Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) Jakub Kaminski/East News

Ksiądz oburzony zachowaniem Polaków, bo zwracają się do niego "proszę pana". Wywołał burzę

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ksiądz Tomasz Białoń opublikował na wpis, który wywołał skrajne emocje. Duchowny stwierdził, że Polacy nie wiedzą, jak zwracać się do księży. - Nasza "katolicka" Ojczyzna - stwierdził gorzko. Opowiedział o swoich doświadczeniach w Polsce i za granicą.

Pozornie niewinny wpis wywołał prawdziwą burzę. Ksiądz postanowił "poskarżyć się" na zachowanie Polaków, którzy rzekomo nie wiedzą, jak należy rozmawiać z osobą duchowną.

Zdaniem księdza Tomasza Białonia praktycznie tylko w Polsce spotyka się on ze złym tytułowaniem osoby duchownej. Za granicą problem ma nie istnieć. Krótki wpis opublikowany na Twitterze rozpoczął ogromną dyskusję.

Ksiądz narzeka na Polaków: nie wiemy, jak rozmawiać z osobą duchowną?

Jak należy mówić do księdza? Okazuje się, że z pozoru oczywisty temat jest dla księdza Tomasza Białonia bardzo problematyczny. Zdaniem duchownego Polacy nie mają świadomości, że prezentują - jego zdaniem - podstawowy brak szacunku.

- Czasem wyjeżdżam gdzieś poza granice naszego kraju. Niezależnie, czy byłem na lotnisku, w restauracji, w sklepie lub w hotelu, pojawiając się w stroju duchownym zawsze słyszałem zwrot: "Father" lub "Padre". A w Polsce najczęściej "Proszę Pana". Nasza "katolicka" Ojczyzna - napisał na Twitterze ksiądz Tomasz Białoń.

Duchowny do wpisu dołączył swoje zdjęcie w koloratce. W komentarzach można znaleźć masę krytyki pod adresem Kościoła i żądania uznania nawet w przypadku osób niewierzących. Nie zabrakło jednak stanowiska innego księdza udzielającego się w sieci.

Polacy oburzeni, ksiądz zgadza się z kolegą

Nie tylko ksiądz Tomasz Białoń ma w tej kwestii zarzuty wobec zachowania Polaków. Również ks. Marcin Januszkiewicz, śledzony przez ponad 2 tysiące osób stwierdza, że problem ten występuje praktycznie tylko nad Wisłą.

- Mam te same doświadczenia. Mieszkając we Włoszech w niedzielę po Mszy św. porannej chodziłem do kawiarni na śniadanie. Nawet niewierzący zwracali się per "don", lub "padre". W Polsce to rzadkość, nawet wśród, ludzi którzy określają się jako wierzący - napisał ks. Marcin Januszkiewicz pod postem księdza Tomasza Białonia.

Innego zdania byli świeccy użytkownicy Twittera. Pod postem nie brakowało krytyki wobec niezadowolenia wyrażanego przez księży. - Niedawno spotkałem młodych polskich księży na lotnisku w Rzymie, od razu zaproponowali przejście na Ty. Z całym szacunkiem - ale to co ksiądz napisał to tworzenie sztucznych problemów. Jakie to ma znaczenie, czy ktoś mówi proszę księdza, ojca, pana czy po imieniu - czytamy w jednym z komentarzy.

- Może jeszcze najjaśniejsza ekscelencjo magnificencjo - kpił inny komentujący. - PS Polska jest krajem świeckim - zauważał trzeci krytycznie nastawiony do stanowiska księdza internauta.

Część księży w oficjalnej narracji podkreśla, że zwracanie się do nich "pan" to nic innego, jak zachowanie niegrzeczne oraz swoisty sygnał, że nie jest uznawany jego status jako osoby duchownej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • "Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy". Ursula von der Leyen postawiła Polsce warunki

  • Ołena Zełenska udzielała wywiadu. Nagle na jej twarzy pojawił się niepokój, program przerwano

  • O której procesja w Boże Ciało 2022? Gdzie oglądać? Lista procesji i program TV

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]