Goniec.pl

Screen Facebook/Marek Lipiński

Warszawa: Ksiądz wyszedł na ambonę z głośnikiem. Miał tylko jeden apel

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ksiądz Wojciech Drozdowicz znów pozytywnie zaskoczył wiernych. Na nagraniu opublikowanym na Facebooku widać, jak duchowny podczas mszy wyciąga głośnik i śpiewa ukraińską pieśń patriotyczną. Zachęcał, aby parafianie przyłączyli się do niego.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w parafii pw. bł. Edwarda Detkensa na warszawskich Bielanach. Ksiądz Wojciech Drozdowicz jest tam proboszczem.

Nietypowe zachowanie księdza. Wyciągnął głośnik i zaczął śpiewać po ukraińsku

W trakcie mszy w Poniedziałek Wielkanocny ksiądz Wojciech Drozdowicz postanowił okazać wsparcie Ukraińcom, którzy od prawie dwóch miesięcy stawiają opór rosyjskich najeźdźcom. Nagranie z tego zdarzenia opublikował jeden z wiernych - pan Marek.

Na 39-sekundowym filmiku widać tłumy wiernych, którzy pojawili się na świątecznym nabożeństwie. W tle słychać, jak śpiewają ukraińską pieśń. Przewodzi im sam proboszcz, który stojąc na ambonie trzyma w ręku głośnik bezprzewodowy.

Ksiądz puszczał podkład muzyczny i zachęcał zgromadzonych na mszy, aby śpiewali razem z nim. Na nagraniu słychać, że wielu wiernych zareagowało na jego apel.

Parafianie odśpiewali znaną pieśń

Pieśń, która rozbrzmiała w bielańskim kościele to marsz patriotyczny "Czerwona kalina". Utwór napisał prawdopodobnie ukraiński poeta Stiepan Czarnecki w 1914 r. Stał się popularny po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

To właśnie "Czerwoną kalinę" odśpiewał Andrij "Grafit" Chływniuk, lider ukraińskiego zespołu BoomBox, na Placu Sofijskim w Kijowie trzy dni po wybuchu wojny. Nagranie stało się symbolem ukraińskiego oporu.

Co więcej, wokal piosenkarza śpiewającego "Czerwoną kalinę" wykorzystał legendarny zespół Pink Floyd w nowym utwórze "Hey Hey Rise Up". Tytuł został zaczerpnięty bezpośrednio z ostatniego wersu ukraińskiej pieśni, który można przetłumaczyć na "Hej, hej raduj się".

Jest to pierwsza piosenka wydana przez Pink Floyd po 28 latach przerwy. Utwór ma wspierać Ukraińców. Zespół chce przekazać cały dochód na Ukraińską Pomoc Humanitarną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Siedmiolatek zwrócił się do Rosjan w ruinach swojego domu

  • Zełenski: Rosjanie tworzą izby tortur i wprowadzają rubla na okupowanych terenach

  • Joe Biden zwołał naradę ws. sytuacji w Ukrainie. Duda wśród rozmówców

Źródło: goniec.pl, o2.pl, dzienniklodzki.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]