Standardowa katacheza? Nie u księdza Adama Pawłowskiego. Podbijający TikToka kapłan rozbawił i uczniów, i internautów, zaskakując niekonwencjonalną czynnością podczas lekcji religii. Film z tego wydarzenia obejrzano już prawie 3 mln razy i wielokrotnie skomentowano. - Chcę takiego księdza - piszą zachwyceni obserwatorzy.
Kapłani nie zawsze mają czyste sumienie. Potwierdzeniem tej historii są podejrzenia ciążące na dwóch duszpasterzach, którzy w Szczytnie mieli chcieć wzbogacić się w nielegalny w Polsce sposób. Na miejsce zamiast kupca przyjechała policja. Chociaż sprawa jest prowadzona od listopada, to nadal nie wskazano podejrzanych. - Na razie postępowanie toczy się w sprawie - przekazał Artur Bekulard z prokuratury w Szczytnie.
Papież Franciszek zaskoczył wiernych podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Odważnie wypowiadał się na temat seksu, rozwiązłości i pornografii. Głowa Kościoła katolickiego zwróciła się także bezpośrednio do Polaków.
Zmiany w Telewizji Publicznej widać na każdym kroku. Medium postawiło nie tylko na rewolucję wizerunkową, ale i jakościową, do której wciąż trudno przyzwyczaić się widzom. Nic więc dziwnego, że gdy na antenie TVP Info pojawiła się niestandardowa gościni, w sieci zaobserwowano duże poruszenie. - Ale to musi być szok dla wyznawców PiS - stwierdził jeden z internautów.
W Radwanowicach pod Krakowem przyjaciele żegnają księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Na 18 stycznia zaplanowano drugą część pogrzebu i pochówek cenionego duchownego. Po mszy w kościele w Radwanowicach ksiądz Isakowicz-Zaleski spocznie na cmentarzu w Rudawie. Wśród osób, które żegnają na miejscu zasłużonego księdza jest także znany polityk.
Dwie siostry z podwrocławskiego Łozina nie mogą porozumieć się z miejscowym proboszczem. Jego poprzednik zawarł z kobietami umowę do 2045 roku, na podstawie której wydzierżawił im starą świetlicę, aby zorganizować tam salę bankietową, jednak teraz okazało się, że panie muszą zamknąć biznes. Obie nie kryją rozgoryczenia, bo w ciągu kilku lat w przedsięwzięcie zainwestowały aż 350 tys. złotych i nigdy nie słyszały słów niezadowolenia. Nowy kapłan nie przyjmuje tego do wiadomości, a ludziom stającym w obronie sali zamyka przed nosem drzwi.
Kilka dni temu przekazano informacje o śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Odejście znanego duchownego poruszyło wielu Polaków. Niewzruszony zdaje się być z kolei główny przedstawiciel krakowskiej kurii. Metropolita Marek Jędraszewski zapowiedział, że nie wybierze się na pogrzeb. Na jego słowa zareagował Tomasz Terlikowski. Nie szczędził arcybiskupowi gorzkich słów.
Na drzwiach jednego z budynków mieszkalnych pojawiła się specjalna kartka. Nie było to jednak ogłoszenie o chęci kupna mieszkania, a… wiadomość od księdza. Sąsiedzi otrzymali prosty przekaz dotyczący planowanej kolędy.
Kościół już niedługo może być finansowany tylko z pieniędzy wiernych. Niewiele osób jednak wie, że częściowo tak już się dzieje. Mowa o środkach zbieranych przez księży w czasie mszy świętej. Gdzie trafiają pieniądze z tacy ofiarnej? Parafie mają jasne wytyczne.
Był lubianym księdzem, który miał przed sobą jeszcze długie lata życia. Niestety, zmarł nagle i pozostawił pogrążonych w żałobie rodzinę oraz parafian. Ks. Dariusz Misior z rektoratu w Czajach odszedł w wieku zaledwie 56 lat. Jego pożegnanie odbyło się w poniedziałek (15 stycznia) i zgromadziło rzesze osób. - Zawsze mogliśmy na niego liczyć - wspominali zalani łzami wierni.
W jednej z parafii na Śląsku wierni spotkali się z wątpliwą moralnie intencją wspólnej modlitwy. Jeden z parafian zwrócił się do księdza o z prośbą o odprawienie specjalnej mszy, na co duchowny przystał. W środę, 17 stycznia w parafii pw. św. Antoniego w Knurowie-Krywałdzie odbędzie się ona w intencji Michaela Jacksona.
Ksiądz Sebastian Picur zamieścił w sieci poruszające nagranie. Film stał się podstawą do poruszenia tematu spowiedzi, która jest dla katolików szansą na odkupienie win. Przy tej okazji kapłan zwrócił uwagę na grzech, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Warto o nim wiedzieć, zanim kolejny raz udamy się do konfesjonału.
Wiele osób w okresie narzeczeństwa staje przed poważnym dylematem - gdzie zrealizować swój ślub? Jeśli wybór padnie na Kościół, na tym nie kończą się problemy. Przyszli małżonkowie często zastanawiają się, ile przekazać księdzu w kopercie za udzielenie sakramentu. Wątpliwości postanowił rozwiać popularny na TikToku ksiądz. Jego słowa z pewnością niektórych zaskoczą.
Dla większości z nas, jeśli nie dla wszystkich, bez niej nie ma prawdziwych świąt Bożego Narodzenia. Choinka od dawna towarzyszy nam przy wigilijnym stole, a także wita z nami Nowy Rok, ale w końcu przychodzi czas, by i z nią się z nią pożegnać. Tu jednak pojawia się zasadnicze pytanie, a mianowicie, kiedy jest na to najlepszy moment. Znany na TikToku ksiądz rozwiał wszelkie wątpliwości. Wiele osób będzie zaskoczonych.
