Goniec.pl
Panna młoda dostała od księdza ultimatum, inaczej ślubu nie będzie

(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Cássio Jardim

Panna młoda dostała od księdza ultimatum, inaczej ślubu nie będzie. Postawił kuriozalny warunek

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Księża i biskupi szukający odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy coraz rzadziej deklarują przynależność do Kościoła Katolickiego i coraz mniej wiernych pojawia się na mszach, powinni zapoznać się z wyznaniem jednej z panien młodych. Kobieta tuż przed ślubem usłyszała od kapłana jedno żądanie. Powiedzieć, że było ono absurdalne to jak nie powiedzieć nic.

Panna młoda nie spodziewała się, że ksiądz, który miał być świadkiem dowodu wielkiej miłości i ślubowania przed obliczem Boga, zdecyduje się wszystko zrujnować. Niesmak pozostał do dziś.

Holecka Kaczyński

Ekspertka mowy ciała o wywiadzie Danuty Holeckiej z Jarosławem Kaczyńskim. "Flirt w TVP?"

CZYTAJ DALEJ

Panna młoda w rozmowie z portalem kobieta.gazeta.pl opowiedziała o swoich przeżyciach. Idealny dzień przyćmiony został przez księdza. Duchowny stwierdził, że to, czy przyszłe małżeństwo powie sobie sakramentalne "tak" zależy od... ocen kobiety z czasów szkolnych.

Panna młoda otrzymała od księdza warunek

Coraz mniej młodych par decyduje się na wzięcie ślubu w kościele, ale księża nie ustają w działaniach, by jeszcze bardziej zmniejszyć tę liczbę. Na poparcie tej teorii - pozornie stojącej w sprzeczności z celem ewangelizacji Kościoła - świadczy historia jednej z panien młodych.

Kobieta - oczywiście dorosła, pełnoletnia i w pełni świadoma swoich czynów - przed ślubem usłyszała od księdza, że ceremonia zaślubin odbędzie się, ale panna młoda musi... dostarczyć ostatnie świadectwo szkolne.

Tak, szkolne. Dobrze przeczytaliście. Panna młoda miała "pochwalić się" księdzu oceną z religii ze szkoły. Dowodem na to, że uczęszczała na zajęcia, miało być ostatnie świadectwo szkolne, czyli prawdopodobnie chodzi o świadectwo ze szkoły średniej.

Ksiądz nie widział zapewne nic złego w swoim działaniu, ba... pewnie był nawet z niego dumny. Panna młoda mogła być za to zaskoczona, że została zobligowana do przeczesywania piwnic i strychów, żeby znaleźć świadectwo szkolne i to nie po to, żeby w rodzinnym gronie wspominać dawne czasy.

Deklaracja CEEB: termin złożenia dokumentu mija 30 czerwca, za jego brak grozi grzywna

Deklaracja CEEB: zbliża się termin końcowy. Kto nie dostarczy dokumentów, ten zapłaci grzywnę

CZYTAJ DALEJ

Jedno wymaganie wystarczyło, by zmrozić pannę młodą

Do zdarzenia doszło w woj. kujawsko-pomorskim. Warunki udzielenia ślubu postawione przed panną młodą są kuriozalne i nie ukrywała tego sama przyszła żona.

Nie chodzi przecież o to, by pilnować dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii, czy młodzież stającą przed obliczem bierzmowania, a dorosłych ludzi, którzy świadomie - wiedząc, że wśród swojego pokolenia idą pod prąd - chcą przed obliczem Boga zawrzeć związek małżeński.

Wydaje się, że ksiądz z woj. kujawsko-pomorskiego zmartwił się, że świadectwa szkolne po zakończeniu edukacji lądują zapomniane i nikt się nimi nie przejmuje. Możliwe, że z odruchu chrześcijańskiego serca godnego samarytanina chciał wyciągnąć je z zapomnienia i na nowo postawić na piedestale.

Panna młoda nie podziela spojrzenia księdza na konieczność pokazania świadectwa szkolnego przed ślubem. - To przeszło moje najśmielsze oczekiwania - powiedziała kobieta w rozmowie z kobieta.gazeta.pl. - Ten ksiądz chyba oszalał. Na co to komu? - dodała oburzona.

- Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście dostarczę świadectwo, ale wciąż uważam, że to bardzo kontrowersyjny punkt, który nie powinien znajdować się na liście wymagań - stwierdziła na koniec panna młoda.

Matka dziecka chorego na białaczkę pokazuje codzienność życia swojej rodziny

Siostra nie odstępowała go na krok, poruszające zdjęcie obiegło świat. Jak dziś wygląda życie tej rodziny?

Mama małego Becketta jest autorką zdjęcia, które w 2019 roku poruszyło cały świat. Kobieta pokazała życie swojej rodziny w czasie walki z białaczką jej zaledwie 4-letniego syna. Siostra chłopca była z nim i wspierała, go nawet w trudnych momentach. Dziecko wyzdrowiało, sprawdź, jak wygląda teraz. fot. Beckett Strong

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • 500 plus zamieni się w 700 plus? Wiceminister finansów ujawnił plany rządu

  • Iga Świątek i jej tajemnica sukcesu. Trenerzy zdradzają szczegóły. "Pozory mylą"

  • Sondaż wyborczy to żółta kartka dla PiS. Przed Jarosławem Kaczyńskim ogromne wyzwanie

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

RCB apeluje, jest groźnie i może dojść do tragedii

Wiadomości

RCB ostrzega, wszystko przez upały. "Kilka minut wystarczy"

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Mariusz Błaszczak miał pochwalić się nowym zakupem dla wojska. Wyszła kryptoreklama Disney+

Czytaj więcej >
Sinice powróciły nad wodę, sanepid ostrzega, są pierwsze zamknięte kąpieliska

Wiadomości

Sinice straszą urlopowiczów. Pierwsze miejsca z zakazem kąpieli od sanepidu już są [MAPA]

Czytaj więcej >
Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Wiadomości

Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Czytaj więcej >
Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >