Ministerstwo Finansów opublikowało dane za rok 2019, z których wynika, że Polacy zarobili łącznie 982 miliardy złotych w ciągu 12 miesięcy. Jednak z przygotowanego raportu możemy wyczytać niepokojący trend.
Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy rząd szykuje właśnie nowe rozwiązanie, które miałoby pomóc osobom dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Chodzi o wprowadzenie bonów żywnościowych, którymi można byłoby płacić w restauracjach oraz innych jadłodajniach.
Jej głos znają niemal wszyscy. I nie będzie przesadą powiedzieć, że kołysał on do snu miliony Polaków. Aktorka użyczyła swojego pięknego i aksamitnego głosu na potrzeby Pszczółki Mai, czyli kultowej już japońsko-brytyjsko-niemieckiej animacji. Polacy pokochali kreskówkę, a Ewa Złotowska zyskała niesamowitą popularnośc. Niestety, nie przełożyło się to na bezpieczeństwo finansowe. Emerytura aktorki jest niezwykle niska.
W ubiegły czwartek oszuści, którzy wykorzystują bardzo sprytną, ale i nikczemną metodę, okradli kolejne osoby. Tym razem ich ofiarami stały się dwie starsze kobiety z Zielonej Góry. Pierwsza straciła 30 tysięcy złotych w gotówce, a druga bardzo wartościową biżuterię. Policja ostrzega przed złodziejami.
Popularna sieć supermarketów Biedronka, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, organizuje konkurs, w którym można wygrać nawet 100 tysięcy złotych. Na zgłoszenie się do niego zostały już jednak tylko 2 dni, więc trzeba się spieszyć.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Nowy Ład, czyli plan odbudowy Polski po koronakryzysie. Jednym z zapisów programu miało być uwolnienie emerytur od podatków. Szczegóły Nowego Ładu mieliśmy poznać wczoraj, niestety rząd znów nie dopełnił swojej obietnicy.Póki co, nie jest znana dokłada data, kiedy PiS zaprezentuje swój program na odbudowę gospodarki po kryzysie. Przecieki w rządzie mówią o połowie kwietnia, jednak na tę chwilę to nic pewnego. Co zatem wiemy? Dziś nie ma co liczyć na odpodatkowanie emerytur i nagły wzrost świadczeń, wiemy jednak, jakie podatki odprowadzają seniorzy i co mogą zrobić, by otrzymać wyższe świadczenia.
Program 500+, który polega na wypłacaniu 500 złotych miesięcznie ze skarbu państwa na każde ich dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, budzi wiele kontrowersji. Polacy domagają się, aby wprowadzić w nim kilka zmian. Szczególnie jedna sprawa jest ostatnio obiektem ożywionej dyskusji.
Jak donosi Rzeczpospolita, w górę poszły ceny wszystkich alkoholi. Najbardziej podrożały wysokoprocentowe alkohole oraz likiery, nawet o połowę. Ponadto znaczny skon odnotowano w przypadku cen wina - o 33 proc. Piwo podrożało najmniej, ale i tutaj zmiana cen jest widoczna dla konsumenta, nawet kilkanaście procent.
Już w przyszłym tygodniu wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa. Jednym z zapisów nowej ustawy jest zakaz opuszczania terytorium Zjednoczonego Królestwa „bez uzasadnionego powodu”. Grzywna została przegłosowana przez Izbę Gmin wczoraj.
Czy emeryci mogą liczyć na zwrot podatku? Okazuje się, że tak, a kwoty, jakie zwróci im państwo, mogą być naprawdę wysokie. Zwrot podatku następuje wtedy, gdy wpłacona przez nas zaliczka na podatek jest większa niż faktyczny podatek, który musimy zapłacić. W przypadku emerytów rzadko się zdarza, by ZUS przelał na rzecz Urzędu Skarbowego większą zaliczkę, niż jest wymagana. Mimo to, emeryci nadal mają szansę na zwrot podatku.
Kobieta wygrała na loterii pokaźną sumę pieniędzy, która wielu osobom spokojnie starczyłaby na utrzymanie się do końca życia. Wiele osób marzy o tym, aby trafić szczęśliwe cyferki w losowaniu. Dla bohaterki naszej historii nie stały się one jednak gwarantem udanego życia.
Mieszkaniec Dorchester, małego miasteczka znajdującego się na południu Anglii, z pewnością nie spodziewał się, że robiąc porządki w garażu własnego domu znajdzie skarb, warty prawdziwą fortunę. Mały porcelanowy czajnik, bo o nim mowa, należał do jego babci. Jeden szczegół sprawił, który wielu mogłoby przeoczyć sprawił, że wyceniono go na milion funtów.