Ksiądz z Dąbrowy Górniczej ponownie trafił na usta całej Polski. Wszystko za sprawą zaskakującej decyzji kurii sosnowieckiej. Postępowanie trwa, kapłan usłyszał cztery zarzuty, ale nadal nie został wydalony ze stanu duchownego. Zamiast tego ma robić w areszcie jedną, konkretną rzecz.
Popularny ksiądz Wojciech Węgrzyniak zabrał głos w mediach społecznościowych na temat corocznych wizyt duszpasterskich. Jego opinia wielu może zaskoczyć. - Co roku w mediach robią szum o kolędę i co roku nie mogę się nadziwić dlaczego - stwierdza na samym początku duchowny. Dalej porusza także temat kopert.
Taka okazja zdarza się tylko raz do roku, a nawet rzadziej. Choć tradycyjna kolęda odbywa się co 12 miesięcy, tegoroczna dla niektórych będzie z pewnością niezapomniana. W podbydgoskiej parafii Dąbrówka Nowa, otwierając drzwi kapłanowi, wierni przeżywają nie tylko szok, ale i ogromną, niecodzienną radość. Z posługą chodzi tam bowiem bardzo wyjątkowy gość.
We wtorek 9 stycznia media obiegła smutna informacja o śmierci księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, duszpasterza osób niepełnosprawnych, współzałożyciela i prezesa Fundacji im. Brata Alberta. Duchowny odszedł w wieku 67 lat. W ostatnim czasie walczył z nowotworem złośliwym prostaty. 18 grudnia tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, Tadeusz Isakowicz-Zaleski udzielił Gońcowi jednego z ostatnich wywiadów.
Kolęda w ujęciu niektórych księży to wyjątkowa, wyczekiwana okazja rozmowy i poznania parafian. Nie dla wszystkich wiernych jednak to spotkanie kończy się w miłej atmosferze. Najgorszy możliwy scenariusz spotkał panią Agatę, która musiała obronić syna przez natarczywymi pytaniami księdza. Kobieta nie wie, czy za rok przyjmie ponownie duchownego.
Niektórzy księża bardzo chwalą czas kolędy ze względu na możliwość rozmowy i bliższego poznania lokalnej społeczności. Takiego przesłuchania ze strony księdza jednak nikt się nie spodziewał. Jedna z kobiet podzieliła się smutną relacją z wizyty duchownego w swoim domu.
Popularny w sieci ks. Piotr Jarosiewicz zabrał głos ws. tradycyjnej kolędy. W rozmowie z Onetem kapłan przypomniał, że to nie pieniądze, ani nawet woda święcona, są najważniejsze, lecz otwarte na Boga serce. Podzielił się także historiami z polskich domów, które na zawsze odmieniły jego życie. Jedna z nich, jak sam mówi, była całkowicie “nierealna”.
Przykre wieści napływają z Wrocławia. Profesor tamtejszego uniwersytetu, Bogusław Paź, przekazał w mediach społecznościowych niepokojące informacje na temat ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Krakowski kapłan, który walczy z nowotworem, w święta ponownie trafił do szpitala. Aktualnie przebywa pod aparaturą z tlenem.
Obecnie trwający okres wizyt duszpasterskich w niektórych parafiach bywa problematyczny. Pojawiają się apele i listy do mieszkańców, w których księża wydają specjalne instrukcje. Mowa między innymi o podwózce czy poczęstunku. Czego jeszcze życzą sobie duchowni?
Konferencja Episkopatu Polski przekazała smutną informację na temat śmierci biskupa pomocniczego seniora w Archidiecezji Lubelskiej. Duchowny Ryszard Karpiński zmarł rano 5 stycznia w Lublinie w wieku 88 lat.
Na przełomie grudnia i stycznia sieć zalewają artykuły i porady dotyczące tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Podczas gdy jedne zachęcają do przyjmowania księży, drugie opisują nieprzyjemne doświadczenia związane z kolędą, o których wolelibyśmy zapomnieć. Jako że temat wciąż jest bardzo aktualny i rodzi wiele skrajnych opinii, redakcja Gońca także postanowiła zbadać społeczne nastroje. Zapytaliśmy więc o to, czy gościć kapłana, i o to, ile ewentualnie dać mu do koperty. Warszawiacy byli bardzo stanowczy.
Popularny w mediach społecznościowych ksiądz Daniel Wachowiak z parafii pw. Św. Brata Alberta w podpoznańskich Koziegłowach opisał sytuację, która przydarzyła mu się podczas trwającej obecnie kolędy. Wizyta duszpasterska nie zakończyła się pomyślnie.
Wśród parafian coraz rzadsze staje się przyjmowanie księdza po kolędzie. Częstsza staje się praktyka „kolędy na zaproszenie”, czyli modelu, w którym to parafianie sami informują o chęci przyjęcia księża. Jest to około połowa parafian, kiedyś było to niemalże sto procent.
Prowadzący konto na TikToku ksiądz Sebastian Picur po raz kolejny wypowiedział się na temat kopert, wręczanych kapłanom podczas tzw. kolędy. Wikary z Krosna ma na rozwiązanie odwiecznego problemu dość nietuzinkowy sposób, a mianowicie proponuje przygotowanie aż trzech kopert. Jego zdaniem, duchowny sam powinien móc wybrać, którą z nich chce zabrać. Skąd taki pomysł?