tego roku. Rządzące od niemal 8 lat Prawo i Sprawiedliwość, pomimo wielu niepowodzeń starać się będzie za wszelką cenę utrzymać władzę i kontynuować swoje założenia. 

Na ten moment jedyną siłą polityczną, która zdaje się w stanie zagrozić PiS-owi i potencjalnie stanąć na czele przyszłej koalicji rządzącej, jest Platforma Obywatelska. Od powrotu do Polski Donalda Tuska i przejęcia sterów w największej partii opozycyjnej w 2021 roku, PO sukcesywnie pięła się w górę. Tegoroczne wybory mają być ostatecznym sprawdzianem możliwości pozostającego od 2015 w opozycji ugrupowania.

Krzysztof Jackowski zobaczył, co stanie się z polskim miastem. Takie słowa padają rzadko

"Obolały i osłabiony"

Pomimo iż wybory parlamentarne w Polsce dopiero na jesieni, już teraz największe partie polityczne w naszym kraju ogłaszają pełną mobilizację. Ofensywę wyborczą zapowiedział w piątek 10 marca Jarosław Kaczyński. Przemawiający na czele najważniejszych polityków w Prawie i Sprawiedliwości prezes ugrupowania, zapowiedział "tysiące spotkań" z wyborcami.

Jarosław Kaczyński, który od grudnia 2022 roku pozostaje poza krajowym tournée, ze względu na operację kolana, miał wrócić za stery partii rządzącej i poprowadzić PiS w trwającej kampanii. Na ten moment z dwójki liderów Kaczyński - Tusk, tylko ten drugi wyruszył w Polskę. 

- Politycy PiS czują, że objazd Tuska pomaga Platformie. Dlatego tygodniami czekali z niecierpliwością, aż wykuruje się Jarosław Kaczyński i wróci do spotkań w powiatach. Jednak prezes po operacji nogi wciąż niedomaga. Jest obolały i osłabiony - nie pozostawiali złudzeń w programie "Stan Wyjątkowy" w Onecie Dominika Długosz i Andrzej Stankiewicz.

"Tusk pała żądzą zemsty"

Jak podkreślali komentatorzy, Donald Tusk “pała żądzą zemsty” na całym PiS, ponieważ “sprawa śmierci Mikołaja Filiksa jest najnowszą kartą w długim rachunku rozliczeń, gdzie poczesne miejsce zajmują także działania obozu władzy wobec rodziny Tuska” - komentowali Stankiewicz i Długosz.

- Tusk przypisuje władzy odpowiedzialność za to, że Mikołaj popełnił samobójstwo. Powtarza także, że ma dla liderów PiS i Solidarnej program “Cela Plus”. To pokazuje, że stawką wyborów przestała być gra o władzę - to gra o wszystko - mogliśmy usłyszeć.

Źródło: Goniec/Onet