Dziennikarze “Faktu” dotarli do sensacyjnych planów rządu. Według ich doniesień premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin pracują obecnie nad planem, który miałby pomóc gospodarce podnieść się po epidemii koronawirusa. Pomysł wzbudził dużo kontrowersji. Niektórym osobom przypomina bowiem rozwiązania stosowane za czasów PRL-u.
Rządy PiS od jakiegoś czasu dają się we znaki wielu grupom społecznym. Ponownie przecież zamknięto część sklepów i punktów usługowych, co po raz kolejny wywołało bardzo głośną dezaprobatę wśród przedsiębiorców.Warto pamiętać, że nie tylko przedsiębiorcy poczuli się dotknięci. W ostatnich latach niezadowolenie na temat aktualnych rządów wyrażali choćby sędziowie, nauczyciele, dziennikarze, kobiety, górnicy czy przedstawiciele służby zdrowia.Jakby tego było mało – pandemia nie odpuszcza, a sytuacja w naszym kraju wydaje się być coraz trudniejsza. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób pokazuje jawną niechęć do zmian wprowadzanych przez polityków u władzy. Do tego wszystkiego postanowiono rozdać 30 mln złotych.Problem w tym, że wspomniane pieniądze nie będą rozdysponowane na to, co aktualnie cierpi najbardziej – służbę zdrowia czy przedsiębiorców. 30 mln z budżetu państwa stanowi nowy fundusz patriotyczny. Internauci nie mogą uwierzyć w coraz więcej niezrozumiałych decyzji władzy.
Cały świat z biegiem lat coraz bardziej walczy z plastikiem, teraz do inicjatywy ograniczenia wykorzystania tego surowca włączyła się Polska. Wprowadzenie nowej kaucji od plastikowych butelek jest zapowiadane już od dawna. Możemy być jednak pewni, że opłata ostatecznie wejdzie w życie.Na ten moment nie ma konkretnego projektu ustawy, ale zapewne pojawi się w najbliższych miesiącach. Jak informują m.in. „Wiadomości Handlowe”, pierwsze szczegóły dotyczące pomysłu rządu zostały przedstawione na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.Co ciekawe, nowy podatek ma obejmować nie tylko plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, ale również szklane do 1,5 litra. W jego ramach nie uwzględniono natomiast wszelkiej maści puszek.Szczególnie istotną dla klientów rzeczą jest fakt, że posiadanie paragonu za zakup produktu nie byłoby konieczne, a wymiany moglibyśmy dokonać pod warunkiem nabycia przedmiotu w specjalnym opakowaniu zwrotnym. Reszta niestety nie brzmi już tak dobrze.
Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej twierdzą, że proces drożenia cen leków i medykamentów rozpoczął się w listopadzie 2020 roku i nic nie wskazuje na to, by miał zatrzymać się w najbliższym czasie. Ratunek może przynieść prawdopodobnie dopiero zakończenie pandemii.
Biedronka jako pierwsza duża sieć handlowa wprowadziła do sprzedaży testy serologiczne na obecność przeciwciał na SARS-CoV-2. Jej krokiem poszedł największy konkurent, czyli Lidl. Niemiecka sieć postawiła na swoich półkach dokładnie ten sam test, który jest dostępny w Biedronce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Lidl zaoferował test Primacovid o 10 złotych taniej, niż Portugalczycy.
Warszawa wprowadza nowy sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Teraz cena odbioru odpadów od gospodarstwa domowego uzależniona będzie od zużycia wody przez mieszkańców. Dotychczas mieszkańcy stolicy rozliczali się zasadą „od lokalu” - mieszkanie płaciło 65 zł, a dom jednorodzinny - 94 zł.
Wielkimi krokami zbliża się do nas Wielkanoc. I chociaż niestety z uwagi na trudną sytuacją epidemiczną i wprowadzone restrykcje, nie będzie ona obchodzona tak hucznie, jak chociażby jeszcze kilka lat temu to Polacy i tak zaczęli już przygotowania. Trudno wyobrazić sobie święta bez naszych ulubionych, tradycyjnych potraw. Żeby je przygotować, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Supermarket Netto ruszył z wielką promocją, aby wyjść naprzeciw naszym potrzebom.
Nuncjatura apostolska oficjalnie zakończyło śledztwo w sprawie nadużyć abp Sławoja Leszka Głódzia. Papież Franciszek wymierzył mu karę, która dla wielu jest niezwykle łagodna i nieproporcjonalna do tego, czego się dopuścił.Duchowny ma w końcu za uszami wiele – nie tylko uprawiał mobbing i wykorzystywał swoich podwładnych, ale ukrywał również przypadki pedofilii. Wielu księży, którzy mieli z nim do czynienia, wielokrotnie alarmowało o zachowaniu kontrowersyjnego kapłana.Nie dziwi więc, że wszczęto szeroko zakrojone śledztwo mające wyjaśnić to, co miało miejsce w archidiecezji gdańskiej. Ostatecznie udało się potwierdzić wszelkie przypuszczenia, a ksiądz został ukarany. Niestety, kara najwidoczniej jest wprost nieproporcjonalna do luksusów w jakich żyje.Nuncjatura apostolska zadecydowała, że duchowny musi wyprowadzić się z archidiecezji gdańskiej, nie może brać udziału w wydarzeniach i celebracjach religijnych na jej terenie, a także musi przelewać odpowiednie sumy pieniędzy na rzecz „Fundacji św. Józefa”.
Wraz z nadejściem kwietnia mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z nowymi zasadami rozliczania wywozu śmieci. Od jutra rachunek za odpady będzie powiązany z ilością zużywanej wody. Wiele osób zapłaci przez to znacznie więcej niż dotychczas. Czy zmiany są planowane w innych polskich miastach? Okazuje się, że tak. Sprawdzamy szczegóły.
Mijają trzy miesiące odkąd Polacy zaczęli płacić podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę za słodkie napoje. Efekt jest piorunujący. Z najnowszych danych opublikowanych przez NielsenIQ wynika, że ceny wzrosły o 25 proc. Spada zaś konsumpcja napojów objętych podatkiem. Spada wszędzie, poza jedną kategorią. Dane zebrane przez analityków dotyczą stycznia oraz lutego.
Okazuje się, że pieniądze, które zostaną wysłane w piątek 2 kwietnia zbyt późno, mogą zostać zaksięgowane dopiero we wtorek po świętach. Aby uniknąć takiej sytuacji i otrzymać przelew jeszcze przed świętami należy pamiętać o tzw. godzinach granicznych, czyli godzinach, w których banki wykonują ostatnie księgowania środków wychodzących z rachunków i przychodzących na nie.
Do niebyłej kradzieży doszło w Jaworze w województwie dolnośląskim. Nieznani na tę chwilę sprawcy włamali się do marketu sieci Biedronka, gdzie dokonali kradzieży bankomatu należącego do banku PKO BP. Trwa szacowanie strat, a na miejscu wciąż pracują policjanci.
Świadczenie „Rodzina 500 plus” zostało wprowadzone w 2016 roku, początkowo na drugie i każde kolejne dziecko, a w 2019 roku zostało rozszerzone również na pierwsze dziecko. Dodatkowe pieniądze od samego początku były wypłacane w kwocie 500 złotych, a wartość świadczenia nie była waloryzowana, czyli podnoszona o wartość inflacji. A ta zrobiła swoje.
Projekt ustawy przygotowanej przez resort klimatu, który został opublikowany chwilę przed Wielkanocą, zawiera nowy podatek. Polacy powinni zapoznać się z daniną, jaka ma zostać wprowadzona. Mowa o opłacie produktowej, która zakłada doliczanie przez sprzedawcę kwoty do plastikowych oraz styropianowych rzeczy.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fakt w związku z nowym podatkiem do tworzyw sztucznych, w których często kupuje się jedzenie oraz napoje, sprzedawca będzie mógł doliczyć opłatę o wysokości maksymalnie 1 złotego. Projekt ustawy został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nauczyciele i uczniowie podczas pandemii i nauczania zdalnego w większości przypadków zostali pozostawieni sami sobie, bez żadnego wsparcia. O ile pracownicy oświaty próbują radzić sobie z tą sytuacją w każdy możliwy sposób, o tyle cały czas cierpią na tym uczniowie.Głos w sprawie tego, co dzieje się obecnie w szkolnictwie zabrał Pawła Lęcki, nauczyciel, który często komentuje w swoich mediach społecznościowych bieżące sprawy. Jego wpisy najczęściej dotyczą działań ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, a także tego, jak wygląda system nauczania dzieci i młodzieży w czasie trwającej epidemii.
Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu trwania aktualnych obostrzeń w całej Polsce, które wynikają z potrzeby ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwotnie miały one obowiązywać do 9 kwietnia. Według nowych ustaleń potrwają co najmniej do 18 kwietnia.